ILIRIADA PORTAL

NATO, Obama takohet me Schaffer

Shko poshtė

26032009

Mesazh 

NATO, Obama takohet me Schaffer
NATO, Obama takohet me Schaffer


Sekretari i pergjithshem i NATO-s, Jaap de Hoop Schaffer eshte pritur ne Shtepine e Bardhe nga presidenti amerikan Barak Obama.

Nje kete takim koke me koke eshte folur mbi pergatitjet e fundit per samitin e NATO-s ne Strasburg, e ku nje nga temat qendrore te bisedes ishte pranimi i Shqiperise dhe Kroacise ne gjirin e Aleances.

“Diskutuam axhenden e samitit. Kemi besimin se do te bejme nje proces ku NATO do te jete edhe me e forte. Do te flitet edhe per ceshtjen e Afganistanit”, eshte shprehur Obama.

Ndersa sipas Schaffer, “dera eshte e hapur per dy anetaret e rinj per Shqiperine dhe Kroacine”.
avatar
ADMIN

Numri i postimeve : 3205
Age : 48
Reputation : 17
Points : 18530
Registration date : 19/10/2008

Shiko profilin e anėtarit http://ILIRIALIVE.COM

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

NATO, Obama takohet me Schaffer :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Mar 26, 2009 5:28 pm nga lidabica

Si vendet e tjera,edhe SHQIPERIA ,do te hyje ne gjirin e NATO-s.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 26, 2009 6:45 pm nga ILIRI

Berlin-Duke folur pėr samitin e prillit tė NATO-s, kancerlarja gjermane Angela Merkel theksoi se Shqipėria dhe Kroacia tashmė janė gati pėr t’u bėrė vende anėtare nė aleancė, duke i afruar mė shumė kėto dy vendeve, tashmė me derė tė hapur. Pėr sa i pėrket konfliktit midis Kroacisė dhe Sllovenisė, Merkel tha se ky nuk do tė jetė pengesė pėr Zagrebin. G

Gjatė fjalės sė mbajtur nė Parlamentin gjerman, Merkel ka pėrdorur sot nė orėn 11 00 nė Berlin njė citat tė kryeministrit shqiptar Sali Berisha, pėr tė ilustruar domethėnien e samitit tė NATO-s, qė do tė zhvillohet mė datat 3 dhe 4 prill nė Kehl tė Gjermanisė dhe Strasburg tė Francės, sipas Radios Deutsche Welle.

"Jam shumė e interesuar qė kėtij samiti t'i jepet rėndėsia e duhur", tha ajo gjatė deklaratės zyrtare tė enjten nė Bundestag. "Ndoshta do tė na ndihmonte pėr kėtė njė citat nga njė intervistė qė kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha i pat dhėnė tė hėnėn e kaluar gazetės "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Pyetjes se ēfarė do t'i sjellė NATO-ja Shqipėrisė, ai iu pėrgjigj si mė poshtė: "Qėllimi i NATO-s ėshtė qė armiqtė t'i kthejė nė miq, kjo do tė thotė se ėshtė njė fitore e madhėrishme qė njė nga vendet mė komuniste tė botės, tani po bėhet anėtar i Aleancės mė perėndimore", pėrfundoi Merkel citatin e Berishės, qė u prit me duartrokitje nga deputetėt e fraksionit tė saj.

Kancelarja kristdemokrate tha se samiti i NATO-s do tė hedhė piketat e para pėr njė koncept tė ri strategjik. Nė 60-vjetorin e themelimit, Aleancės, - aktualisht 26 anėtarėshe -, do t'i shtohen edhe Shqipėria dhe Kroacia.
start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Mar 26, 2009 7:26 pm nga ADMIN

Ju betohem se tani e tutje ,Shqiperia do te lulezoje ne 360 grade

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 27, 2009 3:24 pm nga lidabica

Patjeter PORTA,shanset jane shume te bukur per Shqiperine tone.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi