ILIRIADA PORTAL

Komisioneri europian, Olli Rehn: Mos aplikoni nė BE para zgjedhjeve

Shko poshtė

26032009

Mesazh 

Komisioneri europian, Olli Rehn: Mos aplikoni nė BE para zgjedhjeve
BRUKSEL-"Unė i kėshilloj Shqipėrisė tė mos aplikojė pėr nė BE para zgjedhjeve tė qershorit". Kėshtu ėshtė shprehur sot, komisioneri europian pėr Zgjerim, Olli Rehn. Sipas tij, zgjedhjet janė vendimtare, pasi janė provė pėr stabilitetin nė vend.

Qė nga nisja e debatit pėr aplikimin e Shqipėrisė si vend kandidat nė Bashkimin Europian, lanēuar nga Kryeministri, Sali Berisha, reagimi i ndėrkombėtareve ka qenė negativ, duke e quajtur kėtė si njė hap tė nxituar. Berisha ka thėnė se Shqipėria do tė aplikojė brenda presidencės ēeke tė BE-sė (janar-qershor 2009).

Ndėrkohė sot vjen edhe reagimi, i komisionerit tė BE-sė pėr Zgjerim i cili jep tė njėjtėn kėshillė 'durim me aplikimin'. Zyrtari i lartė europian thotė se ky nuk ėshtė momenti i duhur pėr Shqipėrinė, pasi ende nuk ka bindje se standaret e kėrkuara po plotėsohen. "Zgjedhje tė rregullta dhe tė lira janė kushti pėr anėtarėsim", veēoi ai.

Ndėrsa pėr liberalizimin e vizave, Rehn tha se "ekspertė tė BE-se kanė qenė nė tė gjitha vendet e Ballkanit dhe po hartojnė njė raport mbi kushtet specifike qė paraqet secili shtet. Sipasa tij, pėr liberalizimin e vizave kriter kryesor janė pasaportat biometrike, aplikimet pėr tė cilat sapo kanė nisur nė vendin tonė si dhe siguria e kufinjve.
avatar
ADMIN

Numri i postimeve : 3205
Age : 48
Reputation : 17
Points : 18535
Registration date : 19/10/2008

Shiko profilin e anėtarit http://ILIRIALIVE.COM

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Komisioneri europian, Olli Rehn: Mos aplikoni nė BE para zgjedhjeve :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Mar 26, 2009 3:36 am nga ADMIN

Nuk e kuptoj se cfare DISTABILITETIT pret ky olli!! a EDHI ,si e ka emrin ky ,ne shqiperi ,si te fitoj e majta ashtu edhe e djathta ,ai do te jete nje vendim i popullit shqiptar dhe ne qofte se i intereson BE shqiperia ,ata duhet me cdo kusht te respektoje vendimin i nje populli sovran ,dhe per sa i perket qortimit per Kryeministrin tone qe SALI BERISHA tha per aplikimin e shqiperise per tu futur ne BE ,ai ben shume gabim qe mundohet te na mesoje publikisht ,nuk i dergon nje mesazh ptivat ,apo don qe te mesoj kryeministrin e nje shteti per mes gjithe botes ,nuk e din ky edhi se ne shqiptaret nuk kemi deshire te bejme si thote ZOTROTE por do te bejme sikur ka deshire populli shqiptar ,dhe per se nuk jemi gati akoma per BE ,cilat kushte nuk kemi plotsuar .

Sikur te isha kryeminister do ti thoja keti EDHIT ne sy te te gjithe botes ,

TE FALENDEROJ SHUME ZOTI KOMISIONER PER SUGJERIMIN QE ME DHE, POR MUA ME KA BESUAR POPULLI I SHTETIT ALBANIN QE TE JEM KRYEMINISTER I KETIJ POPULLI ,QE TE BEJ CFARE TE DESHIROJ KY POPULL, DHE SOT KY POPULL KA DESHIRE QE TE APLIKOJE PER TU FUTUR NE BASHKIMIN EUROPIAN, DHE UNE SI KRYEMINISTER ,E KAM PER DETYRE PER TE SHKRUAR KETE APLIKACION ,UNE NUK PO BEJ AS NJE GABIM ,PERVEC PO BEJ DETYREN TIME SIPAS DESHIRES TE POPULLIT TE SHTETIT ALBANIA ,THENK YOU MISTER KOMISIONER

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi