ILIRIADA PORTAL

10.000 emigrantė kanė humbur jetėn nė Europė

Shko poshtė

14032009

Mesazh 

10.000 emigrantė kanė humbur jetėn nė Europė
Europa e sotme ēdo ditė po ndeshet me emigracionin klandestin, nė kufijtė e saj ēdo ditė tentojnė tė futen 3.000 – 5.000 emigrantė ekonomik dhe politik, kryesisht tė ardhur nga vendet afrikane dhe aziatike. Udhėtimet nė mėnyrė klandestine kanė treguar se shumė prej tyre janė zhdukur dhe po zhduken nė thellėsinė e ujrave detare, disa kilometra para se tė mbrijnė nė brigjet e Europės. Statistikat flasin pėr njė numėr tė madh emigrantėsh klandestinė tė zhdukur.


Emigrimi klandestin sa vjen dhe po bėhet mė problematik pėr 27 vendet e BE, pasi mijėra emigrantė mbyten nė Detin Mesdhe, duke kaluar nga Afrika pėr nė brigjet e kėtij komuniteti tė kthyer nė njė "Fortesė". Vitin e kaluar ministrat e punėve tė brendėshme u mblodhėn pėr tė gjetur njė zgjidhje tė mundshme pėr tė eliminuar kėto tragjedi. Presidenti i Komisionit Europian, Baroso ėshtė shprehur pėr nevojėn e krijimit tė njė politike tė pėrbashkėt pėr pėrballimin e emigracionit klandestin. “Ėshtė e pamundur qe tė kemi 27 politika tė ndryshme pėr emigracionin nė Europė. njė politikė e pėrbashkėt do tė duhet tė gjendet ndėrmjet faktit qė tė hapin portat pėr tė gjithė, gjė e papėrgjegjshme dhe njė kthesė nė konflikte tė brendshme, gjė qė dėshmon pėr tėrheqje ndaj ksenofobie dhe racizmi”, ka thėnė ai.

Ministri i brendshėm i Greqisė, Prokopis Pavlopulos theksoi se Emigracioni klandestin mund tė jetė njė faktor bashkėpunimi dhe zhvillimi i mėtejshėm i marrėdhėnieve midis shteteve. Kusht i domosdoshėm ėshtė qė emigracioni tė bėhet nė bazėn e rregulloreve konkrete. Politika e pėrbashkėt do tė thotė, trupė policore e pėrbashkėt, qė do tė mbrojė kufijtė e BE...

”Nė kėrkim tė parajsės”, 10.000 emigrantė kanė humbur jetėn nė kufijtė e Europės

Nė kėrkim pėr njė jetė mė tė mirė ēdo ditė nė kufijtė e Europės tentojnė tė futen 3.000 – 5.000 klandestinė, por tė paktėn 10.000 emigrantė kanė humbur jetėn nė kufijtė bredegtare tė Europės nga vitet 1993 – 2006. Nga kėta 3.500 figurojnė tė zhdukur pa lėnė asnjė gjurmė, ( nuk janė gjendur trupat pa jetė tė tyre) tė mbytur nė ujrat detare apo oqeanėve. Nė Detin Mesdhe dhe nė Oqeanin Atlantik, nė drejtim tė spanjės kanė humbur jetėn 7.000 emigrantė klandestinė. Nė ngushticėn e Siēilisė humbėn jetėn 2.200 tė tjerė, ndėrsa 1316 figurojnė tė humbur pa lėnė asnjė gjurmė. Gjatė udhėtimit nga Mauritania, Maroku dhe Algjeria pėr nė drejtim tė spanjės ndėrmjet ngushticės tė Gjilbratarit, si dhe ishujve Kanarine, kutė paktėn 3.098 humbėn jetėn dhe midis tyre nuk dihet fati i 1.286 njerėzve. Gjithashtu nė Detin Egje midis Greqisė dhe Turqisė, humbėn jetėn 695, nga kėta 343 nuk dihet fati i tyre akoma ( nuk janė gjetur trupat e tyre pa jetė).

Nė Detin Adriatik , midis Shqipėrisė, Malit tė Zi dhe Italisė kanė humbur jetėn 553 si dhe 250 tė tjerė rezultojnė tė zhdukur. Po kjo nuk do tė thotė se vdekja e tyre erdhi si rezultat i udhėtimit me varka tė vogla dhe gomone, por 140 kanė vdekur duke udhėtuar nė vapore dhe tragete tė fshehur nė hambaret e tyre.

Edhe shkretėtira e Saharės ishte dhe ajo njė udhėtim vdekjeprurės, meqenėse ishte njė rrugė e detyrueshme pėr tė dalė nė brigjet e europės. Emigrantėt afrikanė nga njera anė kalojnė tė detyruar me kamiona nga Ēadi, Nigeria, apo Mali, ndėrsa nga ana tjetėr Libia dhe Algjeria.

Tė paktėn 1.079 njerėz kanė gjetur vdekjen qė nga viti 1996. Sipas thėnieve tė mbijetuarve, nė ēdo udhėtim eksistojnė tė vdekur, kjo do tė thotė se numri i viktimave mund tl jetė mė i madh. Nė viktimat eksistojnė edhe qindra e nijėra njerėz, tė cilėt lihen nė mėshirė tė fatit nga qeveritė qė i dėbojnė.

Nė Liban janė verifikuar shumė raste keqtrajtimi emigrantėsh. Nuk eksiston asnjė e dhėnė zyrtare, por nė vitin 2006 organizata “Human Right Ėatch” dhe organizata tjetėr “Afvi”, akuzuan shtetin e Libisė pėr keqtrajtime, arrestime dhe rrahje nė qendrat e pritjes sė emigrantėve, ku tre nga kėto qendra pritjeje finacohej nga shteti italian.
Gjatė udhėtimit tė ngjeshur si pasagjerė tė paligjshėm, 274 u gjetėn tė vdekur nė Shqipėri, Francė, Gjermani, Turqi etj. Gjithashtu 180 njerėz u mbytėn gjatė pėrpjekjes pėr tė kaluar vijat kufitare, ndėrsa 108 u gjetėn tė ngrirė gjatė udhėtimit nė malet me dėborė nė kufi tė Turqisė, Greqisė dhe tė sllovakisė, 22 njerėz vdiqėn tė shkelur nga trenat nė tunelin e La Manshit, qė po pėrpiqeshin tė arinin nė Angli. Nė 25 dhjetor tė 1996 u mbytėn nė njė ditė 283 pakistanezė. Mė 23 gusht tė 1997 u mbytėn 87 shqiptar me drejtimin pėr nė Itali. Mė 16/08/1999 kanė humbur jeten 100 kosovar dhe 26 shqiptarė.

  • 35 tė tjerė u qėlluan nė mėnyrė flagrante nga policia spanjolle dhe nga ajo marokene
  • 53 emigrantė klandestinė u qėlluan nga policia turke, franceze dhe jugosllave
  • 41 emigrantė u gjetėn tė vdekur nė bagazhet e avionave
  • Kjo ėshtė tragjedia e emigrantėve fatkeq, qė tė ndjekur nga varfėria dhe mjerimi nuk marrin parasysh vdekjen.


Shqipėria si njė vend me njė popullsi emigrimi tė madh nė krahasim me vendet e tjera ka numrin mė tė vogėl tė viktimave nė krahasim me vendet e tjera. Masat e marra nga qeveria shqiptare nė bllokimin e varkave private si dhe i gomoneve ka ndikuar nė uljen e numrit tė viktimave, nė njė kohė ku fluksi i emigracionit klandestin ende ėshtė nė njė shkallė tė lartė. Nė tė kundėrt vendi ynė ka numrin mė tė madh tė viktimave tė vrarė brenda teritorit tė Greqisė nga policia dhe qytetare tė saj.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

10.000 emigrantė kanė humbur jetėn nė Europė :: Komentet

Mesazh prej Sun Mar 15, 2009 12:46 am nga neni 55

Nė tė kundėrt vendi ynė ka numrin mė tė madh tė viktimave tė vrarė brenda teritorit tė Greqisė nga policia dhe qytetare tė saj.
greku maskarai

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Mar 15, 2009 1:05 am nga ilda

mendova me shume!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi