ILIRIADA PORTAL

Edi Rama s’pranon kartė identiteti, ka frikė tė japė gjurmėt e gishtave

Shko poshtė

27032009

Mesazh 

Edi Rama s’pranon kartė identiteti, ka frikė tė japė gjurmėt e gishtave
Kryetari i Partisė Socialiste ka nisur njė fushatė absurde kundėr procesit tė pajisjes sė shqiptarėve me karta identiteti, pasi ka fobi ndaj zgjedhjeve tė lira, por edhe pėr shkak tė frikės qė ka ndaj procedurės sė lėnies sė shenjave tė gishtėrinjve. Historitė e dhunės sė ushtruar mbi gratė apo partneret e tij tė pėrkohshme, vitet enigmatike tė ēuara nė Francė si dhe pėrmendja e emrit nė disa prej bandave mė tė rrezikshme kriminale nė vend po shndėrrohen nė makthin e tij, nė tmerrin qė duket se do ta groposė sapo t’i skedohen shenjat e gishtėrrinjve
Zhurma e Edi Ramės, tė vetmit nga opozita, pėr tė penguar procesin e pajisjes me karta identiteti, lidhet thjesht dhe vetėm me “fatin” e tij personal.
Tė gjithė e mbajmė mend, kur nė fillim tė kėtij procesi Edi Rama harxhoi ca fjalė dhe ftoi pėr tė aplikuar zgjedhėsit, paēka se mė vonė, ndėrroi mendje dhe nuk e pėrsėrit qė nuk e pėrsėrit ftesėn pėr tė aplikuar. Jo vetėm kaq, por as vetė nuk e ka marrė mundimin, pėr tė aplikuar vetė, sigurisht nė shenjė simbolike dhe pėr tė sensibilizuar tė tjerėt, sepse dihet qė ai vetė e ka njė pasaportė dhe hė pėr hė nuk e ka domosdoshmėri pajisjen me kartė identiteti.
Por mė shumė se “stepja” politike pėr tė aplikuar apo ftuar tė tjerėt nė kėtė proces, Edi Rama e ka personale kėtė sjellje prej inatēori kundėr aplikimit pėr pajisje me kartė identiteti. Dhe e gjithė kjo fobi e tij buron nga mosdėshira e tij personale pėr tė lėnė gjurmėt e gishtave tė tij nėpėr serverat e gjendjeve civile. Kėtė merak, pėr moslėnien e gjurmėve tė gishtave, sikurse parashikon ky proces, Edi Rama, mėsohet se e ka me mosdėshirėn e tij pėr tė lėnė gjurmėt e mundshme tė identifikimit, pas sjelljeve tė tij, mbushur me inkriminim, qė e dekonspirojnė atė.
I njohur si prototip i dhunuesit tė grave me tė cilat bashkėjeton pėrkohėsisht, Edi Rama ka frikėn e moslėnieve tė gjurmėve tė mundshme nė vendin e mundshėm tė krimit, pas bahskėjetesės sė mundshme me gruan e mundshme tė radhės.
Mė shumė se kjo frikė e identifikimit edhe “shkencėrisht” nga moskontrolli i vetes, pėrballė grave qė zgjedhė pėr tė bashkėjetuar pėrkohėsisht, Edi Rama e sheh me syrin e armikut procesin e pajisjes me karta identiteti edhe pėr shkakun e mungesės sė informacionit tė mjaftueshėm, pėr vitet qė ai i ka munguar jetės nė Shqipėri, kur gojėt e liga thonė se ai hante tasa mbushur me makarona poshtė urave, diku andej nga Franca.
Sikur tė ishte vetėm kjo, nuk ka ndonjė tė keqe.
Por, problemi i vėrtetė pėr Edi Ramėn lidhet me gjurmėt e gishtave qė ai ka lėnė diku, dikur nė Francė dhe qė krahasimi dhe verifikimi i tyre i mundshėm, me gjurmėt qė ai nuk po do ti japė pėr pajisjen me karta identiteti, duke tentuar pėr kėtė tė mbajė peng edhe gjithė kėtė proces, do tė jenė njė arsye mė shumė komprometuese, pėr veprimtarinė e tij, pse jo e inkriminuar.
Larg kėtyre, jo vetėm hamendėsive, mė herėt Edi Rama, mbajtėsi i njė unaze me njė simbolikė tė dyshimtė nė njė nga gishtat e njėrės prej dy duarve tė tij, e personalizon procesin e pajisjes me karta identiteti edhe pėr njė arsye tjetėr, sepse gjurmėt edhe tė gishtave tė tjerė, ndoshta ndoshta, do tė formalizojnė dyshimet edhe pėr implikime tė tij, nė afera mbushur me inkriminime, nė fushėn e trafikut tė drogės, nė vrasje tė dyshimta tė vėllait tė njė prej femrave me tė cilėn ai mė pas bashkėjetoi pėrkohėsisht dhe me dyshimet e mėpastajme pėr “transferime” pasurish, nga ish-“kunati”, te ai vetė Edi Rama.
Nė njė rast tė mundshėm tė rihapjes sė kėsaj dosje, gjurmėt e gishtave tė mundshme qė Edi Rama ka lėnė diku nė Spanjė, nuk do e bėnin qė ai tė ndjehej rehat, nė rast se ato do tė krahasoheshin me gjurmėt e gishtave qė ai , ngul kėmbė tė mos i japė, pėr pajisen e tij me kartė identitetit, duke tentuar tė na mbushė mendjen nė emėr tė hallėqarjes ndaj tė varfėrve.
55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25526
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Edi Rama s’pranon kartė identiteti, ka frikė tė japė gjurmėt e gishtave :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Mar 27, 2009 12:15 pm nga blu

Me siguri ka bere ndonje pisllik ne PARIS ku ka qene rrefugjat.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 27, 2009 12:23 pm nga blu

Gjithe jeten frike ka pasur nga shoket prandaj i spiunonte te KS DINAMO, nga grate prandaj i rrifte, nga babai dyshonte , nga rruga DURRES- KUKES ka frike prandaj nuk shkon ta vizitoje, nga kartat e identitetit prape ka frike, dhe frike nga zgjedhjet se e di qe do i humbi. Mire i tha BERLUSKONI , te jap JAHTIN tim dhe mbathja per AUSTRALI se e djathta fiton.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 27, 2009 2:48 pm nga lidabica

hahaha,me te vertete keta diktatoret te gjithe kane frike nga hija e vet,haha njeso si emershuari...me paranoja .
hahaha,m'u kujtua kur i hodhen karamele ne xhamat e dritares dhe u be me fiksime....hahaha do me vrasin,me gjuajten brenda shtepise me plumba...ne fakt s'ishin gje tjetre veēse karamale....
eshte psikopat dhe eshte perzjere kudo neper pisliqe droge dhe vrasjesh,pranda ka frike,harron ky psikopat se deri sa te jetoje do ta ndjekin pas hijet e krimeve qe ka bere.Me mire te mos mare ate karte identiteti....hahaha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Fri Mar 27, 2009 10:41 pm nga ilda

e ka bo koken sikur ka dal nga ferri ...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Mar 27, 2009 11:02 pm nga emigranti

interesant e degjova ne lajme qe rama nuk pershendeti me rastin e futjes te shqiperis ne NATO. Tani qe e degjova ne lajme vertet mendoj qe si ka mundesi qe ky nuk e ze NATO-n me goje???????? Rolling Eyes

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 1:00 pm nga dini

Bandit i vertet...por cudia ėshtė se si gjenden admirues tė tij !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 1:12 pm nga ad

njerezit negativ nuk e kane te veshtire te gjejne admirues sepse ne ēdo shoqeri ka me shume njerez te tille se sa njerez te mire

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 5:45 pm nga ADMIN

ilda shkruajti:e ka bo koken sikur ka dal nga ferri ...

Me kujtohen te burgosurit ne vitet 80 te kur po ndertonin pallate ne Lezhe origjinal eshte bere edhe ky ,

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 5:48 pm nga ADMIN

emigranti shkruajti:interesant e degjova ne lajme qe rama nuk pershendeti me rastin e futjes te shqiperis ne NATO. Tani qe e degjova ne lajme vertet mendoj qe si ka mundesi qe ky nuk e ze NATO-n me goje???????? Rolling Eyes


PO AKOMA NUK E DI QE AI ENDERRON QE SHQIPERIA TE SHPIKIN EDHE NJE <TRAKTAT TE VARSHAVES> NATO THUA !!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi