ILIRIADA PORTAL

Intervista/Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO, Berisha: Realizova projektin ėndėrr

Shko poshtė

28032009

Mesazh 

Intervista/Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO, Berisha: Realizova projektin ėndėrr
Qė nga dhjetori i viti 90, anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO, ka qenė njė projekt ėndėrr pėr mua, pėr tė cilėn kam punuar me pėrkushtimin mė tė madh. Kėshtu u shpreh mbrėmė nė emisionin “Logo” nė TVSH, kryeministri Sali Berisha, duke sjellė nė vėmendje zhvillimet vendimtare tė viteve ‘90-tė, tė cilat i hapėn rrugė integrimit tė vendit nė strukturėn atlantike tė lirisė. “Nėse kthehemi sėbashku nė vitin ‘91 dhe rikujtojmė startin e Shqipėrisė, mund tė them se Shqipėria tė dukej shumė vite larg vendeve tė tjera lindore. Vendet e tjera lindore nuk kanė vuajtuar, aq sa Shqipėria. Nuk ka vuajtur Polonia, Ēekia apo Hungaria. Shqipėria ishte nė shkallėn mė tė rėndė tė mjerimit. Shqipėria vuante nga uria. Ndėrmarrjet ishin tėrėsisht tė falimentuara. Natyrisht, Shqipėria nuk mund tė pretendonte tė ishte e njėkohshme pėr t’u integruar nė NATO krahas mė vendet qė u integruan mė parė”, tha kryeministri.
Kryeministri Berisha iu referua edhe kolapsit shtetėror e ekonomik tė ’97-s, ku deklaroi se po tė mos kishtė qenė kriza financiare dhe rebelimi i atij viti, Shqipėria do tė ishte shumė pėrpara dhe do ta kishte realizuar vite mė parė kėtė event. “Nė vitin 1996, Shqipėria ishte i vetmi vend nė Evropė me rritje dyshifrore. 80% e prodhimit vinte nga sektori privat. Shqipėria ishte i pari vend nė evropėn ish komuniste, qė kishte kėrkuar anėtarėsimin nė strukrurat euro-atlantike. Nė vitin 1995, Bashkimi Evropian, prezanton Librin e Bardhė, ku parashikohej qartė se Shqipėria do tė niste shumė shpejt negociatat pėr anėtarėsim. Por ēfarė ndodh. Ndodh kriza financiare. Ndodh rebelimi komunist i 97-ės. Ata qė ndėrtuan firmat piramidale u bėnė ministra. Ata qė organizuan rebelimin erdhėn nė pushtet dhe ndėrtuan murin e krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Kjo u kalua. Kjo shėnon sigurinė lirinė pėrfundimtare dhe mundėsinė e plotė tė kombit tonė”, u shpreh kryeministri.
Kreu i qeverisė Berisha, deklaroi se pas “ardhjes nė pushtet tė Partisė Demokratike ndonėse kisha njė mazhorancė shumė tė madhe, nė parlamentin shqiptar silleshin rezoluta kundėr integrimit nė NATO, dhe ky ishte stadi i Partisė Socialiste dhe eksponentėve tė saj, me pėrjashtim tė disave si Meta, Majko”. “Mė vonė PS ishte nė pushtet kur u nėnshkrua karta A3 dhe ėshtė meritė e padiskutueshme e saj zanafilla e kėsaj nisme. SHBA krijoi njė mekanizėm pėr anėtarėsimin e kėtyre vendeve. Por sėrish muri i krimit dhe korrupsionit pengoi ēdo gjė, pasi ne u renditėm nė 24 vendet mė tė korruptuara tė planetit.
Sot mund tė themi se nė tėrėsi ky problem ėshtė zgjidhur e shqiptarėt e mbėshtesin masivisht anėtarėsimin
Njė ditė para nisjes pėr nė Bukuresht, zėdhėnėsja e politikės sė Jashtme tė PS-sė , deklaroi se Shqipėria nuk do ta marrė ftesėn. Mė pas mblodhėn njė miting dhe nxorėn portretet e diktatorit nė shesh dhe gjithēka e organizoi Partia Socialiste. Pastaj pati edhe pengesa tė tjera, si pėrcaktimi para 2 vjetėsh, pėr shkak tė kontestit tė Maqedonisė, se kriteri i anėtarėsimit ishte individual. Por pėr ne, duke qenė shumė modestė, nuk ka diskutim se kjo datė pėrbėn datėn mė tė jashtėzakonshme nė historinė e kombit”, tha Berisha.
Gjatė intervistės sė mbrėmshme, kreu i ekzekutivit, vuri nė dukje se kjo qeveri e ka bėrė kėtė vend normal dhe kjo ėshtė gjėja mė kryesore. “Evropa dhe bota po pėrjeton krizėn mė tė madhe tė krizės, janė sot vendet balltike, vendet nė rajon, po ulin rrogat, po ngrijnė buxhetin, kurse ky vend shpallet nga tė gjitha institucionet ndėrkombėtare se do tė jetė vendi me rritjen mė tė madhe ekonomike. Kjo qeveri ia doli tė vendosė shina tė atilla nė ekonomi, sa sot, pavarėsisht kambanave tė opozitės pėr krizėn, institucionet ndėrkombėtare dhe mediat e huaja pohojnė se Shqipėria nuk preket nga kriza. Qeveria ka garantuar furnizimin me energji elektrike 24 orė. Kemi importuar nė periudha tė ndryshme tė vitit 2008, dhe kemi bėrė tė mundur, sigurimin e saj. Kemi importuar gjatė viti 2008 katėr herė mė shumė se nė vitin 2004. Kemi firmosur 50 kontrata konēensioni dhe pothuajse 20 prej tyre pritet tė fillojnė sė shpejti”, nėnvizoi kreu i qeverisė.

Zgjedhjet parlamentare - tė lira dhe tė ndershme. Rama tė mos ketė frikė

Kreu i qeverisė dha mbrėmė garancinė se zgjedhjet e ardhshme do tė zhvillohen nė njė klimė tė plotė konsensusi dhe nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare.
Duke iu referuar procesit tė kartave tė identitetit, Berisha tha se me kartat e reja, Shqipėria pėrmbush njė standard zgjedhor. Berisha citoi zv/presidentin Joe Biden nė vitin 2004, ku theksoi se “shpreh ndjenjat mė miqėsore pėr shqiptarėt, por kanė njė problem tė madh se nuk bėjnė zgjedhje tė lira”. “Nė zgjedhje po shkojmė me njė kod zgjedhor konsensual. Rama ka frikė nga vota. Prandaj thotė tė jepen falas 35 milionė euro. Askush nuk e bėn kėtė. Ēmimet pėr kartat janė tė arsyeshme”, u shpreh kryeministri, duke theksuar se “jam 100% i sigurtė se kėto do tė jenė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme”. “Po tė kthehemi nė 2007-ėn ato janė zgjedhjet e para qė asnjė forcė politike nuk i ka kontestuar. Z.Meta deklaroi se kėto ishin zgjedhje tė lira. Kishte probleme, kryesisht teknike”.

Prokuroria nuk bėn hetimet pėr Gėrdecin, por beteja politike

Kryeministri Sali Berisha ka akuzuar sėrish Prokurorinė e Pėrgjithshme, se po pėrpiqet tė bėjė beteja politike dhe jo hetime lidhur me ngjarjen e rėndė tė Gėrdecit. Ai theksoi se organi i akuzės mori pėr bazė akuzat politike, duke dėshtuar hetimet. “Prokuroria ka pėrdorur akuza politike. Akuzat e atyre qė manipuluan hetimet pėr tragjedinė e Gėrdecit. Prokuroria nuk mund tė bėjė beteja politike. Shqiptarėt nuk mund tė durojnė pėrdorimin e shpirtrave tė 26 viktimave. Ata kėrkuan tė bėjnė politikė me shpirtrat e njerėzve tė vdekur”, tha Berisha.


Berisha pėr Ramėn

Po tė jetė pėr kurth pėr tė rrėnuar jetėn e tjetrit, ai ėshtė i pashoq nė Evropė. Janė botuar, janė tė gjitha nė media. Nuk janė arritjet e mia, pėr tė cilat unė do tė kėrkoj votėn, arritjet e mia do tė shėrbejnė si besim nė mbajtjen e fjalės. Unė kam platformėn time tė drejtimit dhe zhvillimit tė vendit.


Berisha pėr Mediun

PR ėshtė themeluar njė muaj pas PD-sė dhe ėshtė aleatja mė e domosdoshme e Partisė Demokratike.
Pas tragjedisė sė Gėrdecit, z.Mediu dha dorėheqjen, me kėtė akt bėri zgjidhjen mė tė duhur. Unė nuk mund tė paragjykoj z.Mediu. Kėto janė tėrėsisht jashtė kulturės sime.
Unė nuk i lexoj gjėrat bardhezi. Ai ka bėrė njė punė tė jashtėzakonshme pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO. Sapo nisi cikli i 8-tė i planit tė veprimit, ai bėri pėrpjekjet mė tė mėdha nė kėtė proces dhe unė nuk mund ta injoroj atė.
Si i akuzuar, ai do tė shkojė nė gjykatė aq herė sa do ta thėrrasė gjykata. Ne jemi nė njė shtet ligjor.

Pasardhėsi nė krye tė PD-sė - Vendimet i takojnė Kongresit

PD nuk ėshtė pronė e imja dhe ėshtė larg ēdo koncepti qė unė mund ta konsideroj atė si pronė. E rėndėsishme ėshtė qė zgjedhjet do fitohen, nė atė parti ka njė seri personalitetesh. Por kėtė do ta vendosė kongresi. Vendimet do t’i takojnė Kongresit tė Pėrgjithshėm.
55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Intervista/Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO, Berisha: Realizova projektin ėndėrr :: Komentet

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 1:08 pm nga ilda

Me pelqeu qetesia e Sales mbreme ne pergjigje te pyetjeve qe ju shtroheshin nga te ftuarit e tjere ne emisionin LOG ...hera e pare qe shoh nje emision me nje tematike politike deri ne fund ...na ka bo SALA per vete hahaha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 2:00 pm nga lidabica

Ndodh keshtu pasi eshte kryeminister i premtimeve te mbajtura.
Edhe me fitoren ne votimet e qershorit,te te djathtes, dhe
SHQIPERIA DO TE JETE NE TE NJEJTIN START ME VENDET E TJERA .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 5:55 pm nga ADMIN

Duhet patjeter qe te dalin nje Lider i ri tani per te ardhmen e shqiperise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 9:37 pm nga ad

[b]Duhet patjeter qe te dalin nje Lider i ri tani per te ardhmen e shqiperise
Sa koh nje lider eshte i suksesshem ne punen e tij nuk ka aresye sepse te zevendesohet me nje tjeter.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 10:46 pm nga ADMIN

I sukseshem tek nje pjese e popullit ,eshte ma se e nevojshem gjithnje per Lidera dhe gjake te rinje

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 10:53 pm nga ad

e rendesishme eshte qe te kemi lider te pergjegjshem, njerez qe punojne per vendin e tyre, pak rendesi ka mosha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 11:21 pm nga ADMIN

Une nuk thashe per moshen ,por per ide te brezit te ri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Mar 29, 2009 6:08 pm nga lidabica

Po mire o PORTA,edhe sala me tapi nuk e ka marre,kur t'i vije per ta lene do te lere,dhe sa per idete e reja ne staf Kryeministri ka plot nte rinj qe duhet te marrin shume nga perkushtimi dhe vullneti i tij per te shpene Shqiperine3 krahas vendeve te tjera Europiane.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi