ILIRIADA PORTAL

Rriten koalicionet, i gjashti sė shpejti

Shko poshtė

16032009

Mesazh 

Rriten koalicionet, i gjashti sė shpejti
ZGJEDHJET/ Partitė politike grupohen nė pesė koalicione. Pritet tė zyrtarizohet i gjashti
Deri tani njihen katėr koalicione tė deklaruara, ku dy i pėrkasin forcave tė majta dhe dy forcave tė djathta. Por ndėrkaq ėshtė publikuar edhe koalicioni i pestė, dhe deri nė afatet e regjistrimit pėrfundimtar pritet i gjashti. Koalicioni i pestė pėrbėhet nga strukturat e djathta dhe emri i saj ėshtė “E djathta Kombėtare”. Ndėrsa koalicioni i gjashtė do tė pėrfshijė ato parti tė vogla tė pozicionuara majtas, tė cilat deri tani nuk janė atashuar pranė tė mėdhenjve. Koalicioni i parė drejtohet nga Berisha dhe nė tė bėjnė pjesė: Partia Demokratike, Partia Republikane, Partia Agrare Ambientaliste, Lėvizja e Legalitetit, Partia Aleanca Demokratike e Partia Lidhja Demokristiane. Koalicioni i dytė drejtohet nga Rama e nė tė bėjnė pjesė: Partia Socialiste, Partia Social Demokrate, Partia Demokracia Sociale e Partia G99. Koalicioni i tretė drejtohet nga Meta e nė tė bėjnė pjesė: Lėvizja Socialiste pėr Integrim, Partia Socialiste ‘91 e Partia e Gjelbėr. Koalicioni i katėrt, “Poli i lirisė” drejtohet nga Ndoka e nė tė bėjnė pjesė: Partia Demokristiane, Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar, Partia Ligj dhe Drejtėsi. Koalicioni i pestė “E djathta Kombėtare” pėrbėhet nga Partia Konservatore, nga ajo e tė Pėrndjekurve Politikė e nga disa parti tė tjera. Ndėrsa koalicioni i gjashtė pritet tė pėrfshijė tė gjitha partitė e vogla tė sė majtės, tė cilat ende nuk janė grupuar pranė tė mėdhenjve. Gjithashtu nė zgjedhjet e sivjetme do tė ketė edhe disa parti tė tjera qė do tė tentojnė tė dalin tė vetme, por frika e humbjes po i udhėzon qė tė rigrupohen. Ndėrkohė njėra nga partitė e cila ende nuk ka dhėnė asnjė sinjal pozicionimi ėshtė partia e Nikollė Lesit, Lidhja Demokristiane.
Gazeta Telegraf
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Rriten koalicionet, i gjashti sė shpejti :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 4:18 pm nga ad

kjo tregon se nevoja per tju drejtuar nje alternative te trete po ndjehet gjithnje e me shume ne shoqerine shqiptare dhe te paret qe e kane ndjere kete tendence te shoqerise shqiptare jane partite e vogla

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 5:07 pm nga shqiptari

nuk na mungojne partit, mungon vullneti per te punuar me idealizem per vendin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 6:28 pm nga bulqizaku

aaa per partej palitike jemi tpart

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Mar 16, 2009 10:04 pm nga i persekutuari

kualicion mbas kualicioni Neutral

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 3:19 pm nga lidabica

shqiptari shkruajti:nuk na mungojne partit, mungon vullneti per te punuar me idealizem per vendin
Jam shume dakort me ty shqiptar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi