ILIRIADA PORTAL

Pėrmbytet Tirana, kryebashkiaku fshihet

Shko poshtė

21032009

Mesazh 

Pėrmbytet Tirana, kryebashkiaku fshihet
Megjithėse dihet se kryebashkiaku ka frikė nga uji, ai ka regjistruar arratisjen e madhe, ka mashtruar nė telefon Banorėt e lagjeve “Kombinat” dhe “Komuna e Parisit”, duke bllokuar tė gjithė infrastrukturėn dhe mjetet qė do t’u vinin nė ndihmė banorėve.

Reshjet e dendura tė shiut qė pėrfshinė vendin dje, krijuan njė situatė tipike kolapsi nė kryeqytet, ku njė pjesė e mirė e zonave u pėrmbytėn, nga mungesa e kanalizimeve dhe apatia e punonjėsve tė bashkisė pėr tė vėnė nėn kontroll situatėn. Mė rėndė nga tė gjitha zonat periferike tė Tiranės, e ndjenė “Komuna e Parisit” dhe zona e “Kombinatit”, ku lumenjtė e ujėrave tė zeza dhe tė bardha vėrshonin rrugėve automobilistike dhe trotuareve, ndėrkohė qė asnjė punonjės i bashkisė nuk e kishte vėnė ujin nė zjarr dhe t’u vinte nė ndihmė banorėve, nė ato kushte tepėr tė rėnda klimaterike. Por ajo qė u duk tallėse dhe ofenduese pėr tė gjithė qytetarėt e Tiranės, ishte premtimi direkt i kryebashkiakut Edi Rama, se menjėherė pas pėrmbytjeve nė tė gjitha zonat e kryeqytetit do tė vepronin punonjėsit e bashkisė, pėr tė normalizuar situatėn, gjė qė jo vetėm nuk u realizua, por Edvini bllokoi edhe mjetet e ndėrhyrjes dhe normalizimit tė situatės, ndėrsa nuk u pa pėr asnjė ēast nė orėt e pėrmbytjes sė Tiranės. Pikėrisht kėtė e denoncuan banorėt e Kombinatit, ku mė tepėr se 70 banesa u pėrmbytėn dhe u bėnė tė pabanueshme, ndėrsa kryebashkiaku Edvin Rama, nė orėt e pasdites, atėherė kur ishte piku i pėrmbytjes sė Tiranės, drekonte i pa shqetėsuar nėpėr mejhanet jashtė qytetit, teksa sodiste nėpėrmjet mediave katastrofėn e gatuar nga vetė ai dhe planet mediokre urbanistike tė tij, nėpėrmjet ndėrtimeve pa kriter.
Nė lagjen e “Komunės sė Parisit” nė Tiranė tė Re nė kryeqytet, shkak i kėtyre pėrmbytjeve janė bėrė kanalizimet dhe ndėrtimet pa kriter tė bėra nė kėtė zonė. Nė Kombinat, nė lagjen e “Qelqit” pėrfunduan nėn ujė mė shumė se 70 banesa, nga reshjet e shiut dhe ishin vetė banorėt e tmerruar, qė denoncuan indiferencėn dhe mashtrimin e Ramės. Ata u shprehėn se “Rama na premtoi gjatė njė telefonate se menjėherė aty do tė vinin punonjėsit e bashkisė, pėr tė normalizuar situatėn”, por siē u shprehėn ata, “jo vetėm qė asnjė punonjės nuk u duk, por Rama bllokoi edhe fadromėn qė ishte nisur pėr tė ndėrhyrė nė zonėn problematike”. E gjithė kjo ėshtė me siguri pjesė e nekropolitikės fobike tė Ramės, qė tė diskriminojė disa zona tė kryeqytetit qė nuk i janė bindur politikės dėshtake tė tij dhe pse jo ėshtė gati tė lerė qė tė pėrmbyten.
Bota Sot

i persekutuari

Numri i postimeve : 168
Reputation : 4
Points : 18989
Registration date : 18/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Pėrmbytet Tirana, kryebashkiaku fshihet :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Mar 21, 2009 10:16 pm nga emigranti

skandal ne tirane tuuuuuuuuurp per bashkine

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sat Mar 21, 2009 10:22 pm nga i persekutuari

ai duhet te ik nje sahat e me pare

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 21, 2009 10:28 pm nga bulqizaku

tamam koh si per ramn se aj e ka qef plazhin me dal cullak

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi