ILIRIADA PORTAL

Mediu: Ina Rama,qėllime kriminale

Shko poshtė

24032009

Mesazh 

Mediu: Ina Rama,qėllime kriminale
Ish-ministriiMbrojtjes, Fatmir Mediu, njėkohėsisht njė prej 30 tė pandehurve tė dosjes "Gėrdeci", ka paditur djekryeprokurorenInaRama dhe vartėsin e saj, Sokol Stojanin. Nė akt-padinė e depozituar nė Prokurorinė e Tiranės, Mediu vlerėson se Ina Rama po punon pėr qėllime kriminale dhe e akuzon kreun e organit tė akuzės, pėr "shpėrdorim detyre", si dhe "nxjerrje tė sekretit hetimor". Dy avokatėt mbrojtės tė ish-ministritMediu, Ardian Visha dhe Petrit Serani, nė njė konferencė pėr shtyp kanė argumentuar dje, tė gjitha shkeljet e kryera sipas tyre.

Ata treguan se deputeti Fatmir Mediu, ka paraqitur nė ProkurorinėpranėGjykatėssė RrethitGjyqėsorTiranėkallėzimin pėr Ina Ramėn, pasi ajo "nė datėn 25 prill 2008, nė cilėsinė e Prokurores sė Pėrgjithshme tė Republikės, nė bashkėpunim me grupin e prokurorėve qė janė marrė me hetimin e ēėshtjes penale, numėr 3 tė vitit 2008, regjistruar nė Prokurorinė e Pėrgjithshme, kanė kryer veprėn penale tė 'zbulimit tė akteve ose tė dhėnave sekrete' parashikuar nga Neni 295/a paragrafi i tretė i Kodit Penal dhe atė tė shpėrdorimit tė detyrės", - deklarojnė dy avokatėtembrojtjes. Mė tej ata shtojnė se "pėr tė realizuar qėllimin e saj kriminal dhe diskreditimin publik tė z.Fatmir Mediu dhe pėr tė krijuar njė opinion tė pavėrtetė rreth tragjedisė sė ndodhur nė Gėrdec, ajo gjatė deklarimit tė kėrkesės pėr heqjen e imunitetit, ka publikuar nė mėnyrė tė qėllimshme dhe tė paligjshme ėrmbajtjen e akteve procedurale tė dosjes hetimore pėrkatėse". Visha tha se kryerja e veprimit tė mė sipėrm bie nė kundėrshtim me Nenin 103 tė Kodit tė Procedurės

Penale si dhe Nenin 6 pika 2 tė ligjit pėr "Organizimin dhe funksionimin e Prokurorisė nė Republikėn e Shqipėrisė". Pėravokatėt, shkeljetekryera ngaanaekryeprokurores, janė pasuar edhe nga vartėsi i saj, prokurori Sokol Stojani, i cili drejtonte hetime te dosjes 'Gėrdeci'". Dy mbrojtėsit Visha dhe Serani kanė shpjeguar se Stojani, nė emisionin"Opinion" tė televizionit Klan, tė datės 19 mars 2009, i ka sugjeruar

nėpėrmjet dhjetėra mesazheve elektronike, (SMS) panelit tė gazetarėve, pyetje pėr Fatmir Mediun, i ftuar nė atė emision. "Prokurori Stojaninėpėrmjetndėrhyrjesme anė tė tė tretėve, nė emisionin televiziv, pėr mė tepėr kur "puna" e tij hetimore, ka pėrfunduardhedosjakakaluarnė gjykatė, ka synuar diskreditimin publik tė z.Mediu pėr shkak tė abuzimit keqdashės dhejotransparent, tėdhėnave qė ai disponon pėr shkak tė funksionit tė tij tė deritanishėm. Veprimi i z.Stojani, ėshtė jo vetėm I paligjshėm por edhe i paprecedentė nė historinė

e Prokurorisė Shqiptare", shtojnė dy mbrojtėsit. Sipas tyre, "pėr sa kohėsatekstiipėrēuar, pėrmban sugjerime pėr pyetje publike ndaj Fatmir Mediut, pa i hyrė subjektivisht fyerjeve tė mundshmetėpėrmbajturanė to, Mediu ka gjykuar qė, nėpėrmjet realizimit tė veprimit tė paligjshėm tė mėsipėrm, pėr tė tepėr nė kushtet kur pėr njė vit rresht Prokuroriarefuzoitėrealizojė pyetjen e tij institucionale, prokurori Sokol Stojani ka konsumuar elementė tė veprės penale tė shpėrdorimit tė detyrės".

Mbrojtja: Kallėzimi jo mė parė, pėr tė shmangur dyshimet

Dy mbrojtėsit kanė deklaruar dje nė konferencėn pėr shtyp, se ish-ministri Mediu i paraqiti kallėzimet dje dhe jo mė parė, pėr tė shmangur ēdo lloj dyshimi se ai po ushtronte presion mbi Prokurorinė e Pėrgjithshme. Kallėzimet, sipas avokatėve janė bėrė vetėm tė hėnėn, 23 mars 2009, pasi hetimet kanė pėrfunduar dhe dosja pėrkatėse ėshtė dėrguar nė gjykatėn kompetente. Pėr mė tepėr, mbrojtėsit ligjorė tė Mediut kanė argumentuar se rezulton nga materialet e dosjes, se nuk ka asnjė vendim tė prokurorisė pėr tė publikuar dhe pėr tė zbuluarMediu, paketė me DVD dhe foto pėr organin e akuzės

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, sqaron te se kryeprokurorja Ina Rama ne daten 25 prill 2008, ne bashkepunim me grupin e prokuroreve qe jane marre me hetimin e ceshtjes, kane organizuar nje konference per shtyp ne ambientet e Prokurorise se Pergjithshme. Sipas Mediut kreu i prokurorise ka publikuar ne menyre te paligjshme, permbajtjen e aktit procedural te kerkeses se heqjes se imunitetit si deputet i Kuvendit te Republikes se Shqiperise, por edhe duke i shperndare gazetareve te pranishem kopjen e ketij akti. Per kete fakt, Mediu sqaron ne kallezimin e tij se deklarata e kryeprokurores mund te provohet nepermjet DVD-se, te dorezuar se bashku me kallezimin, ku eshte e regjistruar konferenca e plote per shtyp e Prokurores se Pergjithshme; fotografi te ketij aktiviteti te paligjshem, si dhe publikimet perkatese ne media. Ndersa ne lidhje me kallezimin e dyte, drejtuar prokurorit Sokol Stojani, ish-ministri Mediu, i kerkon organit te akuzes qe te vertetoje shkeljet nepermjet marrjes se tabulateve telefonike te numrit celular te prokurorit Sokol Stojani; sekuestrimit te aparatit te tij celular, si dhe vleresimit me ekspert te cdo fshirjeje te mundshme te ketyre SMS-ve. "Ne kushtet kur marrja e ketyre te dhenave eshte kompetence ekskluzive procedurale e prokurorise dhe ruajtja e tyre ne serverat, prane kompanive celulare perkatese eshte e kufizuar ne kohe, kerkoj kryerjen e veprimeve procedurale te menjehershme, per siguruar keto akte te domosdoshme per provueshmerine ose jo te vepres penale te prokurorit Stojani", shpjegonte ne fund te kallezimit te tij Mediu
koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Mediu: Ina Rama,qėllime kriminale :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Mar 24, 2009 8:31 pm nga ad

E thash dhe ne nje artikull me pare qe dalja ne publik e ina rames dhe publikimi nga ana e saj e permbajtjes se dosjes me ka befasuar. Puna eshte se me kete rast del ne pah nevoja e nje ligji qe rregullon raste te tilla kur ka denoncime kunder prokuroreve sepse praktikisht sot i bie qe prokuroren e pergjitheshme ta hetojne vartesit e saj. A mund te besohet se kundrejt saj do te hapet nje hetim, dhe ne u hapt a do te kete nje hetim te paanshem????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Mar 24, 2009 8:35 pm nga shqiptari

"nė datėn 25 prill 2008, nė cilėsinė e Prokurores sė Pėrgjithshme tė Republikės, nė bashkėpunim me grupin e prokurorėve qė janė marrė me hetimin e ēėshtjes penale, numėr 3 tė vitit 2008, regjistruar nė Prokurorinė e Pėrgjithshme, kanė kryer veprėn penale tė 'zbulimit tė akteve ose tė dhėnave sekrete' parashikuar nga Neni 295/a paragrafi i tretė i Kodit Penal dhe atė tė shpėrdorimit tė detyrės", - deklarojnė dy avokatėtembrojtjes

"pėr tė realizuar qėllimin e saj kriminal dhe diskreditimin publik tė z.Fatmir Mediu dhe pėr tė krijuar njė opinion tė pavėrtetė rreth tragjedisė sė ndodhur nė Gėrdec, ajo gjatė deklarimit tė kėrkesės pėr heqjen e imunitetit, ka publikuar nė mėnyrė tė qėllimshme dhe tė paligjshme ėrmbajtjen e akteve procedurale tė dosjes hetimore pėrkatėse". Visha tha se kryerja e veprimit tė mė sipėrm bie nė kundėrshtim me Nenin 103 tė Kodit tė Procedurės

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi