ILIRIADA PORTAL

Rama vijon bojatisjen e fasadave, jashtė ēdo lloj kriteri sigurie pėr kalimtarėt

Shko poshtė

28032009

Mesazh 

Rama vijon bojatisjen e fasadave, jashtė ēdo lloj kriteri sigurie pėr kalimtarėt
Ngritja e skelave pėr lyerjen e pallateve pa kurrfarė sigurie nė Rr. “Bardhyl” tė kryeqytetit, rrezikon ēdo ēast jetėn e qytetarėve, tė cilėt kalojnė nė tė dy anėt e trotuareve. Nė tė dy anėt e Rr. “Bardhyl”, procesi i lyerjes sė pallateve funksionon pa rrjetėn mbrojtėse, e cila duhet tė hidhet sipėr skelave. Kėshtu kalimtarėt e kėsaj rruge, ndjehen krejtėsisht tė pasigurt, ngaqė mundėsia e rėnies e materialeve ndėrtimore qė mbajnė skelat, ėshtė shumė e madhe. Shembulli mė i fundit ishte para dy ditėsh, ku njė punėtor u plagos rėndė nga rėnia e njė dėrrase nė njė lartėsi prej 7 metrash. Ndėrkaq, siguria nė punė, sidomos nė sektorin e ndėrtimit, gjatė kohėve tė fundit nė kryeqytet ka nė nivele tė pakrahasueshme me standardet Evropiane. Punėtorėt e ndėrtimit nuk respektojnė as rregullat mė minimale nė mbrojtjen e jetės sė tyre. Kėshtu, banorėt dhe kalimtarėt e Rr. “Bardhyl”, ankohen pėr kėtė situatė, duke u shprehur se kanė shumė tė kalojnė rrugės apo tė dalin jashtė nga banesat e tyre.
Pothuajse tė gjithė pallatet e segmentit tė Rr. “Bardhyl”, janė veshur prej muajsh me ngritjen e skelave pėr tė lyer kėto tė fundit, dhe vetėm 20 % tė tyre respektojnė masat e sigurisė gjatė procesit tė lyerjes, kurse pjesa tjetėr funksionon pa rrjetėn mbrojtėse. Rrjeta mbrojtėse gjatė procesit tė punimi, e cila hidhet sipėr skelave, bėn tė mundur sigurinė e jetės sė qytetarėve duke i mbrojtur nga materialet ndėrtimore qė mund tė bien poshtė. “Meqė jam banore e kėsaj lagjeje, unė dhe familja ime jemi tė detyruar tė kalojmė nė kėtė rrugė disa herė nė ditė. Kėtu u bėnė kohė qė ka filluar lyerja e pallateve dhe siē e shikon nuk respektohet asnjė masė siguri gjatė procesit tė punės. Pėrjetojmė njė tmerr tė vėrtet sa herė kalojmė nė skela, sepse aty nda ēasti nė ēast mund tė bien dėrrasa, hekura apo materiale tė tjera ndėrtimi nė kokė”, u shpreh pėr gazetėn “SOT”, Zamira Doēi, banore nė Rr. “Bardhyl” tė Njėsisė Bashkiake Nr, 4.
Sė dyti, pėrveē mosrespektimit tė kritereve nė punė dhe rrezikut tė jetės sė qytetarėve gjatė procesit tė lyerjes sė pallateve, skelat e ngritura nė pallate, hiqen disa javė vonesė pasi ka mbaruar puna duke bllokuar nė kėtė mėnyrė trotuaret dhe lėvizjen e lirė tė njerėzve. Ndėrkaq, pėrgjegjėsi direkt pėr mos respektimin e kritereve nė punė, e cila e kontraktuar, e cila ka marrė fituar tenderin nga Bashkia e Tiranės pėr te luer pallatet e kėsaj zone. Gjithashtu edhe Bashkia e Tiranės, e cila ka nėnshkruar kontratėn me kėtė firė pa e kontrolluar nėse firma nė fjalė i ka mjetet e nevojshme dhe vullnetit pėr tė respektuar masat e sigurisė gjatė procesit tė aktivitetit tė saj. Ndėrkaq, pėr shkak tė riskut qė paraqesin skelat e pambrojtura nga rrjeta mbuluese, janė tė rrezikuar jo vetėm qytetarėt e thjeshtė kalimtarė, por edhe vetė punonjėsit.
Niveli i sigurisė nė punė
Respektimi i masave tė sigurisė nė punė, sidomos nė sektorin e ndėrtimit, nė vendin tonė ėshtė nė nivele shumė tė ulėta, mos tė themi nė nivelin zero. Ky nivel i ulėt sigurie ka shkaktuar njė numėr tė madh aksidentesh nė punė gjatė muajve tė fundit. Numėr ky shumė i lartė kur e krahasojmė me vendet tjera Evropiane, pėr nga numri i popullsisė. Kėshtu, mungon kualifikimi dhe informimi i punėtorėve mbi rreziqet qė mund tė ndodhin gjatė punės, informimi dhe kualifikimi se si duhet tė mbrohen punėtorėt sipas natyrės sė punės, gjė e cila do tė bėnte parandalimin e aksidenteve.
Punėtorėt e ndėrtimeve nė kryeqytet, shikohen tek punojnė nė lartėsi tė mėdha pa kasketa, pa uniformė dhe pa asnjė kriter sigurie nė ruajtjen e jetės. Ndėrkaq, punėdhėnėsit duhet tė kėrkojnė nga punėtorėt respektimin e kėrkesave nė fushėn e shėndetit dhe tė higjienės, veēanėrisht nė rast tė ndryshimit tė kushteve tė punės. Konstatohet se gjatė procesit tė punėn, nuk vendosen sinjale tė dallueshme qartė nė ēdo kėnd tė rrugės, qė paraqet rrezik pėr jetėn dhe shėndetin e punėtorėve dhe qytetarėve. Pėr tė parandaluar aksidentet dhe sėmundjet profesionale, as nuk janė tė pėrcaktuar dhe as nuk janė respektuar rregullat bazė tė sigurimit teknik.
Sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Rama vijon bojatisjen e fasadave, jashtė ēdo lloj kriteri sigurie pėr kalimtarėt :: Komentet

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 2:18 pm nga ilda

si i shkrete u ka bo ky ....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Mar 28, 2009 3:17 pm nga blu

Para 1 muaji hodhi asfalt te gropat e sheshit SKENDERBEJ ne mes te shiut. Me shiun e pare asfalti iku dhe gropat jane bere me mbjell patate.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Mar 29, 2009 5:56 pm nga lidabica

Aman ore si i behet qe gjithe keto publikime per bemat e psikopative dhe hajdutlliqeve te ketij psikopati t'i varnim ne mes te Tiranes e t'i lexonin gjithe ata psikopatucet qe e ndjekin pas si zagare...ata ...si i kane quajyur vullnetret,tamam vullnetaret e enverit...OOO ......ZOT!!!!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi