ILIRIADA PORTAL

Apeli i Vlorės vendos tė rihapen hetimet pėr tragjedinė e 9 janarit

Shko poshtė

17032009

Mesazh 

Apeli i Vlorės vendos tė rihapen hetimet pėr tragjedinė e 9 janarit
VLORĖ- Gjykata e Apelit Vlorė ka vendosur sot tė rihapen hetimet pėr tragjedinė e 9 janarit tė vitit 2004 ku humbėn jetėn 28 persona nė Karaburun.
Seanca e sotme gjyqėsore u mblodh pas kėrkesės sė familjarėve tė viktimave, tė cilėt ngritėn pretendimin se ka fakte tė reja tė pazbuluara pėr kėtė tragjedi. Kėrkesa e tyre erdhi pas vendimit tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė Vlorė, pėr pezullimin e dosjes pėr mungesė tė faktit penal. Vendim ky i papajtueshėm pėr familjarėt e viktimave qė kanė krijuar edhe shoqatėn e tyre.
Ndaj sot trupi gjykues, i kryesuar nga Kryetarja e Apelit Vlorė, Alma Liēaj, pasi dėgjoi prokurorin e Apelit, Pelivan Malaj dhe pėrfaqėsuesin ligjor tė shoqatės sė familjarė, Dodė Mehmetaj vendosi qė tė rihapen hetimet nė Prokurorinė e Vlorės pėr tragjedinė e 9 janarit 2004.
Njė vit mė parė Gjykata e Shkallės sė Parė Vlorė vendosi pushimin e ēėshtjes dhe mospranimin e animimit nga ana e shoqatės sė familjarėve. Ndėrsa sot prokurori Malaj tha nė sallėn e gjyqit se duhet tė rihapen hetimet bazuar nė kėrkesėn e familjarėve pėr ankimim. Pėr pėrfaqėsuesi ligjor Mehmetaj ka fakte tė reja, ndėr to edhe fakti se atė ditė janė mbytur dy gomone, jo njė, qė do tė ndihmojnė nė ecurinė e hetimeve.
Gjykata e Shkallės sė Parė Vlorė me vendimin 154 kishte vendosur tė mos pranohet ankimimi. Vendim ky qė u rrėzua sot nga Apeli, i cili vendosi tė pranohet ankimimi pėr rinisjen e hetimeve. Familjarėt e kanė cilėsuar kėtė vendim si njė dritė jeshile pėr zbardhjen e ngjarjes dhe madje kanė kėrkuar qė dosja tė hetohet nga Prokuroria e Krimeve tė Rrėnda dhe pėr pasojė edhe tė gjykohet nga Gjykata e Krimeve tė Rėnda pasi Gjykata e Vlorės nuk ka mundėsi tė shqyrtojė kėtė dosje ku mund tė jetė tė pėrfshirė edhe pushtetarė.


Redaktoi: Riviera Dedaj
shekulli
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Apeli i Vlorės vendos tė rihapen hetimet pėr tragjedinė e 9 janarit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Mar 17, 2009 6:54 pm nga bulqizaku

kto njerz i ka vra shteti me dor tvet se me men smerret .... ska bo vaki kuni nbot si njerzit ti kerkojn shtetit vet nim e shteti ti denoje me vdekje

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 1:11 pm nga blu

Socialistet e asaj kohe me NAMIK DOKLEN dhe ERJON BRACEN bene ceshte e mundur qe skafi te mos zbulohej prandaj nuk cuan asnje anije per ti ndihmuar megjithe sinjalizimin nga mediat private te asaj kohe. Biles ERJON BRACE te nesermen e tragjedise shkruante te ZERI POPULLIT se ne skaf kane qene vetem 2 trafikante droge. Po keta qe kane shkaktuar 99 tragjedira nuk i skuqet faqja dhe kerkojne te kthehen prape me DOKLEN dhe GJINUSHIN e 97-tes.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi