ILIRIADA PORTAL

Rama: Pabarazi therrese ndaj grave

Shko poshtė

09032009

Mesazh 

Rama: Pabarazi therrese ndaj grave
Rama: Pabarazi therrese ndaj grave
08/03/2009 15:25

Ne nje takim festiv me gra dhe vajza aktiviste dhe perfaqesuese te shoqerise civile, kryetari i opozites publikoi disa te dhena zyrtare qe tregojne “pabarazi therese”, sipas tij, te shoqerise shqiptare.

Ai citoi shifren e ulet te pjesemarrjes se gruas me vendimarrje, 7.1 %, dhe vecoi gjithashtu dhe faktin se rreth 60% te grave ne zona rurale nuk trajtohen me ndihme ekonomike.

Rama tha se 50% e grave kur behen nena nuk mbulohen nga sigurimet shoqerore duke bere qe ato te dalin menjehere pas lindjes ne pune.

“Pas 28 qershorit asnje nene shqiptare ne asnje qender apo perfieri te vendit nuk do ta leme qe per shkak te varferise te lere foshnjen duke ja mbuluar se bashku shpenzimet”, eshte shprehur Rama.

Ai u ndal edhe tek pamundesia e nenave per t’i derguar femijet ne cerdhe dhe kopesht, duke sjelle shifren tjeter tronditese sipas tij, kur tha se vetem 10% e femijeve shkojne ne keto institucione.

Ai vecoi se gjate ketyre 4 viteve dhuna ndaj grave eshte rritje dhe propozimi i tij eshte qe kjo dhune te trajtohet nga Kodi Penal si pjese krimeve penale.

“Tek objektivi i ngritjes se qendrave strehuese per viktimat e dhunes ne familje, tek objektivi per institucione te asistences per nenat qe lindin femije”, tha Rama.

Kryetari i opozites premtoi gjithashtu dhe rritjen e perqindjes se gruas ne Parlament, por me rendesi, sipas tij, edhe rritja e perqindjes se tyre ne poste dhe vendimarrje ekzekutive.

“Nje dore tund djepin, te dyja ndryshojne boten”, theksoi kreu i PS-se.
avatar
ADMIN

Numri i postimeve : 3205
Age : 48
Reputation : 17
Points : 18520
Registration date : 19/10/2008

Shiko profilin e anėtarit http://ILIRIALIVE.COM

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Rama: Pabarazi therrese ndaj grave :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 1:31 pm nga blu

Degjojeni o gra se ka pervoje specialisti , se i ka rraf nja 3-4 gra dhe nenen e vet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 4:54 pm nga ADMIN

Mua me pelqejne keto premtime ,pamvarsisht se cili i bene ato ,do te ishte nje mrrekulli per femren shqiptare sikur keto gjera te zbatohen ne praktike sepse femra shqiptare eshte e bekuar dhe meriton nje trajtim te shtrejte ,le ti shofim reagimet qeveritare ne keto probleme sociale

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 6:10 pm nga ad

Rama ka shume pervoje nga punet e propagandes sepse pikerisht aty ka flluar dhe karriera e tij. E shikon porta edhe ti qe je i vuajtur pernjeheresh sapo lexove premtimet propagandistike te rames tu duk se tani ēdo gje me ramen ne krye do te shkoje per se mbari per grate. Veēse harrove qe kto premtime dalin nga goja e nje dhunuesi te grave.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 6:15 pm nga blu

Pyesni Matilda Makocin qe i ka futur thonjte ne fyt e ka ikur e tmerruar nga syte kembet, dhe Rudina Magjistarin te ciles i theu hunden dhe mezi e rregulloi e shkreta me plastike ne SPANJE sa i urte eshte kryetari i PS-se dhe i bashkise EDVIN RAMA.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 7:29 pm nga ADMIN

Une nuk i dija keto ,por sidoqofte ai meriton nje vemendje nga populli ,pastaj une nuk u genjeva ,perkundrazi vetem me pelqejn premtimet e tilla ,te pakten i dime se keto do te ishin te mira ,pastaj ky do te gjykohet nga vete populli ,dhe neqofte se ne jemi aq mendje lehte , mire e kemi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 9:17 pm nga shqiptari

perkundrazi vetem me pelqejn premtimet e tilla
P
ikerisht porta ai e di shume mire faktin qe njerezve u pelqejne premtime te tilla dhe i shfrytezon per ti mashtruar ato. Shkrut ai thot ate qe ne na pelqen te degjojm sepse kjo eshte nje nga menyrat per te ardhur ne pushtet. Per te mashtrimi eshte rruga drejt suksesit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 9:36 pm nga ADMIN

Mua me pelqejne shume premtimet e mira ,por nuk kam as nje gje ma te urryer se genjeshtren dhe mashtrimin ,ne ketu po diskutojme qe te mundohemi te kuptojme se cfare eshte e verteta dhe besoj se me kuptoni perse duhet ti debatojme keto gjera ,pershendetje te gjithve

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi