ILIRIADA PORTAL

Lejet e Ramės pėr pallate shumėkatėshe, prag tragjedie pėr pallatet ekzistuese

Shko poshtė

20032009

Mesazh 

Lejet e Ramės pėr pallate shumėkatėshe, prag tragjedie pėr pallatet ekzistuese
Banorėt e rrugės "Mihal Grameno", frikė nga ndėrtimi shumėkatėsh ngjitur me banesat e tyre
Banorėt e rrugės “Mihal Gramenos” nė kryeqytet, ankohen pėr dhėnien e lejes sė ndėrtimit tė njė pallati nė mes 4 pallateve ekzistues, i cili pėrveēse zapton mjedisin e gjelbėr, nga gėrmimi qė do tė bėhet, rrezikohen seriozisht tė shembė pallatet pėrreth. Rreth 30 familje qė rrezikohen nga ndėrtimi i kėtij pallati tė ri, shqetėsimin e tyre e kanė ngritur edhe mė parė nė organet kompetente shtetėrore. Por, jo vetėm qė nuk kanė marrė njė pėrgjigje nė zgjidhjen e problemit, madje, kėrkesat e tyre janė mohuar nga organet shtetėrore. Toka ku po ndėrtohet pallati i ri 8- katesh, nė Rr. “Mihal Grameno” mes pallateve 78/3 dhe 78/5, mė parė ka qenė mjedis i gjelbėr i ndėrtuar nga vetė banorėt, mė vonė aty u ndėrtua njė ndėrtesė 2- katėshe nė mėnyrė tė paligjshme, duke zhdukur tė gjithė mjedisin e gjelbėr. Kohėt e fundit, ndėrtesa e paligjshme u rrafshua me vendimin tė Bashkisė sė Tiranės dhe nė marrėveshje me banorėt qė banonin nė tė, pėr tė ndėrtuar njė njė pallat tė ri 8- katesh mbi tokė dhe 2- kate nėn tokė.
Tė shqetėsuar pėr dhėnien e lejes sė ndėrtimit, banorėt e pallateve pėrreth, japin alarmin se me gėrmim pėr ndėrtimin e pallatit tė ri, do tė shemben pallatet e tyre, sepse kėto tė fundit jetojnė nė banesa 5- katėshe, tė cilat kanė themele, jo mė shumė se mė shumė se 1.5 metra dhe kanė mė pak se 6 metra lagėsi me gropėn qė do tė hapet. Rreth 25 familje qė rrezikohen nga ndėrtimi i pallatit tė ri, i kanė drejtuar nga njė peticion Kryetarit tė Njėsisė Bashkiake Nr. 2 Pėrparim Bodinakut, Kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės, Edi Ramės dhe Kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berishės. Vetėm Berisha ka respektuar kėrkesėn e banorėve duke kthyer njė pėrgjigje, ku u bėn thirrje organeve kompetentė qė t’u jepet pėrparėsi banorėve pėr shqetėsimin qė ata ngrenė, brenda afateve ligjore.
“I kemi dėrguar njė peticion Kryetarit tė Njėsisė Bashkiake Nr. 2 Pėrparim Bodinakut, pėr shqetėsimin tonė, por ky i fundit ka pohuar se nuk i ka vajtur asnjė letėr ankuese nga ana jonė. Ndėrkaq, Bodinaku ka mohuar se ka miratuar njė leje ndėrtimi pėr pallatin nė fjalė. Jemi shumė tė shqetėsuar, pėrveēse banesat tona rrezikohen tė shemben dhe zaptohet i vetmi mjedis i gjelbėr qė kemi, ndėrtimi i pallatit tė ri ngjitur me pallatin tonė, rrezikon seriozisht jetėn tonė”, u shpreh pėr gazetėn “SOT”, qytetari Agron Shaqiri. Ndėrkaq, banorėt e rrezikuar, shprehen se leja e ndėrtimit pėr pallatin e ri, ėshtė dhėnė nė mėnyrė tė paligjshme, pėr derisa kjo leje, nuk ka kaluar nga Njėsia Bashkiake Nr. 2, sė cilės i pėrket territori.
Shqetėsimet e familjeve
Ndėrtimi i njė pallati 8- katėsh mbi tokė dhe 2- kate nėn tokė, nė mes disa pallateve nė Rr. “Mihal Grameno”, nė njė vend, ku mė parė ka qenė mjedis gjelbėrimi, ėshtė bėrė objekt shqetėsimi pėr 30 familje. Sipas familjeve, ndėrtimi i pallatit dhe gėrmimi afėr pallatit tė tyre, rrezikon shembjen e tė gjithė pallateve pėrreth, bllokon rrugėn auto-mobilistike, cėnon hapėsirat publike, pengon lėvizjen e njerėzve dhe dritėn diellore. Me ndėrtimin e kėtij pallati, rrezikohen themelet e pallateve tė tjera, sepse nėn to, janė 5 kanale drenazhimi mė thellėsi 1.5 metra pėr kalim e ujėrave tė zeza dhe tė bardha. Sė dyti vetė toka ku janė ndėrtuar kėto pallate 5- katesh, nuk ofron sigurinė gjeologjike pėr ndėrtime tė larta, sidomos pėr 2- kate nėn tokė. Nga studimet inxhinjerike e gjeologjike, nė vend tė godinės qė ishte prishur, rezultuan se nuk mund tė ndėrtohej godinė tjetėr nė mė shumė se 2- kate mbi tokė. Afėrsia e pallatit tė ri qė do tė ndėrtohet, me pallatet ekzistuese, jo nė vijė tė drejtė, por paralel, ėshtė 6 metra, gjė e cila shkel ligjin e urbanistikės pėr largėsinė midis objekteve paralele. Marrja e vendimit pėr ndėrtim e kėtij pallati 8- katesh, nuk ka kaluar nga Njėsia Bashkiake Nr. 2, sė cilės i pėrket territori ne fjalė. Pėr ndėrtimi e kėtij pallati, nuk ėshtė bėrė asnjė lloj studimi nga institucioni kompetent i gjeologjisė pėr disnivelet qė kanė ndėrtimet pėr kėtė afėrsi tė papranueshme.


************************
Flasin Banorėt


Agron Shaqiri
“I kemi dėrguar njė peticion Kryetarit tė Njėsisė Bashkiake Nr. 2 Pėrparim Bodinakut, pėr shqetėsimin tonė, por ky i fundit ka pohuar se nuk i ka vajtur asnjė letėr ankuese nga ana jonė. Ndėrkaq, Bodinaku ka mohuar se ka miratuar njė leje ndėrtimi pėr pallatin nė fjalė. Jemi shumė tė shqetėsuar, pėrveēse banesat tona rrezikohen tė shemben dhe zaptohet i vetmi mjedis i gjelbėr qė kemi, ndėrtimi i pallatit tė ri ngjitur me pallatin tonė, rrezikon seriozisht jetėn tonė. Kėshtu pallati ėshtė ndėrtuar pėr interesa individuale dhe marrėveshje mafioze, pa pėrfillur shqetėsimin tonė”.
Sotiraq Kule
“Jemi shumė tė shqetėsuar pėr ndėrtimin e kėtij pallati. Sė pari ai na zapton tė gjithė sipėrfaqen e gjelbėr qė e kemi krijuar pėr aq vite me djersėn tonė. Sė dyti, gropa qė do tė bėhet pėr ngritjen e kėtij pallati, rrezikon vėrtetė shembjen e pallateve krejt afėr tij, tė cilėt vetėm 1.5 metra poshtė tyre, janė kanalet e drenazhimit pėr kalimin e ujerave tė zeza dhe tė bardha. Ndėrkohė, themelet e pallateve tona janė shumė tė dobėta dhe tė cekėta, sepse kėta tė fundit janė ndėrtuar prej kohėsh”.
Ahmet Ceni
“Leja pėr ndėrtimi e pallatit tė ri kėtu nė oborrin e pallatit tonė, jo vetėm qė ėshtė kundėr ēdo rregulli urbanistik, por ky rrezikon seriozisht jetėn e dhjetėra njerėzve. Nė radhė tė parė ėshtė krejt absurde dhe e papranueshme ndėrtimi i njė pallati 8- katesh, sepse kėtu ėshtė kryqėzim rrugėsh, bllokon hapėsirat publike, bllokon dritėn e diellit dhe vendi ku ėshtė planifikuar tė ndėrtohet, nuk i plotėson kushtet gjeologjike pėr njė ndėrtesė aq tė lartė. Duke sensibilizuar instancat shtetėrore, ne si banorė tė kėsaj zone, kėrkojmė qė tė parandalohet mė ēdo kusht njė ndėrtim i tillė, pėr tė mbrojtur jetėn tonė.
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Lejet e Ramės pėr pallate shumėkatėshe, prag tragjedie pėr pallatet ekzistuese :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 5:00 pm nga emigranti

Rreth 30 familje qė rrezikohen nga ndėrtimi i kėtij pallati tė ri, shqetėsimin e tyre e kanė ngritur edhe mė parė nė organet kompetente shtetėrore. Por, jo vetėm qė nuk kanė marrė njė pėrgjigje nė zgjidhjen e problemit, madje, kėrkesat e tyre janė mohuar nga organet shtetėrore.
hajde shko e jeto ne shqiperi Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 5:41 pm nga blu

Edhe po ra pallati prokurorine e INA RAMES e ka me vete. A pate ndonje padi penale per kryebashkiakun socialist te GJIROKASTRES FLAMUR BIME qe rrezoi pallatin me lejen e ndertimit qe kishte dhene , ku pati dhe viktima ? Po te ishte i PD-se do kishte ngrene dynjane.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 7:37 pm nga nardlushnja

KY eshte gabim i madh besoj.
Nuk ve ne dyshim punen e inxhinjerve ,por perderisa behet ne mes te kater pallateve ,mendoj se do te ishte me mire te behej ambjent gjelberimi per frymarrjen e qytetit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 9:17 pm nga lidabica

Po ku pyet Edi Rama more zoterinj,para parave,hajde mendje hajde....
Ai nderton atje ku eshte lulishte dhe na mbjell pemet neper trotuare,atje ku i do qefi as pyet per njeri e as per qeveri....
Kur do t'i ndalet dore ketij mafiozi-pervers nuk e di....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 9:49 pm nga flutura

mire qe Rama nuk pyet, po ju ku jeni pse flini gjum????????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 20, 2009 9:50 pm nga shqiptari

mire qe Rama nuk pyet, po ju ku jeni pse flini gjum????????
jane ata pa eshte rama

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi