ILIRIADA PORTAL

Denoncimi i vajzės 26-vjeēare: Policėt mė ngacmuan seksualisht nė komisariat

Shko poshtė

12032009

Mesazh 

Denoncimi i vajzės 26-vjeēare: Policėt mė ngacmuan seksualisht nė komisariat
GJIROKASTER/ PIRO NASE

Njė 26-vjeēare denoncon publikisht se ėshtė dhunuar fizikisht dhe seksualisht nga policėt rrugorė tė Gjirokastrės. Marjola Bonnet (Karagjozi) e martuar nė Francė, ku jeton prej shumė vitesh ka treguar me detaje ēfarė i ndodhi gjatė shoqėrimit nė komisariat rreth 2 javė mė parė. Ajo akuzon shefin e rrugores dhe dy policėt pėr ngjarjen, pėr tė cilėn ndonėse e ka denoncuar nė prokurori thotė se ka pasur presion pėr ta tėrhequr kallėzimin.
Si ka ndodhur ngjarja qė ju po denonconi vetėm sot publikisht?
Qarkulloja me automjetin tim qė e kisha sjellė nga Franca, sepse aty jetoj dhe kam ardhur nė Gjirokastėr tek prindėrit e mi pėr tė kaluar disa ditė pushim. Nė orėn 20:00 tė datės 23 shkurt me automjetin tim tip BMW me targa F6384VG 33, kam dalė nė njė prej rrugėve kryesore tė qytetit. Nė kėtė moment mė ndalon njė polic rrugor emrin e tė cilit e mora vesh mė pas. Ai mė bėri shenjė tė ndaloja dhe menjėherė ka drejtuar sharje verbale nė adresėn time. Nė kohėn kur unė i dhashė dokumentet ai lajmėroi grupin e gatshėm, i cili mbėrriti menjėherė sikur unė tė isha person i rrezikshėm. E tmerruar nga ky reagim ka ngelur edhe shoqja ime Elda.
Mė vonė ēfarė ka ndodhur?
Ka ardhur grupi i gatshėm dhe pasi na kanė ofenduar dhe ushtruar presion, u detyruam tė shkonim nė Komisariatin e Policisė pėr tė dhėnė shpjegimet e nevojshme me automjetin tim, brenda tė cilit hyri dhe njėri prej policėve rrugorė. Ndėrkohė qė shoqen time e ndukėn nga flokėt pa asnjė lloj motivi. Pasi kemi mbėrritur nė komisariat, tė parin qė ndesha ishte shefi i qarkullimit rrugor, Blerim Laēi, emrin e tė cilit e mėsova mė vonė sė bashku me Bardhi Binerin, policin qė mė ndaloi dhe kolegun e tij, Altin Ēela. Blerim Laēi nė kontaktin e parė mė qėlloi nė kokė me radiomarrėsen, duke e shoqėruar me fjalė tė ndyra. Pas kėsaj unė kam shkuar nė ambientet e brendshme tė policisė se prisja tė firmosja gjobėn prej 50 mijė lekėsh. Nė kėtė moment polici Bardhi Bineri, mė futi duart tek pjesėt intime duke mė provokuar seksualisht, ndėrkohė qė polici tjetėr Altin Ēela mė tėrhoqi ēantėn qė mbaja nė krahė duke rrėmbyer tė 500 eurot qė kisha aty. Pas kėsaj ngjarjeje qė zgjati jo mė tepėr se dy orė vetėm pėr njė gjobė qė e lanė mbi 23 mijė lekė, jam larguar nga komisariati pa makinėn time sepse u mor nga policia.
Kur e keni bėrė kallėzimin penal dhe ndaj kujt?
Ka qenė data 25 shkurt dita kur unė kam bėrė kallėzimin penal, dy ditė fill pas kėsaj ngjarjeje. Kallėzimin e kam depozituar nė organin e akuzės nė ngarkim tė Blerim Laēit pėr dhunė fizike dhe fyerje publike, ndaj dy policėve Bardhi Bineri pėr ngacmim seksual dhe fyerje si dhe Altin Ēelės pėr grabitje tė lekėve nga ēanta. Nė datėn 26 shkurt del automjeti pasi shlyeva detyrimin qė kisha, masė kjo e shoqėruar edhe me bllokimin e patentės. Disa ditė mė vonė mė thėrret prokurori nė telefon pėr tė dėshmuar se ēfarė kishte ndodhur. Kur jam paraqitur kam dhėnė deklaratėn me shkrim dhe duke mė mbushur mendjen qė tė tėrhiqja kallėzimin qė kisha depozituar, pra ishte njė farė lloj presioni.
Ēfarė presioni?
Ai mė thoshte se nuk ėshtė mirė qė e bėn kallėzimin penal, ėshtė akuzė shumė e rėndė ndaj policėve dhe nėse ėshtė e rremė do tė penalizohesh, si dhe tė tjera. Kjo mė ka skandalizuar dhe kam ngelur e habitur se si njė oficer i policisė gjyqėsore merr veprime tė tilla, sepse nė fund tė fundit detyra e tij ėshtė tė marrė nė pyetje dhe jo tė ushtrojė presion psikologjik. Madje ai ka arritur tė shprehet se isha nė kohė tė mendohesha tė tėrhiqja kallėzimin penal ndėrkohė qė tė vazhdoja procedurat civile pėr bllokimin e automjetit.
Cili ka qenė momenti i dytė qė u ndeshėt me policėt?
Duke qenė se mė ishte bllokuar patenta, automjetin e drejtonte njė njeriu im. Ka qenė dita e djeshme, (e martė) kur policia mė ka marrė sėrish nga ora 17:00 e deri nė 23:00 tė darkės. Nėse do tė isha duke drejtuar makinėn, atėherė pretendimi i tyre do tė ishte i bazuar, por unė jam ēuar nė polici pse isha pasagjere nė makinė. E gjithė kjo ka ardhur pas denoncimit nė prokurori tė policėve dhe kjo ishte njė shenjė hakmarrje dhe presioni.
Nė polici ju ngacmuan sėrish seksualisht personat e akuzuar nga juve?
Ndryshe nga radha e kaluar, dje ata kanė qenė shumė korrektė, por tė rreptė nė qėndrim. Nuk mė kanė lejuar qė tė kontaktoja me avokatin tim nė momentin qė mė bėnin pyetje. Kjo ishte e palejueshme dhe e pafalshme. Po mbushnin dokumentacionin pėr tė mė ndjekur penalisht. Ma merr mendja se kjo ishte njė kundėrpėrgjigje pėr kallėzimin penal, qė u bėra atyre dhe prezenca ime aty ishte pėr tė mė bėrė presion pėr tė mė arrestuar. U detyrova qė dola sot tė them publikisht atė ēfarė ndodhi.“Pretendimet pėr dhunė, tė sajuara nga vajza”

Pretendimet e 26-vjeēares Marjola Bonnet (Karagjozi) i ka quajtur tė sajuara, policia e qarkut tė Gjirokastrės. Zėdhėnėsi Gentijan Mullai ėshtė shprehur se automjeti ėshtė bllokuar sė bashku me drejtuesen mė datėn 23 shkurt pėr arsye shpejtėsie nė qendrat e banuara. Sipas policisė drejtuesja e automjetit nuk ka pranuar tė paraqesė dokumentet punonjėsve tė Policisė sė Qarkullimit Rrugor duke i ofenduar. “Ndodhur nė kėto kushte policėt e qarkullimit kanė kėrkuar ndihmėn e grupit tė gatshėm, tė cilėt kanė bėrė konform ligjit shoqėrimin pėr nė Komisariat tė shtetases dhe tė automjetit”, ėshtė shprehur Mullai. Edhe nė Komisariat, sipas burimeve zyrtare, kjo shtetase ka vazhduar tė kundėrshtojė kėrkesėn e punonjėsve tė qarkullimit pėr tė paraqitur dokumentet e automjetit, duke pretenduar se dokumentet nuk i kam me vete por nė banesė. Punonjėsit e Qarkullimit kanė bėrė procesverbalin e konstatimit nė bazė tė nenit 178, (drejtuesi lėviz pa dokumentacion pėrkatės me vete) dhe tė nenit 190 (detyrimet kundrejt funksionarėve, oficerėve dhe policėve). Mbasi kanė pėrfunduar kėto veprime shtetasja ėshtė lėnė e lirė, duke mos shprehur asnjė lloj pretendimi dhe ankese. Ndėrkohė dje, 26-vjeēarja ėshtė kapur duke drejtuar automjetin ku nė bazė tė nenit 214 pika 5, ku theksohet se: Cilido qė gjatė periudhės sė pezullimit tė leje drejtimit qarkullon nė mėnyrė abuzive, dėnohet me arrest deri nė 30 ditė dhe me gjobė nga 10 mijė deri nė 40 mijė lekė. Pėr kėtė shkelje ndaj shtetases sė lartpėrmendur ka filluar procedimi penal. Sqarojmė se pretendimet e shtetases Mariola Bonnet (Karagjozi), nuk janė aspak tė vėrteta, pasi nė tė dyja rastet e shoqėrimit tė kėsaj shtetaseje nė ambientet e Komisariatit tė Policisė janė bėrė konform ligjit dhe rregullores sė Policisė sė Shtetit dhe nė asnjė rast nuk i ėshtė cenuar dinjiteti moral ashtu sikurse pretendon ajo”, pėrfundon zėdhėnėsi i Policisė sė Gjirokastrės, Gentijan Mullai.
Panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Denoncimi i vajzės 26-vjeēare: Policėt mė ngacmuan seksualisht nė komisariat :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 6:50 pm nga ad

Nuk mė kanė lejuar qė tė kontaktoja me avokatin tim nė momentin qė mė bėnin pyetje.
Megjithese policet shqiptar ne pergjithesi jane harbut dhe nuk e njohin as etiken profesionale as ate qytetare (kete e kam nga pervoja) gjithsesi nuk mund te shprehem per vertetesine e denoncimit publik te zonjes, megjithate me ben pershtypje qe zedhenesi nuk eshte shprehur ne lidhje me pretendimin e zonjes Bonnet se asaj nuk i eshte lejuar te kontaktonte me avokatin e saj ēka perben nje shkelje te rende te te drejtave te njeriut. Mjafton kjo qe per te tre policet te merret masa e shkarkimit nga detyra.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 7:31 pm nga ADMIN

Kjo ngjarje eshte vetem ne internet dhe ne shtyp ,por do te isha i gezuar sikur populli te ngrihet kundra ketyre qelpsirave fenomene qe perdorin detyren publike te popullit per horlleqe te tyre ,dhe te denohen para ligjit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 8:51 pm nga emigranti

nganjeher ka edhe keqinterpretime ose denoncime te pabaza, gjithsesi jam dakort me te dy parashkrusit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 9:58 pm nga nardlushnja

neni 55 shkruajti:nuk e besoj kte gocen

PO pse o Neni 55 nuk e besoni????
Nuk ju ka qelluar ju qe te ndesheni me police qe me pare ju shajne nenen se sa tju thone miremengjes????Apo nuk ju ka qelluar qe pa te drejte tju kerkojne 5000leke (te vjetra) sepse nuk kane pire kafe akoma????
Nuk ju ka qelluar ju ndonjehere qe polici pa te drejte dhe kot fare tju qelloj me shpulle (thjesht sepse nuk ju pelqen surrati juaj)
Me thoni sa polica te mire njihni ju????
Do tju vinte mire JU sikur kjo femer te ishte e afermja juaj?????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 10:03 pm nga neni 55

nuk e besoj se mu duk tip .........

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 10:05 pm nga nardlushnja

neni 55 shkruajti:nuk e besoj se mu duk tip .........
????????????????
Cfare tipi????
Ato tipet nuk kane te drejta????
Apo atyre mund tu hidhet dora edhe atje ku ato nuk duan??????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 10:09 pm nga neni 55

Ato tipet nuk kane te drejta????
Sigurisht qe edhe ato tipat kane te drejta si ēdo qytetar por edhe une ne kuader te ketyre te drejtave kam te drejten te shpreh dyshimet e mia.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 10:14 pm nga bulqizaku

me than at tdrejten ene mu mu duk si tip........ ene pranej e besoj se per ket pun ja kan fut ene polict durt
i kan pa se jan ... ene kan than me vete hajt se po na del noi gjo

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 11:10 pm nga ilda

police i thon vetes keto idiote te ndyre!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 13, 2009 3:02 pm nga ILIRI

Njė grup kontrolli i Ministrisė sė Bren-dshme mbėrrin nė Gjirokastėr pas denoncimit tė njė 26-vjeēareje pėr dhunė nga punonjėsit e policisė. Nisur nga pretendimet e Marjola Bonnet, (Karagjozi), dje ekspertėt nga Tirana kanė marrė nė dorė dokumentacionin pėr momentet e ndalimit tė saj. Nga burime tė grupit mėsohet se tė dhėnat e para mbi verifikimin e raporteve tė mbajtura dhe pyetja e tre punonjėsve tė akuzuar tregojnė se asnjė thėnie e Bonnet nuk qėndron. Megjithatė po vazhdon verifikimi nga ana e punonjėsve tė Policisė sė Shtetit, ndėrsa paralelisht po hetohet dhe nga prokuroria e rrethit tė Gjirokastrės. Ditėn e djeshme ka reaguar dhe organi i akuzės, i cili ka hedhur poshtė pretendimet e Bonnet, se njėri prej oficerėve gjyqėsorė ka ushtruar presion psikologjik tek ajo nė seancat pyetėsore gjatė dhe pas kallėzimit penal. Kėto burime kanė saktėsuar pėr gazetėn “Panorama” se Bonnet ėshtė marrė nė pyetje pėr ngjarjen e ndodhur mė 23 shkurt dhe ka dhėnė deklarimet e veta nė denoncimin e kryer, por kurrsesi oficeri gjyqėsor nuk ka ushtruar presion psikologjik tė pretenduar nga denoncuesja. Ndėrkaq organi i akuzės ka filluar intensivisht procedurat pyetėsore nė ngarkim tė policėve tė akuzuar, shefit tė qarkullimit rrugor nė Komisariatin e Policisė sė Gjirokastrės Blerim Laci, dhe inspektorėve tė qarkullimit Bardhi Bineri dhe Altin Cela. Ky fakt ėshtė konfirmuar zyrtarisht, ndėrkohė qė tė njėjtat burime kanė pohuar se policėt e akuzuar janė pyetur gjatė periudhės 10 ditore dy herė nga oficerėt gjyqėsorė pėr veprat penale tė artikuluara nė kallėzimin penal. Krahas akuzės sė ngritur nga ana e Bonnet, Prokuroria po heton edhe rastin e akuzės sė ngritur nga Policia e Gjirokastrės nė ngarkim tė Bonnet nė bazė tė nenit 214 tė Kodit Penal. Tė gjendur pėrballė njė lumi akuzash pėr dhunė seksuale dhe grabitje tė hollash, dy policėt rrugorė Bardhi Bineri dhe Altin Cela, kanė depozituar dje nė Prokurorinė e Gjirokastrės kallėzimin penal pėr shpifje nė krye tė detyrės ndaj Marjola Bonnet (Karagjozi). Vajza ka deklaruar se kėsaj ēėshtjeje do t’i shkojė deri nė fund, pavarėsisht kostos qė do tė kėrkojė, ndėrkohė qė ka shprehur dhe mundėsinė pėr tė vėnė nė dijeni Ambasadėn Franceze.
panorama

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 13, 2009 4:55 pm nga ADMIN

Eshte shume e cuditshme qe te gjitha parashikimet qe une bej ,po thuaj te gjitha ndodhin mbas pak diteve ,o bulqezak mos u ben xholoz hahahaha(shaka)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 13, 2009 6:23 pm nga shqiptari

me than at tdrejten ene mu mu duk si tip........ ene pranej e besoj se per ket pun ja kan fut ene polict durt
i kan pa se jan ... ene kan than me vete hajt se po na del noi gjo
Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 13, 2009 7:18 pm nga ADMIN

Nuk e kuptoj se ciles i thoni ju ,nuk eshte e arsyeshme dhe nuk me duket as pak e drejte qe te gjukohet njeriu sipa paraqitjes

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi