ILIRIADA PORTAL

Historiku i Ditės Ndėrkombėtare tė Gruas

Shko poshtė

08032009

Mesazh 

Historiku i Ditės Ndėrkombėtare tė Gruas
Dita Ndėrkombėtare e Gruas, 8 marsi, ėshtė kremtuar pėr herė tė parė nė vitin 1910. Tė paktėn 100 gra nga vende tė ndryshme tė botės, nėn kryesimin e Klara Cetkinit, u mblodhėn nė Kopenhagen tė Danimarkės. Nė kėtė mbledhje u vendos qė 8 marsi tė caktohej si Dita Ndėrkombėtare e Gruas.

8 marsi u zgjodh si Dita Ndėrkombėtare e Gruas nė nderim tė rrobalarėseve tė Nju Jorkut, tė cilat dolėn nė protestė nė vitin 1857 pėr tė kėrkuar tė drejtat e tyre. Ato kėrkonin ndalimin e dhunės ndaj tyre dhe fėmijėve nė punė. Nė Shqipėri, pėr herė tė parė kjo ditė ėshtė kremtuar nė vitin 1942 nga grupe tė vogla grash.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23638
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Historiku i Ditės Ndėrkombėtare tė Gruas :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Mar 08, 2009 3:48 pm nga ILIRI

Tiranė - Presideti i Republikės, Bamir Topi uron tė gjitha gratė, nėnat, motrat dhe vajzat shqiptare me rastin e festės sė tyre tė 8 Marsit. Presidenti Topi, nė mesazhin drejtuar femrave shqiptare, nderon dhe respekton thellėsisht kontributin e tyre tė gjithanshėm e tė vazhdueshėm nė sfidat me tė cilat pėrballen ēdo ditė.

“Pėrfitoj nga kjo ditė feste pėr tė inkurajuar tė gjitha gratė shqiptare qė tė mos i rreshtin pėrpjekjet pėr tė arritur tė drejtat e tyre legjitime. Emancipimi femėror ka qenė dhe mbetet njė proces i gjatė, i cili po ecėn me ritme tė jashtėzakonshme kudo nė botė. Sot gratė kanė pozicione tė rėndėsishme nė pushtet, mund tė ndėrmarrin ēdo lloj karriere qė dėshirojnė, e megjithatė barazia gjinore e pranuar formalisht nga tė gjithė, mbetet ende njė sfidė, pėr tė cilėn duhet tė kontribuojmė tė gjithė”, shprehet Presidenti Topi nė urimin e tij.

Nė fund tė mesazhit, Presidenti i Republikės shpreh edhe njė herė besimin se energjia dhe kontributi intelektual i grave mbetet njė bazament i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė nė integrimin europian.
start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Mar 08, 2009 7:42 pm nga ilda

Gezuar festen gjithe nenave dhe grave shqiptare kudo jane !!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Mar 08, 2009 10:32 pm nga dini

Gezuar edhe nga unė kėtė ditė tė madhe pėr gratė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 1:33 am nga ADMIN

ilda shkruajti:Gezuar festen gjithe nenave dhe grave shqiptare kudo jane !!

GEZUAR

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi