ILIRIADA PORTAL

PD-PR, sė shpejti strategjia e bashkėpunimit

Shko poshtė

04032009

Mesazh 

PD-PR, sė shpejti strategjia e bashkėpunimit
Zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit vėnė nė lėvizje kampin e djathtė

Tashmė koalicioni politik i spektrit tė sė djathtės politike pothuajse ėshtė konfiguruar

E djathta shqiptare pritet qė shumė shpejt tė bėjė publike pikat mbi tė cilat do tė ndėrtohet koalicioni i ri politik, nė funksion tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme parlamentare tė 28 qershorit. Po ashtu, mėsohet se njė element shumė i veēantė do tė jetė edhe shpaloja e disa elementėve bazė tė strategjisė qė do tė pėrdoret. Lidershipi i Partisė Demokratike, si forca kryesore e aleancės sė djathtė ka nisur tashmė kontaktet me aleatėt. Partia Republikane, e cila aktualisht pėrfaqėsohet nė Parlament, nė radhėt e sė djathtės me numrin mė tė madh tė deputetėve, pas PD-sė, nėnvizon rėndėsinė e bashkėpunimit me PD-nė. Nėnkryetari i republikanėve, Aleksandėr Garuli, ka bėrė me dije se shumė shpejt do tė institucionalizohet bashkėpunimi mes dy forcave politike, nė funksion tė zgjedhjeve tė 28 qershorit. Duke folur pėr “Metropol”, Garuli thotė se bashkėpunimi mes partive ėshtė i hershėm, por do tė pėrcaktohet publikisht strategjia qė do tė pėrdoret, me qėllim fitoren e zgjedhjeve. “Ka pasur kontakte mes lidershipit tė dy partive. Pėr bashkėpunimin politik dhe pėrpilimin e strategjisė qė do tė ndiqet nė zgjedhje, janė ngritur grupe pune nga tė dy partitė”, ka pohuar nėnkryetari i Partisė Republikane, Aleksandėr Garuli. Ai sqaron se kėto grupe pune kanė pasur nė pėrbėrjen e tyre zyrtarėve tė lartė si nga PD-ja, ashtu dhe nga PR-ja. Sipas tij, kėto grupe pune kanė punuar pėr tė vendosur bazat e bashkėpunimit dhe strategjinė qė do tė ndiqet.

Aleanca e djathtė

Koalicioni i djathtė pothuajse ėshtė konfiguruar. Partia Demokratike, forca kryesore e mazhorancės sė djathtė parlamentare, numėron disa parti politike aleate si nė Parlament, ashtu dhe jashtė tij. Nė krah tė PD-sė dhe linjės politike tė saj qėndron PR-ja e drejtuar nga Fatmir Mediu. Po ashtu demokratėt gjejnė mbėshtetje nga Bashkimi Liberaldemokrat i Arian Starovės dhe Partia Agraro Ambientaliste e Lufter Xhuvelit. PD-ja ka pėr aleatė Partinė Demokristiane tė Anton Gurakuqit, i cili gėzon postin e zv/ministrit tė Jashtėm, si dhe tė Lėvizjes sė Legalitetit tė Ekrem Spahisė, zv/ministėr i Kulturės. PDR-ja tashmė mund tė konsiderohet pjesė e PD-sė, pas bashkimit. Sė fundi, kėsaj aleance iu shtua edhe PAD-ja e Neritan Cekės. Zgjedhjet e kėtij viti nė Shqipėri vlerėsohen nga tė gjithė, si nga politika shqiptare, por dhe nga faktori ndėrkombėtar si njė provė tejet e rėndėsishme, nga e cila do tė varet shumė ecuria e procesit tė anėtarėsimit tė vendit nė Bashkimin Evropian.

Republikanėt

Partia Republikane dhe Partia Demokratike pritet qė sė shpejti tė shpallin afrimin mė tė ngushtė me njėra-tjetrėn, duke formuar koalicionin politik nė funksion tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme parlamentare. Zyrtarė tė PR-sė konfirmojnė se prej kohėsh ėshtė punuar pėrmes grupeve tė punės nga tė dy partitė, pėr tė ngritur themelet e bashkėpunimit tė ri politik. Kohėt e fundit ka pasur kontakte mes dy partive.

Afrimi i PAD-sė

Partia Aleanca Demokratike ėshtė deklaruar zyrtarisht aleatja e Partisė Demokratike nė zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit. Vendimi ėshtė marrė pak ditė mė parė nė mbledhjen e Asamblesė Kombėtare tė AD-sė, ku ėshtė mbėshtetur propozimi pėr pėrfshirjen e partisė nė koalicionin zgjedhor qė do tė drejtohet nga demokratėt. Kryetari Neritan Ceka, ka deklaruar se AD synon tė marrė 6 deputetė.

Tryeza

Kur ka mbetur pak muaj nga hapja e fushatės elektorale, nė funksion tė zgjedhjeve parlamentare tė 28 qershorit pritet qė partitė e djathta politike tė mblidhen nė njė tryezė tė pėrbashkėt, ku do tė diskutohen dhe pėrcaktohen linjat qė do tė ndiqen pėr tė mundėsuar fitoren e zgjedhjeve. Pritet qė tryezėn ta thėrrasė Kryeministri Sali Berisha, njėherėsh kryetar i partisė mė tė madhe tė spektrit tė djathtė politik.

Qėndrimi i Preē Zogaj

PD ka nevojė pėr aleatė tė fortė nė zgjedhje

Deputeti i Partisė Demokratike, Preē Zogaj, deklaron se partitė aleate tė djathta duhet tė tregojnė vlerat e tyre nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare tė 28 qershorit. Nė njė prononcim pėr mediat, ligjvėnėsi demokrat thekson se pėr tė arritur njė qeverisje tė qėndrueshme pas zgjedhjeve tė 28 qershorit, Partisė Demokratike i duhen aleatė, tė cilėt mund tė marrin njė numėr tė konsiderueshėm deputetėsh. Kėshtu, demokratėt duket se po lėshojnė sinjalet e para, pėrmes sė cilave u kėrkohet aleatėve njė kontribut real nė koalicionin zgjedhor. Kėshtu, pėrballė pretendimeve tė partive tė vogla tė djathta pėr njė formulė bashkėpunimi qė iu garanton atyre sa mė shumė mandate deputetėsh, vetė demokratėt kėrkojnė njė aleat, i cili mund tė sigurojė vetėpėrfaqėsimin nė Parlament. Njė gjė tė tillė ka nėnvizuar deputeti Zogaj. Nė vlerėsimet e tij ai thekson faktin se partitė e djathta duhet tė tregojnė aftėsinė dhe pjekurinė politike, e cila do tė pėrkthehet nė fitoren e njė numri
ERGYS GJENēAJ
metropol
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

PD-PR, sė shpejti strategjia e bashkėpunimit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Mar 04, 2009 10:26 pm nga shqiptari

PR si parti qe pretendon se mbron pronat dhe pronaret e ka ne dore tani qe ti bashkohet Polit te Lirise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi