ILIRIADA PORTAL

Socialistėt, kėta pėrdhosės historikė tė Flamurit Kombėtar

Shko poshtė

16032009

Mesazh 

Socialistėt, kėta pėrdhosės historikė tė Flamurit Kombėtar
Pas yllit tė kuq me pesė cepa, e kallėzave tė grurit, dje kishin shtuar edhe fjalė...

Njė thirrje Prokurorisė pėr tė filluar hetimin “kryesisht”, nė bazė tė disa neneve tė Kodit tė Procedurės Penale dhe normave tė parashikuara edhe nė kushtetutėn e Shqipėrisė, lidhur me cenimin e simboleve kombėtare dhe denigrimin e flamurit kombėtar

TIRANE – Partia Socialiste ka pėrdhosur dje Flamurin Kombėtar, kur mbi fushėn e kuqe tė tij, nėn shqiponjėn dykrenore, kishte shkruar me shkronja tė bardha “Ndryshim”.
Kushtetuta e Shqipėrisė, nė nenin 14 tė saj, nuk lejon qė mbi Flaumrin Kombėtar tė ketė mbishkrime, apo simbole tė tjera.
“Flamuri kombėtar ėshtė i kuq me njė shqiponjė tė zezė dykrenore nė mes”, thuhet nė nenin 14 tė Kushtetutės sė Republikės ė Shqipėrisė.
Cenimin e Flamurit Kombėtar, nuk e lejon as Ligji Nr. 8926, i datės 22. 07. 2002, “Pėr formėn dhe pėrmasat e Flamurit Kombėtar...”.
Neni 3 i kėtij ligji, i cili parashikon “Format dhe pėrmasat e Flamurit Kombėtar”, sanksionin se, “Flamuri Kombėtar paraqet njė fushe me ngjyre te kuqe gjaku, me njė shqiponje tė zezė dykrenore nė mes, me krahė tė hapur anash. Secili nga krahėt e shqiponjės ka nėntė pende, ndėrsa bishti ka shtatė pendė; Pėrmasat e Flamurit Kombėtar pėrcaktohen nė raportin 1 me 1.4 njėsi; Pamja e Flamurit Kombėtar, fortėsia e ngjyrave te tij dhe raportet janė ato tė pėrcaktuara nė shtojcėn nr .1, qė i bashkėlidhet kėtij ligji dhe ėshtė pjesė pėrbėrėse e tij”.
Nė historinė afėr 100-vjeēare tė shtetit shqiptar, tė vetmit qė kanė guxuar tė pėrdhosin simbolet kombėtare kanė qenė komunistėt dhe pinjollėt e tyre qė sot quhen “socialistė”. Gjatė luftės civile kur luftonin sipas urdhrave tė Dushanit e Miladinit kundėr vėllezėrve tė tyre, tė frymėzuar nga drapėrinjtė dhe ēekanėt e Moskės i vunė njė yll tė kuq flamurit kombėtar duke i sjellė njė pėrdhosje qė zgjati gati 50 vjet.
Edhe kur regjimi kishte rėnė dhe nė vend ishte vendosur sistemi shumėpartiak, komunistėt e shndėrruar nė socialistė, nuk pranuan tė hiqnin yllin e kuq nga flamuri kombėtar, ndėrsa u desh fitorja e Partisė Demokratike nė zgjedhjet e 22 marsit 1992 pėr tė vendosur flamurin kombėtar nė tė vėrtetėn e tij historike pa yjet e kuq tė Stalinit e stemėn e shtetit pa kallėzat me “24 maji 1944”.
Por tė prapėt po tė prapė ngelėn. Janė mėsuar ta pėrdhosin flamurin kombėtar. Janė mėsuar tė bėjnė tė njėjtėn gjė me simbolet kombėtare. Njė gjė tė tillė patėm rastin ta shihnim dje gjatė asaj qė vetėm politikė nuk mund tė quhet, qė vetėm normalitet nuk mund tė quhet.
Njė flamur kombėtar nė pėrmasa gjigante, ishte keqpėrdorur sipas dėshirės sė shėrbėtorėve tė Edi Ramės sikur flamuri tė ishte njė nga pikturat mediokre e pa vlerė tė kėtij bojaxhiu tė realizimit socialist, a thua se flamuri ishte ai tasi me makarona qė ushqente emigrantin “thonj pa prerė” vite tė kaluara.
Nuk ėshtė fjala pra pėr kėtė tas, as pėr bunkerėt me plaēka tė vjetra, as bienalet ordinere, etj qė frymėzonin e frymėzojnė pinjollin e bllokmenėve, Edi Rama.
Fjala ėshtė pėr cenimin e flamurit kombėtar nga njė grusht njerėzit tė cilėt kishin shtuar fjalė brenda flamurit sikur ta kishin kėtė emblemėn me luanė tė bashkisė sė Tiranės. Ēdo shtetas shqiptar ndihet i fyer nga kjo pėrdhosje dhe meqė Prokuroria jonė ka qenė vigjilente nė leximin e shtypit dhe frekuentimin e kanaleve televizivė, tė fillojė ēėshtjen penale “kryesisht”.
Nė Kodin Penal tė Republikės sė Shqipėrisė miratuar me ligjin nr. 7895, datė 27 janar 1995, ndryshuar me ligjin nr. 8204 datė 10 prill 1997, ndryshuar me ligjin nr. 8279 datė 15 janar 1998, ndryshuar me ligjin nr. 8733 datė 24 janar 2001, nė nenin 229, “Veprimet fyese ndaj himnit e flamurit”, thuhet se “pėrdorimi i fjalėve ose kryerja e veprimeve qė botėrisht fyejnė flamurin”, “pėrbėjnė kundėrvajtje penale dhe dėnohen me gjobė ose me burgim gjer nė njė vit”.
Ndėrsa nė nenin 268 “Poshtėrimi i Republikės dhe i simboleve tė saj”, thuhet se “poshtėrimi, botėrisht ose nėpėrmjet botimeve apo shpėrndarjes sė shkrimeve, i Republikės sė Shqipėrisė dhe rendit kushtetues, i flamurit, i stemės, i himnit kombėtar, i dėshmorėve tė kombit ose heqja, dėmtimi, prishja, bėrja e padallueshme apo e papėrdorshme e flamurit apo stemės sė Republikės tė Shqipėrisė tė ekspozuara nga institucionet zyrtare, pėrbėjnė kundėrvajtje penale dhe dėnohen me gjobė ose me burgim gjer nė 2 vjet”.
Fyerja dje mbėrriti nė kufij ekstremė, kur veglat mediatike tė Edvinit, aty rreth orės 19, ndoshta tė ndikuar disi edhe nga rezistenca publike qė nisėn tė shfaqnin protestuesit ndaj cenimit tė simbolit kombėtar, u porositėn njėkohėsisht qė termat “‘stafeta e flamurit kombėtar’, e ideuar nga drejtuesit e Partisė Socialiste”, u zėvendėsua papritur me terminologjinė ‘stafeta e flamurit tė paqes’, e mbajtur nga pėrfaqėsues tė Shoqatės sė Gėrdecit”.
Pra, sė fundmi u regjistrua edhe njė qėndrim meskin, por qė kjo s’duhet ta pengojė Prokurorinė e Pėrgjithshme qė t’u shkojė deri nė fund pėrgjegjėsive, pėr kėtė fyerje qė iu krye dje simbolit tonė kombėtar.
E kėshtu, ēdo shtetas shqiptar do tė ketė rastin pra tė shikojė nėse ndėshkohen apo jo kėto shkelės tė ligjit e simboleve kombėtare.


KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SE SHQIPĖRISĖ

Neni 14
2. Flamuri kombėtar ėshtė i kuq me njė shqiponjė tė zezė dykrenore nė mes.LIGJI Nr. 8926, datė 22. 07. 2002
“Pėr formėn dhe pėrmasat e Flamurit Kombėtar...”

Neni 3
Format dhe pėrmasat e flamurit kombėtar
1. Flamuri kombėtar paraqet njė fushe me ngjyre te kuqe gjaku, me njė shqiponje te zeze dykrenore ne mes, me krahė te hapur anash. Secili nga krahėt e shqiponjės ka nėntė pende, ndėrsa bishti ka shtate pende.
2. Pėrmasat e flamurit kombėtar pėrcaktohen ne raportin 1 me 1,4 njėsi.
3. Pamja e flamurit kombėtar, fortėsia e ngjyrave te tij dhe raportet janė ato te pėrcaktuara ne shtojcėn nr .1, qe i bashkėlidhet kėtij ligji dhe ėshtė pjese pėrbėrėse e tij .
...
55


Edituar pėr herė tė fundit nga ILIRI nė Mon Mar 16, 2009 4:43 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Socialistėt, kėta pėrdhosės historikė tė Flamurit Kombėtar :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 4:25 pm nga ad

per hir te se vertetes duhet thene se artikullshkruesi ka plotesisht te drejte

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 5:06 pm nga shqiptari

Fjala ėshtė pėr cenimin e flamurit kombėtar nga njė grusht njerėzit tė cilėt kishin shtuar fjalė brenda flamurit sikur ta kishin kėtė emblemėn me luanė tė bashkisė sė Tiranės. Ēdo shtetas shqiptar ndihet i fyer nga kjo pėrdhosje dhe meqė Prokuroria jonė ka qenė vigjilente nė leximin e shtypit dhe frekuentimin e kanaleve televizivė, tė fillojė ēėshtjen penale “kryesisht”.
Aktualisht per motive politike eshte cenuar simboli kombetar. Kjo eshte e dyta here qe simboli kombetar cenohet nga te majtet shqiptar. Heren e pare ju vu nje yll nga PP gje qe e deformoi historine,origjinen dhe permbajtjen e saj dhe heren e dyte e shohim te cenuar nga edi rama ne menyren me banale. Flamuri kombetar nuk esht as muret e shtrembera dhe as kodrat e mbushura me parruallat e enverit. Ky eshte turp dhe organet perkatese duhet te mbajne qendrim.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 6:27 pm nga bulqizaku

ta kishte bo sala ket pun po me ramn e ps rama e prokurorejs nuk kruhet

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 8:24 pm nga dini

Ai nuk e ka mendjen te flamuri por te pushteti por edhe ata qė ishin me ata janė njė brum.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 10:02 pm nga i persekutuari

nuk kan pse te presin qe te kujtohet prokuroria le ta hedhin ne gjygj
edhe nje qytetar i vetem ka te drejt ta hedhe ne gjygj Edi ramen per perdhosje te simbolit kombetar flamurit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 3:25 pm nga lidabica

pefhhh,ndonje dite do te na stamposet Edi-gollomesh ne flamur .....e lumsi ne pastaj....plerat jane terbuar dhe nuk ju shohin syte fare tani....
Po mire na e bejne kur nuk dalin keta politikane te djathte e ta bejne lecke ne Parlament dhe ta degjojne te gjithe shqiptaret ngado qe jane se sa pacavure jane keta socialiste me Edi -perversin ne krye.Lere pastaj qe ta padisin ne gjykate dhe te vendose kjo drejtesi per kete turp qe bejne keta pseudoshqiptare

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 4:07 pm nga blu

Me e marr Rama pushtetin ka me e katandis flamurin si ato rrobat e cirkut qe ka pas vesh. Mos harrojme se diten e flamurit e la TIRANEN pa asnje flamur .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 4:23 pm nga lidabica

langaraqi......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 5:54 pm nga ad

Me e marr Rama pushtetin ka me e katandis flamurin si ato rrobat e cirkut qe ka pas vesh. Mos harrojme se diten e flamurit e la TIRANEN pa asnje flamur .
nuk eshte ēudi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 3:24 pm nga klajdi vlore

Ai ishte thjesht nje tubim paqesor dhe ska nevoj per komente te tilla,keto kane ndodhur dhe ne vende te tjera te botes,prandaj juve mos tu erren syte nga inati qe keni me edi ramen dhe te flisni me ate fjalor,mos u ktheni ne tellall te sali berishes lerjani kete pune gert bogdanit se e kryen me mire se ju.Populli shqiptare eshte ne gjendje te bej vet dallimin se kush e ka mire e kush keq,te mos shfaqim keto sjellje te pahijshme qe e demtojne imazhin e shqiptareve.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 3:30 pm nga shqiptari

un jetoj jasht dhe asnjeher nuk kam pare qe mbi flamurin e vendit te shkruhen parrulla, gjithsesi un mendoj se ndoshta eshte gjykata ajo qe ka kompetencen per ta sqaruar kete gje

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi