ILIRIADA PORTAL

'Pango', debate nė Kuvend, Leskaj: T'i hiqet imuniteti. Topalli: Tė lėrė mandatin

Shko poshtė

05032009

Mesazh 

'Pango', debate nė Kuvend, Leskaj: T'i hiqet imuniteti. Topalli: Tė lėrė mandatin
TIRANĖ- Skandali "Pango" ka shkaktuar debate tė ashpra nė Kuvendin e Shqipėrisė. Nė pjesėn jashtė rendit tė ditės kanė nisur debatet pėr skandalin ku ėshtė pėrfshirė ish ministri i Kulturės, Ylli Pango. Kryetarja e grupit tė PS-sė, Valentina Leskaj, duke e quajtur tė turpshėm dhe fyes ka kėrkuar marrjen e masave pėr heqjen e imunitetit tė Pangos. "Skandali i fundit tregon se ku ka pėrfunduar ligji i shpėrbimit publik dhe si ėshtė goditur shteti shqiptar. Ēėshtja e njė ministri sot ėshtė cėshtje e parlamentit qė duhet tė mbajė njė qėndrim tė qartė si njė deputet qė ka kryer njė vepėr tė turpshme, nuk duhet tė mbrohet me imunitet deputeti dhe duhet tė pėrgjigjet nė bazė tė kodit penal. Nėse nuk mbahet qėndrim pėr kėtė rast, ku janė tronditur besueshėmrinė nė institucionet e shtetit, kthehet nė njė cėshtje tė gjithėve ne. Pas kėsaj, edhe pse nuk ishte e paditur pyetja shtrohet;Kush ėshtė standardi i rekrutimit?
Kush ėshtė ajo e re qė do marrė kurajėn qė tė shkojė nė dyer e administratės, ai prind qė duhet tė ketė besim tė dėrgojė vajzėn nė dyert e shtetit"- tha Leskaj.
Topalli: Te lere mandatin
Pas saj, ka reaguar ashpėr kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, e cila e ka quajtur shumė tė butė tonin e opozitės pėr kėtė rast. "Ėshtė shumė e turpshme, e rėndė, fyese, shokuese. Zotėria ka tradhtuar moralin e PD-sė, qytetarėt shqiptarė qė e kanė votuar e ai nuk mund tė trajtohet kaq butė. Nuk kėrkoj heqjen e imunitetit tė tij, por tė lėshoj mandatin se ai nuk pėrfaqėson qytetarėt qė e kanė votuar. Si nėnė jam e frikėsuar se kemi fėmijė. Pėrshėndes kryeministrin qė pėr 4 minuta e ka shkarkuar. Jam e tmerruar nga burrat qė dalin lakuriq, por Berisha e shkarkoi brenda 4 minutash"- tha Topalli.
Leskaj: Ujėrat e zeza ju kanė plasur brenda shtėpisė
Ka replikuar sėrish Leskaj, pas fjalės sė Topallit duke e quajtur abuziviste deklaratėn e saj. "Unė nuk isha e butė. Nuk kėrkova vetėm qė Pangos t'i hiqet mandati, por qė ai tė hetohet nė bazė tė Kodit Penal. Zonjė, ujėrat e zeza ju kanė plasur nė shtėpinė tuaj. Ky ėshtė morali i qeverisė suaj"- tha ajo, duke shtuar se qeveria nuk duhet tė bėjė tė paditurėn pėr kėtė gjė.

Patozi: Ēėshtja u mbyll pėr 5 min. Skandalet tuaja, s'kanė nevojė pėr kamera
Kryetari i grupit tė Partisė demokratike Astrit Patozi ka lėshuar akuza mbi opozitėn, duke iu drejtuar deputetėve tė PS-sė, se po abuzon me ngjarjen nė fjalė. Abuzim qė sipas tij, po bėhet pėr tė fituar pikė nė zgjedhje. Patozi ka akuzuar kreun e PS-sė, Edi Rama si tė pėrfshirė nė skandale pėr tė cilat partia qė ai drejton hesht.
"Opozita po abuzon me ēėshtjen. Ajo u mbyll pėr 5 minuta qė mbrėmė. Morali i qeverisė ėshtė mėnyra e reagimit pas ngjarjes dhe kryeministri e shkarkoi pėr 5 minuta. Mbyllja e kėsaj historie ėshtė edhe standardi qė ne kemi vendosur dhe do tė vazhdojmė ta mbajmė, standard qė ju nuk e keni pasur kurrė. Ndėrkohė qė skandalet e PS-sė nuk kanė nevojė pėr kamera"- tha Patozi duke shtuar se nė PS ka skandale mė tė rėnda se ajo qė panė tė gjithė mbrėmė. "Ju heshtni pėr skandalet nė vilėn e Pezės. Ju heshtni pėr skandalet e kryetarit tuaj"- ka thėnė Patozi.
Meta: Kemi frikė tė lėmė fėmijėt para TV
Kryetari i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim Ilir Meta deklaron se tė gjithė shqiptarėt duhet tė distancohen nga kėto veprime tė turpshme dhe i bėn thirrje Pangos tė heqė dorė nga mandati. Ai ėshtė shprehur i indinjuar pėr shfaqjen e Pangos. "Kemi frikė tė lėmė fėmijėt para televizorit"- tha Meta, duke i kėrkuar Pangos tė mos vijė mė nė sallėn e parlamentit.
Shekulli
avatar
flutura

Numri i postimeve : 636
Reputation : 2
Points : 19168
Registration date : 12/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

'Pango', debate nė Kuvend, Leskaj: T'i hiqet imuniteti. Topalli: Tė lėrė mandatin :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Mar 05, 2009 3:36 pm nga interesanti

per her tpar jozefina ka fol si gru Smile

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 05, 2009 3:48 pm nga ad

E mbeshtes kerkesen e zonjes Topalli. Ndersa per opoziten do te thoja se ajo nuk ka se si te jete e rrepte sepse akoma ka ne krye nje njeri qe shokoi gjithe opinionin me fotot e tij nudo ne prani te nje mjedisi ku nuk mungonin as femij.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 05, 2009 4:22 pm nga blu

Puna eshte se kur skandalet behen nga e majta media hesht sic ishte puna e daljes nudo te EDVINIT ne plazh publik ne shoqerine e nje prostitute, ose kur pronari i TOP CHANEL bie ne lane me gjithe dashnoren TAN HOXHA kjo ju fsheh opinionit publik. Jemi kunder lakuriqeve ne parlament qofte PANGO qofte EDVIN RAMA.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 05, 2009 6:32 pm nga hall mas

Bah ēkom njigju
Gjith bota osht shoku
Hala koqet e romes si kena harru
Teshti na dul ne pango tu kurvnu
Ējan mre kto politikon me brek mdor
Na ka zon halli i zi
Halli i zi na ka zon
Sdim ēin me majt e ēin me lon
Ka ardh pranvera
shpejt vje qershori
nkry tPS-s nji horr bir horri
Kry tPD-s sdi ēbo doktorri
Sdi ēbo doktorri sdi ēme thon
Halli i modh e ka zon
Sa her fol kot ja fut
Tgjith jan zhyt me kok nmut
Djathtas majtas jon illoj
Njoni tjetrit i lepihen
Diten shahen
Noten q....
Pranej popull hapi syt
Mjaft i ke lon me tkap nfyt
E nji gjo mos e harro
Se qershori si vje shko

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 05, 2009 7:33 pm nga emigranti

bukur e paske qenis ore hall mas

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi