ILIRIADA PORTAL

Edi Rama rrafshon banesa nė periferi, lejon pallate shumėkatėshe nė zona arkitekturore

Shko poshtė

05032009

Mesazh 

Edi Rama rrafshon banesa nė periferi, lejon pallate shumėkatėshe nė zona arkitekturore
Abuzimet e kryebashkiakut Rama me lejet e ndėrtimit dhe tė ashtuquajturin plan urbanistik
Policia Ndėrtimore e kryeqytetit lejon nė mėnyrė arbitrare ndėrtimin e pallateve pa leje dhe prish banesat e qytetareve nė prag legalizimesh. Pėrveēse ka bėrė prishje selektive tė objekteve tė ashtuquajtura ndėrtime pa leje, po lejon hapur tė bėhen ndėrtime pallatesh qė shkelin Ligjin e urbanistikės dhe lejen e ndėrtimit qė u ėshtė dhėnė. Mė konkretisht, ky fenomen aktualisht po ndodhė nė ndėrtimin e njė pallatit tė ri nė rrugėn “George Bush”, pranė Urės sė Tabakėve, i cili po e tejkalon madhėsinė e objektit tė pėrcaktuar nga KRRT. Pallati nė fjalė po ndėrtohet nė bazė tė vendimit nr. 105, i datės 07. 06. 2008, i KRRT- s sė Bashkisė sė Tiranė, si objekt pėr godinė banimi dhe shėrbimi. Nė dokumentacionin e paraqitur nga shoqėria ndėrtuese pėr kėtė objekt, pėr tė marrė lejen e ndėrtimit, sipėrfaqja dhe madhėsia e objektit ėshtė e paraqitur si me poshtė; Projekti i pallatit ėshtė 4 kate mbi sipėrfaqen e tokės, 2 kate do tė ndėrtohen nėntokė pėr shėrbime tė ndryshme. Pra e gjithė godina do tė jetė 6 kate nė total.
Ndėrkaq, nė pallatin nė ndėrtim e sipėr pranė Urės sė Tabakėve, numėrohen mė sy tė lirė 5 kate mbi sipėrfaqen e tokės, madje po vazhdohet tė ndėrtohen edhe mbi katin e 5-tė, duke shkelur dokumentacionin e paraqitur pėr lejen e ndėrtimit tė objektit dhe duke cėnuar hapėsirat publike. Ky tejkalim i madhėsisė sė objektit tė paracaktuar nė dokumentacion kur ėshtė dhėnė leja ndėrtimit, cėnon jo vetėm Ligjin e Urbanistikės dhe hapėsirėn e objekteve pėrreth, por i shkakton shtetit njė dėm ekonomik, sepse shoqėria ndėrtuese paguan njė taks mė tė vogėl se ē’ėshtė objekti nė tė vėrtetė.
Ndėrkaq, me pozicionin gjeografik qė ka, ky pallat ėshtė ndėrtuar duke cėnuar rėndė objektet arkitekturore tė vjetra, siē ėshtė ajo e Urės sė Tabakėve, e cila ruhet si dėshmi e historisė shpirtėrore dhe arkitekturore e kryeqytetit. Pallati po ndėrtohet fare pranė Urės sė Tabakėve duke shkelur ligjin pėr ndėrtimet pranė objekteve tė veēanta arkitekturore, i cili nuk lejon pranė tyre ndėrtime tė reja pa respektuar njė distancė tė caktuar largėsie. Megjithatė, leja pėr ndėrtimin e kėtij pallati pa dyshim ka kontekst politik, me persona qė janė anėtarė tė Kėshillit Bashkiak. Kėshtu qė, Policia Ndėrtimore, para se tė rrafshojė ndėrtimet dhe shtėpitė e qytetarėve, nuk duhet tė lejojė qė bėhen ndėrtime tė reja nė mėnyrė tė paligjshme. Gjatė ndėrtimit tė pallateve tė reja nė kryeqytet, jo gjithmonė zbatohet dhe respektohet madhėsia e objektit tė legalizuar nga Bashkia. Pėr zbatimin dhe respektimin e ligjeve pėr ndėrtimin e pallateve dhe pėr shkeljen e Ligjit tė Urbanistikės, pėrgjegjėsi direkt mban Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė Ndėrtimore, sepse duhet tė bėjė monitorimet e duhura gjatė zbatimit tė projekteve, duke filluar qė nga kriteret e zbatimit tė projekteve nė pėrputhje me dokumentacionin.
Ndėrhyrja e ndėrtimorėve tek Kodra e Priftit
Kohėt e fundit policia ndėrtimore e kryeqytetit ka bėrė prishjen e shumė banesave tė qytetarėve nė mėnyrė selektive dhe krejtėsisht tė paligjshme. Kėtu mund tė pėrmendin ndėrhyrjet e paligjshme te Kodra e Priftit, ku u krijua njė konflikt midis bashkisė dhe banorėve tė kėsaj zone, pėr dėmet e shkaktuara ndaj kėtyre tė fundit. Policia ndėrtimore u vuri fadromėn shtėpive tė banorėve pa marrė parasysh dėmet qė shkaktonin. Pėrveē kėsaj banorėt nuk kanė qenė njoftuar pėrpara pėr ndėrhyrjen qė do tė bėhej. Firma ndėrtuese u paraqitėn aty me lejen ndėrtimit tė dhėnė nga Bashkia e Tiranės pa marrė parasysh faktin se aty kishte banorė. Banorėt tė irrituar i kanė bėrė rezistencė kėsaj ndėrhyrje tė pa ligjshme nga ana e bashkisė e cila pretendon se kėto ndėrtesa janė pa leje. Por ky ėshtė njė pretendim nga ana e Bashkisė sė Tiranės siē shprehen vet banorėt sepse, shtėpitė e tyre janė nė proces legalizimi dhe kanė nė dorė vėrtetim nga zyra e Aluiznit pėr kėtė. Policia ndėrtimore kėtu ka shkelur ligjin e Aluiznit, i cili e ndalon tė ndėrmarr veprime tė tilla.
Nė Ali Dem
Ndėrhyrje tė tjera tė paligjshme nė prishjen e banesave tė qytetarėve ka pasur kur u prish kinemaja “Ali Demi” nė mėnyrė tė padrejtė edhe kjo, ndėrkohė u shkatėrruan disa banesa aty rrotull, tė cilat ishin me dokumente tė rregullta. Vlera e ofruar pėr shpronėsimin e familjeje ishte shumė qesharake. Ndėrkaq, dokumentacionet pėrkatėse tė banesave tė prishura nuk janė marrė parasysh nga policia ndėrtimore.
Nė banesėn e kreut tė minibashkisė nr.3, Ilir Kokona
Edhe banesa e qytetarit Ilir Kokona ėshtė prishur nga fadromat e policisė ndėrtimore nė mėnyrė tė paligjshme, pa marrė parasysh dėmin e rėndė ekonomik tė shkaktuar ndaj familjes Kokone. Ilir Kokona, i cili ishte dhe kryetari i njėsisė bashkiake nr.3, para pak kohėsh gjeti banesėn e tij tė rrethuar nga forca tė policisė ndėrtimore, ndonėse banesa ishte me dokumente tė rregullta me vendim tė KRRT-sė, me hipotekė dhe e firmosur nga kryebashkiaku. Prishjet arbitrare tė banesave kanė prekur edhe zonėn e Kombinatit, tė cilat ishin nė prag tė legalizimeve. Midis banorėve tė Kombinatit dhe punonjėsve tė Inspektoratit Ndėrtimor tė Tiranės ėshtė krijua njė konflikt, gjatė nismės sė kėtyre tė fundit pėr prishjen e banesave. Ndėrkaq, ka ndėrhyrė menjėherė kryetarja e Njėsisė Bashkiake nr. 6, Luzhiana Abazi, duke bėrė qė konflikti mes dy palėve banorė-bashki, tė shndėrrohet nė konfliktin bashki-minibashki. Kėto janė shenjat pėr ēdo qytetarė, tė cilit mos t’i duket e habitshme, kur ndonjė ditė ta shohė veten nė mes tė katėr rrugėve.
SOT
avatar
lola

Numri i postimeve : 241
Reputation : 3
Points : 19229
Registration date : 13/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Edi Rama rrafshon banesa nė periferi, lejon pallate shumėkatėshe nė zona arkitekturore :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Mar 06, 2009 4:47 pm nga bulqizaku

e piten nji dine hoxha anej ka dibra.. or dine nje kur do rrejn kto sofrat e tuja shtru ???? eh or burra tha dinia kollaj fort kjo pune.. sa tjet poplli budall sofrat e meja qeshtu do rrejn
ene kti shoqit ktu nalt sa tjet poplli budall ka me i punu rruspi ene diten ene naten

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi