ILIRIADA PORTAL

Qeveria: Minoriteti grekė, vetėm 35 mijė vetė

Shko poshtė

25032009

Mesazh 

Qeveria: Minoriteti grekė, vetėm 35 mijė vetė
Tiranė -Pakicat kombėtare nė vendin tonė, pėrbėjnė vetėm 104% tė popullsisė, prej tė cilave vetėm 1.17% ose 35.829 persona janė vetėdeklaruar minoritarė grekė. Sipas informacioneve tė siguruara nga “Gazeta Shqiptare”. Zyra e Minoriteteve nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme ka pėrgatitur njė raport qė bėn tė ditur shifrat, duke studiuar me hollėsi pėr situatėn me tė cilėn ndodhen minoritetet e njohura zyrtarisht, si paraqitet gjendja e tyre nė krahasim me tė kaluarėn, zonat ku janė shpėrndarė kėto pakica si dhe llogaritja nė shifra e numrit tė tyre sipas llojit.

Popullsia me kombėsi greke, nė pjesėn mė tė madhe, afro 96.1 pėr qind e saj, ėshtė e vendosur nė rrethet jugore e kufitare nė Gjirokastėr, Delvinė e Sarandė. Nė rrethin e Gjirokastrės, minoriteti pėrbėn 30.1 pėr qind tė popullsisė sė pėrgjithshme. Nė rrethin e Sarandės, duke pėrfshirė edhe Delvinėn, ajo zė 41.6 pėr qind tė popullsisė dhe ėshtė e vendosur pothuajse nė tėrė fshatrat e qytetet.

Nė qytetin e Korēės nuk rezulton asnjė shtetas me kombėsi greke. Sipas kėtij raporti, tė dhėnat e grumbulluara mbi shpėrndarjen nė pėrqindje tė minoritetit grek i janė referuar kryesisht regjistrimit tė popullsisė sė vitit 1989, pasi nga konstatimet nė terren ka rezultuar se kjo pakicė, me disa pėrjashtime, nuk ka lėvizur nga vendbanimet e saj.
start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Qeveria: Minoriteti grekė, vetėm 35 mijė vetė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Mar 25, 2009 12:36 pm nga ad

un i dija 50 mij Rolling Eyes

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 25, 2009 12:53 pm nga nardlushnja

ose 35.829 persona janė vetėdeklaruar minoritarė grekė

Shume e sakte.Ligji i xhungles.Jemi ata qe deklarohemi.
Ne greqi kane marre pasaporta greke edhe ata qe ne i njohim si vllehe apo cobane.Gjuha e tyre eshte ajo Rumane dhe na dolen greke.Kjo eshte politike shoviniste greke e cila ka si qellim shtimin e radheve te minoritareve duke i vleresuar ata edhe me pensione 320 euro ne muajper koke.Keto pensione ne greqi nuk i marrin as qytetaret e ndershem greke qe kane derdhur djersen dhe gjakun e tyre neper punera te renda dhe nje dite me djell marrin pension te gjithe shqiptaret "greke".
Si mendoni ju se iu hap barku grekut per shqiptaret dhe po i pagzon vorioepiriot?????Joooooooooooo.Greku dallohet per dinakerine e tij.Ai ka nje politike makrokohore.Detyre e politikaneve tane eshte qe te merren seriozisht me kete problem.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 25, 2009 12:56 pm nga nardlushnja

Une jam shqiptar dhe jetoj e punoj ne greqi.
Kur na duhet ndonje certifikate personale apo famijlare jemi te detyruar qe ti firmosim ato prane amb.greke ne tirane.
Qe kur ambasada greke ne tirane paska dore ne librat e gjendjes civile??????
Kush ja jep asaj kete te drejte????
Ku jane qeveritaret shqiptare????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi