ILIRIADA PORTAL

Institucioni i akuzės zhduk dosjet qė kanė tė bėjnė me kryebashkiakun dhe sulmon kundėrshtarėt e tij politikė

Shko poshtė

15032009

Mesazh 

Institucioni i akuzės zhduk dosjet qė kanė tė bėjnė me kryebashkiakun dhe sulmon kundėrshtarėt e tij politikė
Prokuroria e Republikės nga dita nė ditė po evidenton faktin qė pėrveēse tė qenit institucion i varur “kokė e kėmbė” nga kryetari i Bashkisė Edi Rama po shndėrrohet edhe nė njė armė tė rrezikshme presioni pėr kundėrshtarėt politikė tė kryesocialistit. Kryeprokurorja e Republikės ėshtė shndėrruar nė vegėl qorre tė interesave tė Edi Ramės dhe grupimit tė tij politik. Nė duart e prokurorisė vazhdojnė tė flenė nė sirtar dhjetėra dosje tė dorėzuara nga KLSH, nga qytetarė tė ndryshėm pėr problemet qė ata kanė me Bashkinė e Tiranės. Kontrolli i fundit i KLSH ka dorėzuar nė prokurori kallėzim penal pėr tre drejtorė tė rėndėsishėm tė kėsaj bashkie tė cilėt kanė abuzuar me tenderimet dhe kanė shpėrdoruar fondet publike. Shefi i urbanistikės sė Tiranės, Dritan Agolli, ėshtė i paditur prej kohėsh nė prokurori dhe ēėshtja e tij ėshtė mbyllur nė sirtarėt e Ina Ramės. Prokuroria e Republikės ka nė sirtar edhe ēėshtjen e parkut Rinia, ku Edi Rama i ka shitur pronarit tė Tajvanit tokė publike qė bashkia e Tiranės nuk e ka nė pronėsi.[justify]As kėtė dosje prokuroria e Tiranės nuk ka marrė mundimin ta shikojė apo ti hedhė njė sy pėr tė filluar hetimet pėr tė parė skandalet e falsifikimeve qė kanė ndodhur nė dy institucione, bashkinė e Tiranės dhe Hipotekėn. Institucioni i akuzės disponon nė duart e saj dhjetėra kallėzime tė qytetarėve tė cilat o mbyllen nga prokurorėt pėrcjellės ose nuk pranohen fare nė dyert e akuzės sapo marrin vesh se kėto denoncime vijnė pėr kryebashkiakun abuzues tė Tiranės. Gazeta Sot ka botuar njė cikėl shkrimesh tė cilat kanė denoncuar njė aktivitet kriminal tė organizuar nga Fondacioni Soros nėpėrmjet Fondacionit fajdexhi Besa. Nė aktivitetin e fondacionit Besa, pronė e George Soros, ėshtė konsumuar qartazi vepra penale e aktivitetit financiar tė palicencuar nga banka e Shqipėrisė, aktivitet qė neni 90 i ligjit nr. 9662, datė 18.12.2006 e konsideron vepėr kriminale. Ėshtė fakt i vėrtetuar nga gazeta Sot qė nga qershori i vitit 2007 deri nė 25 dhjetor tė vitit 2008, ky fondacion ka operuar pa licencė duke kryer veprimtari tė pastėr kriminale. As pėr kėtė aktivitet tė pastėr kriminal institucioni i akuzės nuk ka ndėrmend tė reagojė. [/justify]
[justify]Edhe nė kėtė mes ėshtė i pėrfshirė Edi Rama, i cili ka nė dispozicion tė tij tė gjithė strukturat e Soros duke filluar qė nga anėtarėt e bordeve deri te lėvizjet kamikaze tė Veliaj&Co. Institucioni i akuzės vazhdon tė qėndrojė indiferent edhe nė aferat e shoqėrisė civile, ku Erion Veliaj si njeriu mė i afėrt i Ramės ka krijuar fondacionin Mjaft, njė fondacion fantazmė i cili jepte kredi pa licencė, si dhe ka krijuar njė rrjet tė tėrė kompanish fiktive qė justifikojnė shpenzimet marramendėse tė G99 apo dhe Mjaft. Edhe kėtu institucioni i akuzės nuk ka ndėrmend tė ndėrhyjė pasi pozicionimi politik ėshtė i paracaktuar. Nė sirtarėt e Prokurorisė kanė kohė qė flenė dosjet e korrupsionit tė ministrave socialistė, dosje tė cilat as qė kanė pėr tu hapur ndonjėherė nga kjo prokurori. Nėse i referohemi inaktivitetit tė prokurorisė pėr kallėzimet e shumta qė pėrmendėm mė sipėr, kjo do tė ishte gjysma e tė keqes qė ka pėrfshirė kėtė institucion. Nė fakt, e keqja mė e madhe qė ka zėnė sot shqiptarėt me drejtėsinė dhe nė mėnyrė specifike me organin e akzuės ėshtė rreziku i shndėrrimit tė kėtij institucioni nė njė organizatė penale tė Partisė Socialiste, ose mė mirė tė Edi Ramės. Prokurorja Ina Rama, nė mėnyrė selektive ka filluar tė godasė kundėrshtarėt e Edi Ramės nė politikė. Rasti i Fazllic i cili u shndėrrua nė gallatė nga prokuroria e Republikės, ku prokurorėt lėshonin urdhra verbale me telefon pėr tė arrestuar mikun e kryeministrit tė vendit, mbi disa akuza tė njė medie, tregon qartė amatorizmin dhe keqpėrdorimin politik tė kėsaj prokurorie. [/justify]
[justify]Instrumentalizimi i kėtij institucioni ka shėnuar pikėn kulminante nė dy raste tė tjera. Njė nė rastin e deputetit Nėranxi pėr tė cilin u kėrkua ndjekje penale dhe heqje imuniteti dhe rasti tjetėr qė ėshtė njė nga rastet mė absurde tė funksionimit tė akuzės, ai i Kokonės. Rasti Nėranxi ka kohė qė ėshtė nėn hetim dhe fakti i keqpėrdorimit tė akuzės ėshtė, se tani para fushatės elektorale kėrkoi tė penalizonte njė deputet, i cili bėn pjesė nė kampin kundėrshtar tė Edi Ramės, pėr njė ngjarje qė ka ndodhur pesė vjet mė parė, kur ka pasur plot kohė pėr ta shqyrtuar dhe hetuar . Rasti i dytė ėshtė rasti Kokona. Tashmė historia e Ilir Kokonės kryetarit tė minibashkisė numėr 3 dihet nga tė gjithė si njė sulm politik i Edi Ramės ndaj njė personi qė braktisi subjektin politik PS, pėr tu bashkuar me njė subjekt tjetėr. Edi Rama rrethoi me polici shtėpinė e babait tė Kokonės pėr tė bėrė presion me prishjen e shtėpisė. Megjithėse Edi Rama u tėrhoq me turp nga kjo iniciativė, pasi kjo shtėpi ishte nė legalizim, nė lojė u fut institucioni i prokurorisė i cili hapi ēėshtje penale pėr procedurat e legalizimit tė kėsaj shtėpie. Tashmė ēėshtja Kokona kaloi nga kompetencat e policisė sė Edi Ramės nė kompetencat prokurorisė sė Edi Ramės. Ina Rama hap ēėshtje penale pėr legalizimin e njė shtėpie nė truallin e tij nga babai i Kokonės, duke u shndėrruar nė njė vegėl qorre e Edi Ramės, vegėl qė sulmon armiqtė e kryebashkiakut tė Tiranės pėr interesat e kėtij tė fundit. Pra siē e shikojmė nė bazė tė fakteve tė pėrshkruara mė sipėr, shikojmė se ky ėshtė njė fragment i vogėl i politizimit tė prokurorisė shqiptare. Tashmė kjo prokurori nuk ėshtė mė njė institucion i pavarur. [/justify]
[justify]Por ėshtė kthyer nė njė vegėl tė dy personave. Personi i parė ėshtė Edi Rama qė synon tė godasė tė gjithė armiqtė e tij politikė nėpėrmjet njė policie tipike sekrete siē ėshtė shndėrruar prokuroria e Republikės, si dhe tė kontrollojė tė gjitha akuzat qė bėhen ndaj tij pėr korrupsionin nė bashkinė e Tiranės. Personi i dytė i cili tashmė ka vėnė kontrollin e plotė mbi organin e akuzės ėshtė ambasadori amerikan Uithers. Ky personazh tashmė ėshtė shndėrruar nė njė nga njerėzit mė tė rrezikshėm pėr Shqipėrinė pasi po ndėrhyn hapur dhe nė mėnyrė tė dhunshme mbi institucionet e pavarura tė shtetit shqiptar. Ky njeri ka marrė nė zotėrim institucioni e akuzės, duke i dhėnė urdhra se kė duhet tė ndjekė dhe kė penalisht. Edi Rama nėpėrmjet ambasadorit Uithers kontrollon me dorė tė hekurt institucionin e akuzės dhe atė tė Presidencės. Edhe Presidenti i Republikės tashmė ėshtė kthyer nė marionetė tė ambasadorit Uithers dhe operon sipas urdhrave tė kėtij tė fundit. Tashmė Republika e Shqipėrisė rrezikon seriozisht shndėrrimin e prokurorisė nė njė organ identik me policinė sekrete qė sulmon kundėrshtarėt politikė tė Edi Ramės me urdhėr tė ambasadorit amerikan. Ky i fundit ka paralajmėruar shumė qartė para shumė kohėsh se nė Shqipėri pėr njė revolucion qė mund tė ndodhė sė shpejti nė Shqipėri, dhe nėpėrmjet angazhimit tė tij politik nė kundėrshtim me misionin diplomatik ka filluar tė bėjė fushatė politike nė interes tė Edi Ramės. [/justify]
[justify]Sot
[/justify]
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Institucioni i akuzės zhduk dosjet qė kanė tė bėjnė me kryebashkiakun dhe sulmon kundėrshtarėt e tij politikė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Mar 15, 2009 10:28 pm nga emigranti

nje dite do hapen edhe dosjet e rames ne prokurori

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Mar 15, 2009 11:16 pm nga nardlushnja

Kaq fuqi paska Ky Rama sa ka ne dore Prokurorine??????
Me shume fuqi se Sala paska Ky???/
Pse duhet ti shikojme gjerat me kete sy (Jo se me hengri meraku per Ramen),poe sic the edhe ti (emigranti)ne nje teme tjeter qe shqipetaret spekulojne me te gjitha gjerat

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 3:30 pm nga lidabica

Edi Rama eshte MAFIOZI number one,ne Shqiperi.....eshte i te gjithave

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 3:31 pm nga lidabica

Bleu brenda nates PS-ne dhe u vu kryetar e s'e ka per gje edhe kete Prokurori te shitur....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 4:11 pm nga blu

A e pate INA RAMEN si i mbante sot leksion prokuroreve te SARANDES me camcakiz ne goje ?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 4:21 pm nga lidabica

or ,blu ,po ku e mesuan edukaten keta .....mjere ne per prokuroren barbi qe kemi ne duart e opozites dhe qe e luan ajo sa here te doje dhe si te doje.....tani e shohim me camcakic neser me m....,ne gojen qe ja ka zene Edi rama me shoke....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 5:58 pm nga ad

I kam ven re te gjith zyrtaret dhe politikanet ne pergjithesi demostrojn sjellje vulgare. Do i shohesh ose me ēamēakiz ne goje ose duke luajtur me celular, ose duke kruajtur hundet. E bejn ferk prejardhjen e ulet klasore.Jane shume ordiner.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi