ILIRIADA PORTAL

Sot hyn nė fuqi MSA-ja midis Shqipėrisė dhe BE-sė

Shko poshtė

01042009

Mesazh 

Sot hyn nė fuqi MSA-ja midis Shqipėrisė dhe BE-sė
Lėvizja e lirė e mallrave dhe e punėtorėve, pėrfitimet kryesore

Ministrja e Integrimit Bregu theksoi se zbatimi i dispozitave tė kėsaj marrėveshje ka impakt nė lėvizjen e lirė tė mallrave dhe se si rezultat i zbatimit tė kėsaj marrėveshje gjatė vitit 2007-2008 shkėmbimi i mallrave bujqėsore ka njohur njė intensitet tė larte dhe me rritje tė kėnaqshme.

TIRANE - Nga dita e sotme Shqipėria hyn nė njė marrėdhėnie tė re konkraktuale me Bashkimin Evropian qė rrit jo vetėm pėrgjegjėsitė por afron pėrherė me tepėr vendin me Brukselin dhe shkurton ndjeshėm distancėn e kohės kur do ti bashkohet zyrtarisht unionit.
Ministrja e Integrimit Evropian, Majlinda Bregu, bėri dje me dije se sot hyn nė fuqi Marrėveshja e Stabilizim Asociimit, ndėrkohė qė shfuqizohet Marrėveshja e Pėrkohshme (INTERIM), e cila hyri nė fuqi mė 1 dhjetor 2006 ose 6 muaj pas nėnshkrimit zyrtar tė MSA-sė. Sipas saj me realizimin e kėnaqshėm tė marrėveshjes INTERIM, Shqipėria pėrmbyll me sukses njė nga paratestet kryesore tė anėtarėsimit nė BE, i cili do tė kishte qenė i pamundur pa vullnetin politik tė qeverisė shqiptare nė pėrmbushjen e detyrimeve qė dikton procesi i integrimit.

Hyrja nė fuqi e MSA-sė
“Nė kėtė javė suksesi, vendi ynė bėhet anėtar me tė drejta tė plota nė NATO, duke shėnuar kėshtu brenda pak ditėve dy ndryshime tė mėdha pėr Shqipėrinė, anėtarėsimin nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut dhe hyrjen nė njė epokė tė re nė procesin e Integrimit nė Bashkimin Evropian, hyrjen nė fuqi tė MSA-sė. Detyrimet e Marrėveshjes sė Pėrkohshme do tė jenė tashmė pjese pėrbėrėse e MSA-sė. Implementimi i Marrėveshjes sė Pėrkohshme nė Shqipėri u vlerėsua maksimalisht nga Komisioneri Olli Rehn, ndėrsa vendi ynė si rast surprizė pėr sa i pėrket suksesit nė implementimin e marrėveshjes. Kjo nuk do tė ishte e mundur pa asistencėn e gjithė aktorėve tė kėtij procesi, partnerėve tanė tė Komisionit Evropian, pėrfaqėsuesve tė delegacionit tė BE-sė nė Tiranė, ministrive tė linjės, administratės shqiptare, stafit tė ministrisė sė integrimit”, deklaroi Bregu.
Ministrja e Integrimit ndėrkaq theksoi se zbatimi i dispozitave te Marrėveshjes sė Pėrkohshme ka impakt ne lėvizjen e lirė tė mallrave; me hyrjen nė fuqi tė saj ėshtė vendosur gradualisht njė zonė e tregtisė sė lirė e cila do tė pėrfundojė brenda njė periudhe maksimumi dhjetėvjeēare duke nisur nga hyrja nė fuqi e kėsaj Marrėveshjeje, si dhe reduktimi tarifor gradual deri ne Janar 2011.
“Si rezultat i zbatimit tė kėsaj marrėveshje gjatė vitit 2007-2008 shkėmbimi i mallrave bujqėsore ka njohur njė intensitet tė larte, dhe me rritje tė kėnaqshme. Volumi i shkėmbimeve tregtare te produkteve bujqėsore me Bashkimin Evropian pėr vitin 2008, ka arritur 388 milionė € nga 275 milinonė € qe ka qene ne vitin 2007, pra duke pasur njė rritje prej 30 pėr qind nė krahasim me vitin 2007”.

Pėrfitimet nga MSA-ja
Pėrfitimi kryesor nga kjo marrėveshje sipas Ministres sė Integrimit ėshtė
lėvizja e lirė e mallrave e parashikuar nė nenin tė kėtij dokumenti. Kėshtu MSA parashikon vendosjen e njė zone tregtie tė lirė mes Komunitetit Evropian dhe Shqipėrisė, qė do tė thotė se palėt do tė krijojnė njė hapėsirė tė pėrbashkėt ku mallrat, personat, shėrbimet dhe kapitalet do tė qarkullojnė lirshėm, pa barriera fizike dhe teknike.
Njė tjetėr po aq i rėndėsishėm ėshtė lėvizja e lire e punėtoreve (nenet 46-48). Me hyrjen ne fuqi te MSA-se, palėt do te sigurojnė reciprocitet te trajtimit te punonjėsve te punėsuar ne mėnyrė tė ligjshme ne territoret respektive.
Bashkėshortet dhe fėmijėt rezidentė nė mėnyrė tė ligjshme tė njė punonjėsi tė punėsuar ligjėrisht nė territorin e njė Shteti Anėtar gėzojnė akses nė tregun e punės sė Shtetit Anėtar pėrkatės, gjatė periudhės sė qėndrimit tė autorizuar pėr punėsim tė punonjėsit.
Gjithashtu do tė vendosen rregulla pėr bashkėrendimin e sistemeve tė sigurimeve shoqėrore pėr punonjėsit me nėnshtetėsi shqiptare, tė punėsuar ligjėrisht nė territorin e njė shteti anėtar dhe pėr pjesėtarėt e familjeve tė tyre qė janė ligjėrisht rezidentė aty.
55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Sot hyn nė fuqi MSA-ja midis Shqipėrisė dhe BE-sė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 5:43 pm nga shqiptari

dita e habereve te mira Very Happy Very Happy Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 5:47 pm nga ad

Gjithashtu do tė vendosen rregulla pėr bashkėrendimin e sistemeve tė sigurimeve shoqėrore pėr punonjėsit me nėnshtetėsi shqiptare, tė punėsuar ligjėrisht nė territorin e njė shteti anėtar dhe pėr pjesėtarėt e familjeve tė tyre qė janė ligjėrisht rezidentė aty.
per ne kjo eshte kjo do te na favorizonte shume per njohjen e vjetersise se punes qe kemi ne Shqiperi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 7:30 pm nga bulqizaku

dy gzime ne nji dit Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 1:35 am nga i persekutuari

dy gzime ne nji dit Very Happy
Cool Cool Cool

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 8:38 pm nga lola

kjo po na intereson

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 8:43 pm nga nardlushnja

Ky eshte me te vertete nje lajm shume i mire....vecse ju lutem mos kaloni se kush i meriton meritat

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 8:48 pm nga lola

ērendesi ka kush e meriton mua me duhen ēfar perfitoj une te tjerat i shpreh me voten time

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi