ILIRIADA PORTAL

Zv/kryeministri Genc Pollo dėnohet nga gjykata

Shko poshtė

03032009

Mesazh 

Zv/kryeministri Genc Pollo dėnohet nga gjykata
Tiranė-Zėvendėskryeministri Genc Pollo ėshtė dėnuar nga Gjykata e Tiranės me 300.000 lekė gjobė pėr shpifje ndaj sipėrmarėsit Arjan Ēukaj. Ministri i atėhershėm i Arsimit, Genc Pollo kishte akuzuar sipėrmarrėsin se po kėrkonte licence universiteti nėpėrmjet shkrimeve shantazhuese nė gazetėn "Standard" ku ėshtė botues. Por gjykata vendosi se tė gjitha kėto ishin tė pavėrteta, dhe se ministri kishte reaguar duke pėrdorur fjalė tė ulta dhe shipfje pėrkundrejt sipėrmarrėsit.

Replikat midis kėtij sipėrmarrėsi dhe ish-ministrit Pollo, nisėn nė tetor tė vitit 2007. Nė tė njėjtėn kohė, Gjykata ka dėnuar edhe Ēukajn administrator i kompanisė “Ferar shpk” dhe aksioner nė tė pėrditshmen “Standard” me 100.000 lekė gjobė pėr pėrmbajtjen e reagimit tė tij ndaj shpifjeve tė ministrit, tre ditė pas konferencės pėr shtyp. Me anė tė kėtij vendimi, jo vetėm qė deklaratat e ministrit Pollo u cilėsuan shpifje, por edhe substanca e tyre doli nė pah se ishte njė mashtrim publik. Shkrimet e vazhdueshme pėr gjendjen arsimore kishin nisur tė botoheshin nė “standard” prej dy vitesh, shumė mė herėt nga ajo kohė qė ministri e cilėsoi konflikt interesi.

Kėto shkrime ishin akuza publike ndaj ish ministrit tė Arsimit dhe arritėn tė publikojnė me anė tė investigimeve lidhjet korruptive nė fusha si ALTERTEKSTI dhe licencat e shkollave private, si edhe nepotizmin nė emėrimet dikasteriale tė ministrisė. Kjo ėshtė hera e parė qė njė ministėr dėnohet nga gjykata.
avatar
flutura

Numri i postimeve : 636
Reputation : 2
Points : 19003
Registration date : 12/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Zv/kryeministri Genc Pollo dėnohet nga gjykata :: Komentet

Mesazh prej Tue Mar 03, 2009 9:33 pm nga neni 55

kjo tregon se gjykatat nga pozita jane te pavarura kurse nga roma jane te varura per veshesh e per komesh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 03, 2009 9:52 pm nga nardlushnja

Por gjykata vendosi se tė gjitha kėto ishin tė pavėrteta, dhe se ministri kishte reaguar duke pėrdorur fjalė tė ulta dhe shipfje pėrkundrejt sipėrmarrėsit.

Si thoni ju a ika hije nje Zevendes ministri te sillet keshtu????
Apo ska gajle sepse edhe berisha me ate gjuhe flet

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 04, 2009 9:43 pm nga ad

Duhet pranuar se i gjithe organizmi politik pa dallim skajesh ka filluar e po kalbezohet nga brenda. Ne kete kontekst edhe kjo sjellje e ka burimin tek kjo lloj kalbje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi