ILIRIADA PORTAL

Qeveria pėrgatitet pėr tė hyrė nė BE, nėnshkruan me Brukselin memorandum

Shko poshtė

09032009

Mesazh 

Qeveria pėrgatitet pėr tė hyrė nė BE, nėnshkruan me Brukselin memorandum




Nėnshkrimi ka pėr qėllim realizimin e njė programi informimi pėr qytetarėt shqiptarė. Pritet miratimi nga Kuvendi i Shqipėrisė.

Qeveria shqiptare nėnshkruan nė Bruksel me BE-nė, memorandumin “Evropa pėr qytetarėt”, njė program informimi pėr qytetarėt shqiptarė. Ndėrkohė, mėsohet se ky Memorandum ka shkuar nė Kuvendin e Shqipėrisė dhe pritet tė miratohet sė shpejti. Nė kushtet kur Shqipėria po afrohet gjithnjė e mė shumė drejt BE-sė, qeveria shqiptare ėshtė duke bėrė tė mundur qė ēdo politikė apo strategji t’u pėrshtatet rregullave tė kėtij komuniteti. Jashtė kėsaj vėmendjeje nuk kanė mbetur qytetarėt e thjeshtė tė cilėt nė tė shumtėn e rasteve nuk kuptojnė avantazhet e hyrjes nė Bashkimin Evropian. Shumica e shqiptarėve perceptojnė se me hyrjen nė BE, pėrfitimi i vetėm do tė jetė udhėtimi pa viza. Integrimi nė Bashkimin Evropian pėrfshin njė gamė tė tėrė sjelljeje tė shtetit nė kushte tė reja, pėr tė cilat qytetarėt duhet tė informohen. Nė kuadėr tė kėsaj, qeveria shqiptare nėnshkroi nė Bruksel pak kohė mė parė, memorandumin e mirėkuptimit “Evropa pėr qytetarėt”, njė program i cili do tė financojė informimin e qytetarėve shqiptarė. Nėpėrmjet kėtij programi, me fonde tė BE-sė, do tė realizohet njė fushatė e tėrė informimi pėr qytetarėt nė lidhje me integrimin nė kėtė familje. Programi do tė nisė qė kėtė vit me informimin e qytetarėve shqiptarė tė cilėt do tė jenė mė tė informuar pėr sa i pėrket temės se ē’do tė thotė tė jesh qytetar i BE-sė, ku pėrfiton dhe ku humbet. Avantazhet, ēfarė do tė fitojė vendi, ēfarė do tė humbasė si dhe ēfarė do tė fitojnė qytetarėt e thjeshtė?, do tė jenė temat e kėtij programi, i cili ka si synim qė tė pėrgatisė qytetarėt shqiptarė si qytetarė evropianė. Programi ka nisur tė zbatohet nė disa vende qė nga viti 2004, duke parė pėrvojėn me Bullgarinė dhe Rumaninė, qytetarėt e sė cilave, patėn ankesa nga hyrja nė BE. Ndonėse nė kushte krejt tė tjera nga kėto vende, Shqipėria do tė pėrfitojė nga ky program pėr tė sensibilizuar qytetarėt. Bullgaria dhe Rumania hynė me shpejtėsi nė BE, duke bėrė qė jeta tė ndryshojė shpejt nė ato vende, pasi hyrja nė zonėn e euros u shoqėrua me rritje ēmimesh, me reformat tė shpejta dhe me njė pesimizėm te qytetarėt. Shqipėria ka zbatuar njė program mė korrekt nė kohė dhe hapėsirė. Marrėveshja e Stabilizim-Asocimit ka bėrė qė kufijtė ekonomikė tė hiqen nė mėnyrė graduale, si dhe nė tė njėjtėn formė Shqipėria ka realizuar reforma. Hyrja nė BE e Shqipėrisė nuk do tė ndodhė papritur dhe kur tė ndodhė, qytetarėt nuk do tė pėrballen me tė papritura.
Qėllimi i programit “Evropa pėr qytetarėt” ka si synim tė promovojė pjesėmarrjen e demokracisė, dialogun ndėrkulturor, zhvillimin social, rritjen e njohurive mbi ndikimet e politikave tė pėrbashkėta qė realizon BE-ja si dhe mė e rėndėsishmja, punėsimi nė tė gjitha vendet e BE-sė.
bota sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23948
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Qeveria pėrgatitet pėr tė hyrė nė BE, nėnshkruan me Brukselin memorandum :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 9:21 pm nga shqiptari

informimi i qytetareve ne lidhje me pasojat qe sjell hyrja ne BE eshte e domosdoshme dhe mendoj se ky program duhej te kishte filluar me koh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 9:53 pm nga blu

Si ka mundesi qe presidenti TOPI aplikon per karte 3 muaj me vonese , ne nje kohe qe duhet te kishte aplikuar i pari ?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 09, 2009 9:55 pm nga flutura

Mendoj se e ke gabim sepse ai vertet sot eshte qyteari i pare i ketij vendi por ne disa raste si rasti ne fjale eshte etike qe rradha tu lihet qytetareve te thjesht.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 10, 2009 3:21 pm nga blu

Nuk e kam gabim Flutura se te lagja jone ka 10 kompjutera dhe ka 1 muaj qe zyrat jane bosh. Mbase ka pasur ftohte e ka pritur te ngrohet koha.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 10, 2009 4:56 pm nga ADMIN

Diskutim interesant ,mund ta shofim ne shume kendveshtrime ,ndoshta ka dashur qe te japi nje sinjal tek politikanet e tjere ,ose !!!!! ka dashur qe mediat te diskutojne me teper per te sepse kane vemendjen vetem tek EDI dhe SALA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 10, 2009 7:15 pm nga emigranti

meqe ra fjala po sakiu me edvinin kan aplikuar apo jo????????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 10, 2009 9:42 pm nga ADMIN

Pyetje me vend ,hahaha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 10, 2009 10:26 pm nga flutura

berisha ka deklaruar se se pari jua le rradhen qytetareve kurse edvini ka "deklaruar" se nuk pajiset me dokumente qe dalin nga qeveria e berishes se ato jan dokumnte te politikes vjeter

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi