ILIRIADA PORTAL

“Potencialet e mėdha tė Shqipėrisė zgjuan interesin e Emirit dhe Kryeministrit tė Katarit”

Shko poshtė

12032009

Mesazh 

“Potencialet e mėdha tė Shqipėrisė zgjuan interesin e Emirit dhe Kryeministrit tė Katarit”

Prononcim i Kryeministrit Berisha dhėnė pėr TVSH-nė. Kompanitė e Katarit do tė pėrqendrojnė investimet nė Shqipėri

TIRANE - Kryeministri Sali Berisha u shpreh nė njė prononcim pėr TVSH se gjatė vizitės nė Katar, ėshtė diskutuar pėr mundėsitė e bashkėpunimit nė fusha tė ndryshme, veēanėrisht nė atė ekonomike, duke siguruar se investitorėt e vendit aziatik do tė investojnė nė bregdetin shqiptar, nė ndėrtimin e resorteve tė mėdha turistike.
“Nė Katar erdha me disa qėllime tė caktuara. Sė pari, tė intensifikoi marrėdhėniet politike me Katarin, vend me prestigj tė veēantė nė rajon dhe mė gjerė. Ka shumė arsye qė vendi ynė tė ketė marrėdhėnie miqėsore me kėtė vend dhe vizita tė nivelit mė tė lartė janė njė faktor shumė i rėndėsishėm. Nė kėtė kontekst kam kėnaqėsinė tė konfirmoj se edhe Emiri i Katarit Lartėsia e Tij, Al Thani dhe kryeministri i Katarit Shkėlqesia e Tij, Al Thani, pranuan me kėnaqėsi ftesėn pėr tė vizituar Shqipėrinė. Sė dyti diskutuam mundėsitė e bashkėpunimit nė fusha tė ndryshme, nė veēanti nė fushėn ekonomike. Njė nga qėllimet e mia kryesore kėtu ishte inkurajimi i biznesit tė kėtij vendi pėr tė investuar nė Shqipėri. Dihet qė kompani tė Katarit kanė blerė dhe po operojnė ose do tė fillojnė sė shpejti ndėrtimin e resorteve tė mėdha turistike nė brigjet e Shqipėrisė”, u shpreh Berisha.
Kreu i qeverisė vuri nė dukje se nė takimin me komunitetin e biznesit tė Katarit, do tė paraqesė tė gjitha potencialet e mėdha tė Shqipėrisė.
“Kjo zgjoi interes tė madh edhe nė takimet politike qė pata me Emirin dhe kryeministrin e Katarit”, tha kryeministri.
Berisha tha mė tej se njė vend tė veēantė nė bisedimet tona, si dhe njė nga qėllimet, ėshtė edhe projekti i madh i Semanit.
“Ky projekt prej rreth 2.5 miliardė euro ėshtė njė nga projektet mė gjigante tė rajonit dhe mė gjerė. Unė me ketė rast ftova qeverinė e Katarit qė mbi bazėn e interesit komercial tė marrė pjesė nė kėtė projekt, sikundėr iu kėrkova qė tė garantojnė sigurimin me gaz tė kėtij projekti tė madh, nė rast se nuk pėrfshihen direkt. E vėrteta ėshtė qė ky projekt zgjoi interes shumė tė veēantė, si tek Emiri ashtu dhe tek Kryeministri. Pėr shkak tė interesit tė veēantė qė treguan ndaj kėtij projekti kėrkuan qė tė vijė kėtu dhe ministri i Naftės dhe i Gazit, pėr tė diskutuar kryesisht lidhur me projektin. Mendoj se dhe ky ishte njė rezultat shumė i rėndėsishėm i kėsaj vizite, pasi autoritetet e kėtij vendi treguan interes real pėr projektin e Semanit, qė ėshtė njė nga projektet mė tė mėdha nė rajon pėr rigazifikimin dhe prodhimin e energjisė. Kėto ishin qėllimet kryesore dhe temat pėr tė cilat u pėrqendruam. Mendoj se kjo ishte njė vizitė e frytshme dhe pres qė sė shpejti tė vinė nė Shqipėri Lartėsia e Tij, Emiri i Katarit Al Thani dhe Shkėlqesia e Tij, Kryeministri i Katarit Al Thani”, nėnvizoi Berisha.
Gjithashtu, njė vend tė veēantė nė axhendė ka zėnė problemi i Kosovės.
Berisha informoi se ky vend ka mirėkuptim pėr pavarėsinė e Kosovės dhe po shqyrton dhe do tė njohė pavarėsinė e saj shumė shpejt.
“Kryeministri Al Thani mė konfirmoi se i ka dėrguar njė letėr kryeministrit Thaēi nė tė cilėn parashtron qėndrimin e favorshėm tė Katarit ndaj Kosovės, kėshtu qė ēėshtja e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės nga ky shtet ėshtė njė ēėshtje kohe jo e gjatė. Shpjegova tė gjithė problematikėn dhe kontributin e madh qė ky vend mund tė japė nė paqen dhe stabilitetin nė rajon, nėpėrmjet njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės”, tha Berisha.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

“Potencialet e mėdha tė Shqipėrisė zgjuan interesin e Emirit dhe Kryeministrit tė Katarit” :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 6:24 pm nga blu

Lajmi per mundesine e investimit te bisnesnesmeneve nga KATARI te 2.5 miliarde eurove ne SHQIPERI u censurua nga TOP BELINDA CHANEL. Sic duket padroni i saj nuk ishte dakort qe te jepej ky lajm.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 6:34 pm nga ad

Bravo i qofte Berishes dhe turp i qofte top chenel

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Mar 12, 2009 9:19 pm nga neni 55

Aty po i rref Berishes se nuk e pasqyroi topi tamom. Berishes po i shko puna sahat kjo ka ronsi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi