ILIRIADA PORTAL

Qeveria ngushėllon familjet e viktimave tė Gėrdecit, kritikon Prokurorinė se po vė hetimin nė funksion tė interesave tė opozitės

Shko poshtė

15032009

Mesazh 

Qeveria ngushėllon familjet e viktimave tė Gėrdecit, kritikon Prokurorinė se po vė hetimin nė funksion tė interesave tė opozitės
Sot ėshtė njė ditė nderimi dhe respekti pėr 26 burra dhe gra, tė cilėt humbėn jetėn nė aksidentin tragjik tė Gėrdecit. Qeveria shqiptare nė 1 vjetorin e kėsaj ngjarjeje tragjike, shpreh edhe njėherė ngushėllimet mė tė thella, solidaritetin mė njerėzor familjeve tė viktimave, tė plagosurve dhe tė lėnduarve tė kėtij aksidenti tragjik dhe ndan me ta dhimbjen e humbjes sė pakompensueshme pėr ta. Qeveria i siguron ata tė gjithė se sikundėr deri mė sot ajo do tė jetė bashkė me ta , do tė ofrojė tė gjithė mbėshtetjen dhe solidaritetin pėr kapėrcimin e pasojave afatmesme dhe afatgjata tė kėtij aksidenti tragjik. Qeveria falėnderon familjet e viktimave dhe tė gjithė komunitetin e zonės sė Gėrdecit si dhe qeverinė vendore , pėr kontributin dhe bashkėpunimin e frytshėm dhe luajal me kėtė qeveri, nė tė gjithė trajtimin e problematikės sė zonės.

Qeveria vlerėson fisnikėrinė e banorėve tė Gėrdecit qė me pėrēmim refuzuan pėrpjekjet pėr tė manipuluar me shpirtrat e njerėzve tė tyre tė dashur pėr qėllime politike dhe vlerėsuan bashkėpunimin me qeverinė dhe qėndrimin e kėsaj qeverie qė nė minutat e para pas aksidentit e deri nė ditėt e sotme. Qeveria qė nė minutat e para pas aksidentit organizoi operacionin e kėrkim-shpėtimit mė tė shpejtė dhe mė tė suksesshėm nė historinė e vendit, mijėra trupa tė njėsive tė ushtrisė dhe policisė si dhe qindra banorė tė zonės, u pėrballėn me vetėmohim dhe heroizėm tė pashoq , pėr ēdo minutė pėr 48 orė rresht me vdekjen dhe shpėtuan dhjetėra e dhjetėra jetė.

Qeveria sė bashku me komunitetin dhe qeverinė vendore tė Vorės, mori tė gjitha masat organizative dhe financiare pėr rindėrtimin nė kohė rekord tė mbi 4000 banesave dhe objekteve tė rrėnuara apo tė dėmtuara nė zonė. Qeveria ka bėrė ēdo pėrpjekje dhe ka dhėnė ēdo ndihmė me dokumentacion dhe mbėshtetje pėr hetim tė shpejtė, tė pavarur dhe tė gjithanshėm dhe vendosjen para ligjit tė autorėve tė tragjedisė.

Ajo nuk ėshtė pajtuar dhe nuk pajtohet me akuzat e formuluara vetėm e vetėm pėr tė fshehur pėrgjegjėsit e vėrtetė tė kėtij aksidenti tragjik, nuk ėshtė pajtuar dhe nuk pajtohet me zgjatjen e hetimit dhe pazaret politiko-mediatike me dosjen e kėsaj tragjedie. Pėr qeverinė shqiptare zbardhja e tė vėrtetės mbi Gėrdecin ėshtė me rėndėsi kapitale pėr drejtėsinė shqiptare.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Qeveria ngushėllon familjet e viktimave tė Gėrdecit, kritikon Prokurorinė se po vė hetimin nė funksion tė interesave tė opozitės :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Mar 15, 2009 9:38 pm nga emigranti

Tiranė - Grupi parlamentar i Partisė Demokratike ka dėnuar kėtė tė diel pėrdorimin e aksidentit tragjik tė Gėrdecit pėr qėllime cinike dhe ēnjerėzore. Zėdhėnėsi i grupit parlamentar tė PD-sė, Aldo Bumēi tha nė njė deklaratė pėr mediat se "ne kemi kėrkuar nxjerrjen e pėrgjegjėsive ligjore pėr kėtė tragjedi".

"Grupi i PD-sė ka denoncuar dhe denoncon pėrdorimin e dosjes sė 'Gėrdecit' pėr qėllime cinike dhe ēnjerėzore, pėr tė fshehur pėrgjegjėsit e vėrtetė tė kėtij aksidenti tragjik dhe pėr tė dėshtuar hetimet duke formuluar akuza pėr anashkalimin e ushtrisė dhe korrupsionin, ndėrkohė qė ekzistonin 32 dokumente dhe 3-7 firma qė vėrtetonin tė kundėrtėn" deklaroi Bumēi.
start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi