ILIRIADA PORTAL

Biēoku: Rama kėrkon tė miratojė 30 leje ndėrtimi pėr klientėt e tij

Shko poshtė

23032009

Mesazh 

Biēoku: Rama kėrkon tė miratojė 30 leje ndėrtimi pėr klientėt e tij
Drejtori i Urbanistikės: Do braktisim KRRT-nė

Tė miratohet plani rregullues i Tiranės, jo investime elektorale
TEUTA SHAMKU
Kryetari i bashkisė prej gati pesė vjetėsh ka lėnė Tiranėn pa plan rregullues dhe nga ana tjetėr kėrkon tė nisė nga investimet elektorale, duke favorizuar klientėt e tij tė ndėrtimit. Kėshtu e ka akuzuar dje kryetarin e bashkisė, Edi Rama, drejtori i Urbanistikės nė MPPT&T, Marin Biēoku, ndėrsa paralajmėroi se disa nga anėtarėt e Kėshillit Bashkiak nuk do tė marrin pjesė nė mbledhjen e KRT-sė, ku Rama kėrkon tė miratojė lejet e ndėrtimit tė klientėve tė tij. Biēoku akuzoi Ramėn se ka zvarritur me vite miratimin e planit rregullues tė Tiranės, ndonėse ka pasur nė dispozicion edhe fonde tė donatorėve. “Qė nė nėntor 2004 Bashkisė sė Tiranės i janė vėnė nė dispozicion nga donatorėt 1.466.000 USD, plus financimin shtesė tė qeverisė shqiptare pėr tė hartuar Planin Rregullues, pasi bashkia refuzonte ta financonte vetė. Mė 1 nėntor 2006 ėshtė lidhur kontrata pėr hartimin e planit rregullues, i cili duhet tė mbaronte nė korrik 2007. Nuk mbaroi! 8 gusht 2007, kontrata u shty deri mė 31 mars 2008. Nuk e mbaruan! 27 nėntor 2007, kontrata u shty pėr herė tė dytė deri mė 30 qershor 2008. Nuk e mbaruan!”, - ka sqaruar Biēoku tė gjitha datat ku ėshtė shtyrė kontrata pėr planin rregullues tė Tiranės. Ai shtoi se data 20 qershor 2008 ishte data e shtyrjes tė tretė tė kontratės me afat 20 shtator 2008, ndėrsa data 9 shtator ishte shtyrja e katėrt e kontratės.

Duke shtyrė nga viti nė vit miratimin e kontratės pėr planin rregullues, Rama ka lėnė Tiranėn pa njė plan pėr zhvillimin e saj. Biēoku tha dje se hera-herės ėshtė kėrkuar tė miratohet kjo kontratė, por asnjėherė procesi nuk ēuar deri nė fund dhe sipas tij ai asnjėherė s’do miratohet me iniciativė tė Ramės. Biēoku sqaroi se nė dhjetor 2008 Rama kėrkoi tė miratohet nė parim nė KRRT-nė e Tiranės drafti i Planit Rregullues duke premtuar qė boshllėqet do tė plotėsoheshin urgjentisht dhe problemet ligjore tė tij do tė korrigjoheshin. Por kontrata nuk u miratua sėrish. Biēoku u shpreh se ndonėse Rama ka pranuar dėshtimin, duke mos miratuar planin pėr Tiranės, sėrish kėrkon ta drejtojė atė. “Nė kėtė situatė tė paprecedentė babėzie e paaftėsie, kryetari i bashkisė nė vend qė tė pranojė dėshtimin e tij, kėrkon tė vazhdojė tė drejtojė qytetin pa plan. Dje nė darkė kryetari na lajmėroi pėr mbledhjen e KRRT-sė me njė rend dite pėr 30 leje ndėrtimi tė klientėve tė tij e 20 investime elektorale. Kjo do tė thotė as mė shumė e as mė pak, por vėrtetim tė faktit qė kryetari i bashkisė vazhdon tė abuzojė me lejet e ndėrtimit dhe ta pėrdorė pushtetin e tij nė shėrbim tė klientėve tė 15%”, - ka akuzuar dje Biēoku. Sipas tij, kjo ėshtė pengesa reale qė e lė Tiranėn pa plan rregullues prej 10 vjetėsh. Biēoku theksoi se kjo shaka e ripėrsėritur e tij duhet tė marrė fund dhe se Tirana nuk ėshtė ēifligu i Ramės dhe KRRT-ja nuk ėshtė bandė qė tė grabisė qytetin. Biēaku paralajmėroi se disa nga anėtarėt e Kėshillit Bashkiak s’do marrin pjesė nė mbledhjen e KRRT-sė, ku Rama kėrkon tė ligjėrojė aferat e tij elektorale. “Ne si profesionistė e tė votuar tė Kėshillit Bashkiak tė Tiranės nuk do tė marrim pjesė nė mbledhjen e KRRT-sė tė Tiranės. Nuk mund tė bėhemi palė nė shkatėrrimin e kryeqytetit, nuk mund tė pranojmė trajtimin e Tiranės si pulla e njolla sheshesh ndėrtimi. Ne kėrkojmė me forcė miratimin e Planit Rregullues tė pėrfunduar nė Kėshill Bashkiak e deri nė KRRTRSH, sikurse ligji e kėrkon. Ne kėrkojmė njė proces tė thellė shqyrtimi qė tė ketė nė fokus interesat mė tė mira tė Tiranės dhe qytetareve tė saj dhe jo lejet e ndėrtimit tė Koēove tė kryetarit”, - ka deklaruar dje Biēoku.
standart
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Biēoku: Rama kėrkon tė miratojė 30 leje ndėrtimi pėr klientėt e tij :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Mar 23, 2009 1:17 pm nga blu

Jepi 10 gradacela TAN DULAKUT , 10 KOKEDHIMES , se boll te kane sherbyer tani duhet tja shperblesh.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Mar 23, 2009 7:17 pm nga shqiptari

pse hesht prokuroria??????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi