ILIRIADA PORTAL

Albtelecom reagon ndaj shpifjeve tė gazetės Sot

Shko poshtė

29032009

Mesazh 

Albtelecom reagon ndaj shpifjeve tė gazetės Sot
TiranėAlbtelecom ka reaguar sot ndaj disa shkrimeve nė gaztėn Sot, ku mė 27.03.2009 me titull “Turqit e Ēalik pėrgatisin shitjen e Albtelecom, fitime marramendėse nga transaksioni” i ėshtė dhėnė vend shprehjes se Ēalik Holding do tė shesė aksionet e tij nė investimet nė Shqipėri, Albtelecom dhe Eagle Mobile. Sipas njė njoftimi nga kjo kompani, bėhet e ditur se ky shkim nuk ka lidhje me tė vėrtetėn, ėshtė i pabazė, nuk pėrputhet me ndershmėrinė e gazetarisė dhe botohet me qėllim mashtrimin e opinionit publik.

Siē dihet nga tė gjithė Ēalik Holding; nė vitin 2007 me blerjen e Albtelecom, operatorit mė tė madh tė telefonisė fikse dhe internetit dhe nė kuadėr tė kėsaj kompanie edhe Eagle Mobile me qėllim bėrjen e tij operatorin mė tė pėrzgjedhur nė Shqipėri, investoi nė vend mė se 50 milionė euro. Krahas sektorit tė telekomunikacionit, me investimet edhe nė fushėn financiare, Ēalik Holding njė nga investitorėt e huaj mė tė mėdhenj nė Shqipėri, cilėson tėrėsisht si larg tė vėrtetės pretendimet se nuk ėshtė bėrė asnjė investim.

Ēalik Holding, qė po vijon me gjithė shpejtėsinė investimet, me Eagle Mobile brenda vetėm 6 muajve duke ngritur mė se 300 antena dhe stacione sinjali dhe duke arritur nė 11 muaj 386 mijė abonentė, ka pėr qėllim tė ofrojė shėrbimin mė cilėsor me ēmimet mė tė arsyeshme pėr opinionin shqiptar. Nė botė, s’mund tė gjendet asnjė kompani telekomunikacioni e cila ka ngritur infrastrukturėn nė njė periudhė prej vetėm tre muajsh duke nisur aktivitetin tregtar; Eagle Mobile me kėtė sukses ka fituar edhe njė ēmim nė Shqipėri. Eagle Mobile arriti nė njė mbulim pėr 6 muaj, tė cilin kompanitė konkurrente e kanė pėrfunduar nga 2 vjet deri nė 2 vjet e gjysmė dhe kėtė e ka kryer me rrjetin e saj dhe duke mos bashkėpunuar me asnjė kompani tjetėr.

Me investimet e kryera dhe ndihmesėn e krijuar pėr ekonominė e Shqipėrisė nga Ēalik Holding, kompania tjetėr nė kuadėr tė kėsaj korporate Albtelecom, kompania lider nė fushėn e internetit, me shėrbimet e cilėsisė sė lartė tė ofruara, pa ndėrprerje, me infrastrukturėn e fuqishme teknike dhe fushatat speciale, po e shton pėrditė ndikimin nė tregun e abonentėve individualė apo institucionalė.

Pas investimeve tė kryera, abonentėt e shėrbimit ADSL tė Albtelecom nė muajin Gusht 2008 shėnonin shifrėn e 1500 personave. Ndėrsa nė Dhjetor 2008 Albtelecom shėnonte 18110 abonentė tė kėtij shėrbimi duke marrė kryesimin nė kėtė treg nė njė kohė shumė tė shkurtėr. I gjithė ky shtim i numrit tė abonentėve me gjithė rritjen e sasisė sė shėrbimeve, ka sjellė rritjen serioze tė vlerės sė Eagle Mobile dhe Albtelecom nė treg.

Nė kėtė drejtim; Ēalik Holding me investime tė mėdha nė energjetikė, konstruksion, financė, tekstile dhe fushėn mediatike nė Turqi dhe ato nė zona tė tjera tė rajonit, suksesin e arritur nė fushėn e telekomunikacionit nė Shqipėri, e ka kremtuar me njė festė tė madhe me rastin e 1 Vjetorit tė Eagle Mobile mė datė 12 Mars 2009, nė njė organizim ku morėn pjesė me dhjetra gazetarė tė njohur dhe zyrtarė tė lartė nga Turqia dhe Shqipėria.

Nė atė mbrėmje festive tė ditėlindjes sė Eagle Mobile, ėshtė theksuar se Ēalik Group i jep njė vlerėsim tė lartė dhe rėndėsi strategjike projekteve nė Shqipėri dhe ėshtė evidentuar haptas se Shqipėria shikohet si njė derė e hapur pėr mundėsi tė reja drejt Evropės. Po ashtu ėshtė bėrė e ditur se me gjithė pėrqendrimin nė sektorėt e telekomunikacionit dhe sistemit bankar, pėr tė sjellė mė shumė shėrbime cilėsore pėr popullin shqiptar, me investimet e kryera nė teknologji edhe nė burimet njerėzore, Ēalik Holding u jep rėndėsi dhe ėshtė nė kėrkim tė mundėsive tė reja tė investimit.

Ēalik Holding e sheh Shqipėrinė si njė derė qė hapur drejt Evropės dhe po i vijon investimet e tij me shpejtėsi tė plotė nė Ballkan. Pėr kėtė arsye, pretendimet se Ēalik Holding s’ka bėrė asnjė investim apo qė do tė shesė Eagle Mobile dhe Albtelecom, janė tė pabaza dhe tėrėsisht larg tė vėrtetės. Ēalik Holding me gjithė investimet qė ka kryer deri tani, bėn tė ditur se ruan tė drejtėn e mbrojtjes sė tė drejtave ligjore para atyre qė kanė publikuar kėtė pretendim tė pavėrtetė dhe kėrkon nga botuesit tė botojnė pėrgėnjeshtrimin apo shkrim-pėrgjigjen sa mė parė.
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi