ILIRIADA PORTAL

"Shqiperia, aplikim para zgjedhjeve"

Shko poshtė

18032009

Mesazh 

"Shqiperia, aplikim para zgjedhjeve"
Presidenca ceke e Bashkimit Evropian deklaroi ne Bruksel se Shqiperia eshte e ftuar te aplikoje per statusin kandidat, ne tre muaj e gjysme qe i kane mbetur. Por nga ana tjeter, kembengul se shqyrtimi i kerkeses nga 27 vendet anetare, do te behet pas zgjedhjeve ne vend, gjate Presidences pasardhese suedeze."Ndoshta do te kete zgjedhje te suksesshme, dhe nese deshmohet se do te zhvillohen me sukses te plote, ky do te jete rekomandimi me i mire per Shqiperine dhe per kete gje nuk ka asnje dyshim. Ne do te ishim shume te lumtur nese Shqiperia aplikon gjate Presidences tone, atehere ndoshta procesi do te marre pak kohe dhe gjate Presidences suedeze qe eshte po kaq mikpritese sa Presidenca jone, une jam i sigurt se Karl Bild, do t'ju mbeshtese po aq sa ju mbeshtes dhe une", deklaroi Karel Shwarzenberg, ministri i Jashtem i Cekise, Presidenca e BE-se. Ministri i Jashtem i Suedise dhe Presidences pasuese te BE-se, sqaroi se megjithese proceset ndonjehere mund te duken te gjata ne kohe, e rendesishme eshte te ecet perpara dhe se angazhimi i BE-se, eshte i palekundshem per vendet qe plotesojne kriteret. "Dhe une sigurisht e konfirmoj kete gje. Dua te them se jeni gjithnje te mirepritur gjate Presidences ceke si gjate asaj suedeze. Por duhet kuptuar se pastaj do te pasoje nje proces i gjate, me pergatitjen e opinionit nga Komisioni dhe eventualisht me politika vendimmarrese shtese. Aplikimi dhe kalimi nga Keshilli tek Komisioni eshte shume teknik dhe mund te marre pak kohe gjithashtu", u shpreh Karl Bildt, minister i Jashtem i Suedise, Presidenca pasuese e BE-se. Per Malin e Zi qe ka aplikuar per statusin kandidat ne dhjetor te vitit te kaluar, Shwarzeberg tha se Keshilli do t'i jape driten jeshile Komisionit gjate kesaj Presidence, qe te filloje me pergatitjen e opinionit. Per Shqiperine, ceket pranuan se nuk kane dashur qe vendi te aplikoje me pare, pasi per ta, do te kishte qene me e veshtire te mbronin dy vende njeheresh. Duke i shtyre shqiptaret te aplikojne nga fundi i mandatit te tyre, ceket perfitojne keshtu pjesen e mire te procesit, dorezimin historik te aplikimit ne Prage, duke i lene barren e rende te shqyrtimit pasardhesve suedeze, pas zgjedhjeve te qershorit ne Shqiperi. Nderkohe qe ne Shqiperi, situata politike eshte ne favor te integrimit ne Shqiperise ne BE. Por palet politike ndajne qendrime te ndryshme per sa i perket kohes se aplikimit. Kryeministri ka garantuar se aplikimi do te behet brenda Presidences ceke, nderkohe qe opozita nuk ka munguar te shprehet skeptike, ne lidhje me gatishmerine e qeverise per ta bere aplikimin, per shkak te mosplotesimit te kushteve.

Rehn: Te mos frenohet zgjerimi i BE, Ballkani faktor stabiliteti

"Shpresat per zgjerimin e bllokut te Bashkimit Evropian ne Ballkan nuk mund te shuhen, sepse keto vende jane nje faktor stabiliteti per te gjithe rajonin". Deklarata vjen nga komisioneri per zgjerimin e BE-se, Olli Rehn, i cili eshte pyetur per deklaratat e nje dite me pare te Kancelares gjermane Angela Merkel, ku kjo e fundit tha se BE ka nevoje per konsolidim te metejshem, perpara se te prese anetare te rinj. "Pavaresisht disa problemeve si kriza ekonomike, recesioni, zgjedhjet e ardhshme evropiane apo dhe ratifikimi i traktatit te Lisbones, ne nuk duhet te frenohemi tashme nga puna e jashtezakonshme per stabilitetin dhe progresin ne Ballkanin Perendimor" deklaroi Rehn, gjate nje konference me ministrat e Jashtem kroat e slloven. Rehn tha gjithashtu se Bashkimi Evropian mund te beje disa gjera ne te njejten kohe, ndersa ftoi Gjermanine te mos komprometoje perspektiven e Ballkanit drejt BE, si nje faktor stabiliteti ne te gjithe rajonin.
Koha Jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

"Shqiperia, aplikim para zgjedhjeve" :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 5:10 pm nga blu

Skemi cpresim me , duhet te aplikojme .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 5:10 pm nga blu

Skemi cpresim me , duhet te aplikojme .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 6:17 pm nga neni 55

aplikimi esht tjeter gje kurse pranimi eshte tjeter gje

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 6:46 pm nga ad

aplikimi esht tjeter gje kurse pranimi eshte tjeter gje
sigurisht dhe pranimi i kerkeses patjeter qe do te zgjase te pakten kater vjet. Personalisht nuk e ēmoj si nje hap te domosdoshem dhe besoj se kte ka patur parasysh edhe BE kur keshilloi qe qeveria te mos nxitohej ne kete drejtim. Nga ana tjeter edhe kembengulja e BE qe Shqiperia te mos aplikonte per mua tingellonte me absurde se sa vet deshira e politikes shqiptare per ta hedhur kte hap sepse BE nuk humbet asgje nga kjo ndersa Shqiperia ka nje motiv me shume per te plotesuar disa nga kerkesat me te rendesishme qe BE ka ndaj Shqiperise. Mendoj se ky eshte edhe shkaku qe BE ka ndryshuar qendrim.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 7:13 pm nga ADMIN

Dua te di se cfare ndryshimit ka Roma me Tiranen ,edhe politika Italiane eshte edhe me e flliqur se ajo shqiptare ,ne duhet qe te ishim ne Europe tani ,une mendoj se Italianet dhe Greket na e kane te gjithe fajin ,Tirana eshte nder qytetet me te cilivizuara ne Europe sot dhe jane vete fqinjet tane qe po na ndalojne qe te mos jemi me mire me horllaqet e tyre shekullore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 7:19 pm nga ad

Nga pikpamja ekonomike do te ishte shume e dmeshme per Shqiptaret qe Shqiperia te futej shpejt ne Be sepse duke filluar nga biznesmenet e medhenj e deri te k fermeret do tu duhet te praballen me konkurencen e shteteve shume me te zhvilluara te BE e cila pa diskutim do te sillte falimentimin e tyre. Kur BE thote qe Shqiperia nuk eshte ende gati per ne BE nuk ka parasysh thjesht korrupsionin apo te tjer faktor por si faktor kryesor ajo sheh zhvillimin ekonomik te Shqiperise.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 7:30 pm nga ADMIN

Dakort por zhvillimi ekonomik ne shqiperi eshte shume i veshtire qe te konkuroje me vendet perendimore sepse vete shqipria eshte nder vendet me popullin me te vuajtur ne Europe dhe nuk eshte i gjithe faji jone ,fajin e ka edhe Europa se ekonomia e shqiperise eshte shume e dobet dhe do ti duhej shtetit tone dekada te tera sikur te konkurojme me EU ,duan apo nuk duan ata ne duhet qe te bashkohemi me Europen sepse na takon ,si nga historia si nga kultura gjithashtu edhe nga gjeografia

Atehere ekonomia e shqiperise do te jete shume e varfer ne qofte se nuk do te bashkohemi me EU sepse ata vete kane prure firmat gjigante neper qytete dhe fshatra te shqiperise per te mbledhur te gjitha parate .p.sh bastet e ndeshjeve te futbollit po thuaj te nje perqindje e madhe e rinise shqiptare i luan ato me enderren per te jetuar me mire

Teuta kurse per sa i perket konkurimit te bizniseve te vogla shqipetare vete Europa duhet te vendosin ligjet e konkurimit ose te mos falementimit p.sh
une punoj per kompanine e 16 ne 500 kompanite me gjigante ne bote me fites prej 35o BILJON (miljard) dollar ne vite ,vetem bosi i kesaj kompanie ka marrur rrogen prej 22 miljon $ vitin e kaluar ,dua te them qe kjo kompani mund te bleje ose mund te falementoje po thuaj 50 % te kompanive te vogla qe ndodhen ne Amerike ne fushen shendetsore por vete shteti ka vendosur ligje qe komp[anite e medhaja gjigante nuk mund te falementoje ose konkuroje me cmime te ulta ,

Teuta EUROPA nuk don qe shqiperia te futet ne B.A dhe gjejne arsye te ndryshme justifikuese .pershendetje

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 11:06 pm nga blu

Shume prej ambasadoreve te huaj jane homo dhe sic duket presin qe ne SHQIPERI te miratohet ligji e te fillojne te martohen burre me burre sic behet ne shume vende te europes si HOLLANDE , ANGLI, GJERMANI, etj. Ky eshte kushti qe ata thone prisni edhe pak sa ta marri EDVIN RAMA e ERJON VELIAJ qe sic duket do tja plotesojne kushtin kryesor te marteses burre me burre.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 18, 2009 11:19 pm nga interesanti

dalort me ty teuta

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 19, 2009 5:43 pm nga emigranti

Shume prej ambasadoreve te huaj jane homo dhe sic duket presin qe ne SHQIPERI te miratohet ligji e te fillojne te martohen burre me burre sic behet ne shume vende te europes si HOLLANDE , ANGLI, GJERMANI, etj. Ky eshte kushti qe ata thone prisni edhe pak sa ta marri EDVIN RAMA e ERJON VELIAJ qe sic duket do tja plotesojne kushtin kryesor te marteses burre me burre.
Embarassed

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 19, 2009 7:12 pm nga ADMIN

emigranti shkruajti:
Shume prej ambasadoreve te huaj jane homo dhe sic duket presin qe ne SHQIPERI te miratohet ligji e te fillojne te martohen burre me burre sic behet ne shume vende te europes si HOLLANDE , ANGLI, GJERMANI, etj. Ky eshte kushti qe ata thone prisni edhe pak sa ta marri EDVIN RAMA e ERJON VELIAJ qe sic duket do tja plotesojne kushtin kryesor te marteses burre me burre.
Embarassed

Mos ki frige Emigranti sepse kjo nuk do te ndodhe kurre ne shekuj ne shqiperi ,kurren e kurres nuk do ta votoj populli shqiptar nje gje te tille ,shume mire nuk duam te futemi ne Europe fare se ILIRET nuk behen pedera kurre sikur Romaket dhe te tjere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi