ILIRIADA PORTAL

Shqipėria nė ‘Orėn e Tokės’

Shko poshtė

19032009

Mesazh 

Shqipėria nė ‘Orėn e Tokės’
Tiranė -Pėr herė tė parė, Shqipėria do tė marrė pjesė kėtė vit nė "Orėn e Tokės 2009" (Earth Hour 2009), qė do tė organizohet nė 28 mars, ora 20.30. Shqipėria do tė jetė pjesėmarrėse nė kėtė ngjarje si vend partner, mbi njė bazė vullnetare, duke iu pėrgjigjur ftesės sė Fondit Botėror pėr Natyrėn (WWF), pėr tė fikur dritat dhe aparaturat e tepėrta pėr 1 orė, nė datėn dhe orėn e caktuar.

WWF ia dedikon kėtė veprim Tokės, planetit qė po vuan ngrohjen globale dhe ndryshimet klimatike. Mė kėtė veprim pjesėmarrėsit dėshmojnė lidhjen e ngushtė qė ekziston midis "energjisė" dhe "ndryshimeve klimatike", si dhe faktin se ne si komunitete mund dhe duhet tė merremi me kėtė rrezik tė madh, pohojnė burime nga Qendra Rajonale e Mjedisit.

Ndėrkohė, "Rrjeti Shqiptar i Orės sė Tokės", i krijuar nė qershor 2008, mirėpret ēdokėnd qė do tė marrė pjesė nė tė, pėr ta pėrfaqėsuar sa mė mirė ambientalizmin shqiptar. Nė "Earth Hour 2009" janė ftuar tė marrin pjesė qytete si Tirana, Elbasani, Vlora, Durrėsi, Shkodra etj. Earth Hour/Ora e Tokės institucionalisht ėshtė organizim i WWF, qė ėshtė organizata mė e madhe mjedisore.

Nė vitin 2007, kjo iniciativė ishte vetėm e qytetit tė Sidneit (Australi), ndėrsa nė 2008 u pėrshinė rreth 50 milionė banorė nė 371 qytete tė mėdha tė botės.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Shqipėria nė ‘Orėn e Tokės’ :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Mar 19, 2009 12:07 am nga bulqizaku

ne e kemi kallaj se i fik qeveria vet Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 19, 2009 5:42 pm nga emigranti

ne e kemi kallaj se i fik qeveria vet Laughing
Cool

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 19, 2009 7:25 pm nga ADMIN

bulqizaku shkruajti:ne e kemi kallaj se i fik qeveria vet Laughing

Si nuk ju vjen turp ketyre per nje bisede te tille ,dritat fiken cdo dite ne shqiperi qe nga dy shekuj te kaluar jo vetem nje ore ne dite por 50 % 12 ore ne dite

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 19, 2009 7:35 pm nga nardlushnja

E vertete eshte qe ne Lushnje nuk fiken dritat as edhe nje minute.Kjo gje me beri pershtypje kur isha ne Shqiperi per Vitin e Ri(Dhe ndenja jo pak por 25 dite rrumbullak)
Kjo eshte merite e qytetareve te Lushnjes qe jane pagues te rregullt te energjise elektrike dhe e sherbimit lokal te elektrikut.

Sa per WWF ....u lumte...Eshte nje iniciative modeste.Te gjithe duhet te marrim pjese ne kete ngjarje,per tu lene trashgim dicka te hajrit femijeve tane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 19, 2009 9:41 pm nga ADMIN

Nuk dua te bej dallime krahinore por ju qytetaret keni pasur te gjitha te mirat edhe ne kohen e emershuarit ,pra te shkretet neve fshataret e thjeshte ,tani mbetet per juve te shkoni te merrni pjese ne kete sepse ne fsahataret nuk kemi nevoje sepse dritat na i fikni me detyrim ,pra ne kualifikohemi per ndihmen natyrore qe kerkohet ,o se harrova dritat i paguajm edhe neve cdo muaj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 19, 2009 10:14 pm nga mira

marrja pjese ne "Orėn e Tokės 2009" do te ishte nje shprehje qytetarie per te gjith shqiptaret

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 7:18 pm nga nardlushnja

PORTA shkruajti:Nuk dua te bej dallime krahinore por ju qytetaret keni pasur te gjitha te mirat edhe ne kohen e emershuarit ,pra te shkretet neve fshataret e thjeshte ,tani mbetet per juve te shkoni te merrni pjese ne kete sepse ne fsahataret nuk kemi nevoje sepse dritat na i fikni me detyrim ,pra ne kualifikohemi per ndihmen natyrore qe kerkohet ,o se harrova dritat i paguajm edhe neve cdo muaj

Nuk e di se nga cili fshat jeni ju porta.Di qe jetoni ne Usa(apo e kam gabim?)
Sa per fshatin......do te isha i lumtur te me jepej mundesia te blija nje cope toke dhe te jetoja ne nje nga fshatrat e lushnjes.Jane te gjithe punetore dhe te pasur.Kane gjithe te mirat materiale(sigurisht ai qe punon dhe keta jane shumica)

Si i paguani ju dritat kur nuk keni drite??????Me ben pershtypje kjo gje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 7:19 pm nga nardlushnja

porta theksoi
sepse ne fsahataret nuk kemi nevoje sepse dritat na i fikni me detyrim

jo ne por xhaxhi yt saliu(ha ha ha shaka)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 7:23 pm nga ADMIN

Nardlushnja po ketu po qajme hallet e popullit shqiptar pra ,une vertete jetoj ne U.S.A po po flas per familjen time ,une jam nga Malsia e Madhe ,20 km ne veri te Shkodres dhe flas cdo nate me ta ,shumicen e kohes ata nuk kane drita ,arsyet !!!??? burrokraci me justifikime te ndryshme

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 7:28 pm nga nardlushnja

aaaaaa
Shkodranet jane te paret dhe te vetmit qytetar shqiptar qe nuk paguajne ne menyre masine KESH-in

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 7:31 pm nga ADMIN

hahahaha ok nardlushnja ,pershendetje dhe do te kemi parasyshe here te tjera ti paguajm dritat qe te fikim nga nje ore ne dite qe te pastrojme ambjentin ,

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 7:33 pm nga nardlushnja

PORTA shkruajti:hahahaha ok nardlushnja ,pershendetje dhe do te kemi parasyshe here te tjera ti paguajm dritat qe te fikim nga nje ore ne dite qe te pastrojme ambjentin ,
keshtu po ,ka lezet (ha ha ha )

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi