ILIRIADA PORTAL

Protesta pėr "Vorio-Epirin", tre tė plagosur nė Janinė

Shko poshtė

16032009

Mesazh 

Protesta pėr "Vorio-Epirin", tre tė plagosur nė Janinė
Marko Caka/ ATHINE

Pėrleshje tė dhunshme u shėnuan nė Janinė tė Greqisė mes grupeve anarkiste dhe anėtarėve tė grupit tė ekstremit tė djathtė "Krisi Avgji", tė cilėt po protestonin sė bashku me disa minoritarė nga jugu i Shqipėrisė pėr "Vorio Epirin". Bilanci i pėrleshjeve qė kulmuan nė orėn 22:30 tė mbrėmjes sė shtunė, ishte tė paktėn me tre persona tė plagosur, njėri prej tė cilėve rėndė. Fashistėt dhe vorio-epirotėt ishin grumbulluar pranė Andriandės sė Mbretit Pirro nė qendėr tė Janinės kur u sulmuan me gurė dhe shkopinj nga grupi i majtistėve. Pėrleshjet vazhduan gjatė, duke detyruar policinė tė pėrdorė gazin lotsjellės pėr tė shpėrndarė protestuesit nga tė dy kampet si dhe pėr tė ndaluar pėrplasjen e mėtejshme mes tyre. Ka qenė ora 22:30 e mbrėmjes, kur ekstremistėt e djathtė tė "Krisi Avgjisė", sė bashku me organizatėn e "Voripirotėve", po organizonin njė tubim nė monumentin e ri tė Pirros nė qendrėn e Janinės. Gjatė kohės qė ekstremistėt po instalonin altoparlantėt njė grup anarkistėsh tė majtė, prej rreth 150 vetash u janė vėrsulur duke i sharė me thirrje antifashiste. Brenda pak minutash grupi i ekstremistėve vorio-epirotė ėshtė zmadhuar duke i dhėnė pėrmasa betejės. Gjatė asaj kohe tė majtėt tė grumbulluar nė protestė ndaj qeverisė janė bashkuar me forcat e pambrojtura dhe kanė nisur pėrleshjen me pėrkrahėsit e Vorio-Epirit. Nė tubimin e tė majtėve hidheshin parulla: "Poshtė fashistėt", "Jeni turpi i kombit" etj. Ēdo gjė kishte nisur pasi tė majtėt ishin sinjalizuar pėr njė tubim tė ekstremistėve tė djathtė nė kujtim tė mbretit Pirro, si njė qėndrim antishqiptar dhe vorio-epirot. Madje sipas burimeve policore nė kėtė tubim merrnin pjesė dhe anėtarė tė "Omonia"-s dhe tė shoqatave tė tjera vorio-epirote nė kujtim tė helenizmit grek nė Shqipėri. Gjatė kohės qė drejtuesit e tubimit ekstremist tė djathtė po vendosnin kurora nė monumentin e Epirit me nėnshkrimin "Vorio-Epiri ėshtė grek" njė grup prej anarkistėve tė majtė i kanė sulmuar me thirrje antivorio-epirote dhe antifashiste. Nė kėtė moment pėrleshja ka filluar trup me trup dhe me mjete tė forta, ndėrsa kanė mbėrritur nė vendngjarje forcat e Policisė sė Rendit, tė cilėt kanė shpėrndarė turmėn e pėrgjakur. Por sulmi ka vazhduar dhe me hedhje gurėsh dhe sendesh metalike, duke sjellė dėme materiale nė bizneset pėrreth dhe mjetet e parkuara.
Panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Protesta pėr "Vorio-Epirin", tre tė plagosur nė Janinė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 5:08 pm nga shqiptari

gjith bota shkon perpara greket dhe serbet mbeten me te pagdhendurit e kontinentit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 10:05 pm nga i persekutuari

greku ka marr fun Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 3:34 pm nga lidabica

ka gjynafe per te lare....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi