ILIRIADA PORTAL

Burrel, vajza me ferexhe nuk lejohet nė shkollė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

01042009

Mesazh 

Burrel, vajza me ferexhe nuk lejohet nė shkollė
BURREL- Njė vajzė, nxėnėse nė vitin e tretė tė shkollės sė mesme "Pjetėr Budi" nė Burrel, nuk ėshtė lejuar nė shkollė pasi u paraqit me ferexhe.
Sapo ėshtė zbuluar me kėtė veshje nga drejtuesit e shkollės ėshtė kthyer mbrapsht pėr nė shtėpi, pasi i kanė shpjeguar se shkolla ėshtė laike dhe nuk mund tė pranohen veshje me simbole fetare. "Nuk lejohet prezenca nė shkollė me kėtė uniformė, sepse shkolla ėshtė laike. Po kėshtu, shkolla ka njė rregullore tė brendshme, e cila parashikon mosmbajtjen e njė uniforme tė tillė", mėsohet t'i jetė komunikuar nxėnėses Florida Kola.
Mė pas vajza ėshtė drejtuar pėr tek shtėpia ku banon duke u rrėfyer prindėrve se jashtė dėshirės sė saj ishte pėrzėnė nga shkolla, por ka ngulur kėmbė se tashmė kėtė veshje nuk do ta hiqte kurrė nga imazhi i saj,dhe nuk ka pėrse tė penalizohet pėr kėtė gjė.
Madje, sipas dajės, Flamur Lleshi, ajo po kalon njė gjendje tė rėndė shpirtėrore dhe kjo e ka frikėsuar dhe familjen e saj pėr ndonjė veprim tė mundshėm ndaj vetes, ndaj ka lajmėruar motrėn e tij, nėnė e Floridės dhe tė atin tė kthehen nga fshati Gurrė ku janė pėr t'i qėndruar afėr me vajzės. Ai ka kėrkuar menjėherė takim tek drejtoria arsimore me drejtuesit e atyshėm, nga ku marrė sqarimin sesi veprohet nė njė shkollė laike duke i kumtuar se "arsimi parauniversitar publik ka karakter laik. Nė institucionet arsimore publike ndalohet indoktrinimi ideologjik e fetar". Mė pas Flamur Lleshi ėshtė drejtuar pėr nė prokurorinė e Matit, pasi vajza ka shfaqur probleme, ajo gjendet e "ngujuar" nė shtėpi dhe e mbyllur nė vetvete, ndėrkohė qė ėshtė betuar se kėtė rrobė nuk do ta heqė, por dhe shkollėn nuk do ta ndėrpresė.
GJERGJ MARKU
shekulli
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Burrel, vajza me ferexhe nuk lejohet nė shkollė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 3:47 pm nga lidabica

Kjo puna e uniformes ne shkolle shpesh ka qene objekt debatesh te forta.Por kjo pune n.q.s. eshte vendosur nga ministria e arsimit ,qe ne shkolle te shkohet me uniformen e caktuar edhe ata prinderit e kesaj vajze duhet te marrin masa tek vajza e tyre per ta bindur ,qe te shkoje ne shkolle si gjithe te tjeret.Dhe e kunderta n.q..s nuk ka rregullore,ai drejtori i asaj shkolle ta pranoje dhe te mos krijoje pakenaqesira .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 3:57 pm nga nardlushnja

Shume mire kane bere qe kane ndaluar hyrjen ne shkolle me ferexhe.
Edhe une jam plotesisht dakort me kete.Te them te drejten nuk di nga ligjet,por ai ligji i cili ndalon ferexhene duhet te ndaloje edhe mbajtjen e kryqit ne qafe.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 4:01 pm nga lidabica

hahaha c,na the ,po ti ore c'fare var ne qafe ,apo ke nga ata zinxhiret e drogmeneve se ata s'kane as ZOT e as FE...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 4:13 pm nga nardlushnja

Lida bica kujdes kur flet per mua.Une nuk ju vara ndonje zinxhir.Nuk ju vara as zinxhir drogmenesh dhe as zinxhir qenesh.....degjove se te kam respektuar shume por ti paske qene e pacipe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 4:32 pm nga lidabica

F.L.M, QE ME QUAN "E PA CIPE".
POR UNE THEM SE DUHET TE MENDOJ SE NGA ME VJEN KY OFENDIM DHE KUR ME VJEN NGA PERSONA SI TY.....
M.GJ.A. TE KESHILLOJ TA RUASH EDHE PAK QETESINE,PER HIR TE ETIKES ,PASI KETU JJEMI NE NJE FORUM DINJITOZ DHE SERIOZ DHE NUK DUHET TE PARAQITEMI KESHTU,MIREEEEE.....,

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 5:00 pm nga ADMIN

Lidabica ,ne te gjitha forumet ke nje respekt te vecante ,nje femer me karakter dinjotos te nje femre vertete shqiptare qe ndjeke vetem perparimin e popullit shqiptar ,dhe duhet qe te merresh keshilla nga njerez qe kane te njejtin qellim per shqiperine,keshilla ime do te ishte ,NUK JA VLEN TE HUMBESH KOHE ME NJEREZ QE E DINE SHUME MIRE REALITETIN ,POR PER ARSYET E TYRE ANTIKOMBETARE DUAN TE DREDHOJNE NGA SINQERITETI

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 5:34 pm nga ad

Kjo puna e uniformes ne shkolle shpesh ka qene objekt debatesh te forta.Por kjo pune n.q.s. eshte vendosur nga ministria e arsimit ,qe ne shkolle te shkohet me uniformen e caktuar edhe ata prinderit e kesaj vajze duhet te marrin masa tek vajza e tyre per ta bindur ,qe te shkoje ne shkolle si gjithe te tjeret.Dhe e kunderta n.q..s nuk ka rregullore,ai drejtori i asaj shkolle ta pranoje dhe te mos krijoje pakenaqesira .
Jam dakort, megjithate mendoj se nuk ka pse te ndjeheni te provokuar kur nardi thote se nuk duhen lejuar as ata qe mbajn kryqin ne qafe. Megjithate do ti thoja nardit qe tjeter eshte te mbash nje medalion ne qafe ēfaredolloj qofte, sepse edhe muslimanet nuk indalon kush te mbajne medalione me formen e librit te kuranit ose gjysme hena etj, dhe tjeter eshte te mbash nje uniforme fetare. Une per vete nuk jam aspak dakort me shamine, ferexhe, ēerēaf etj edhe pse nga prinderit i perkas besimit mysliman. Nuk jam dakort qe kjo veshje te perdoret nga grate dhe vajzat shqiptare sepse nuk simbolizon kulturen tone kombetare por simbolizon kulturen arabe dhe si shqiptare qe jam qendroj ne rradhen e atyre njerezve qe mbrojne me fanatizem kulturen kombetare.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 6:22 pm nga lidabica

PORTA shkruajti:Lidabica ,ne te gjitha forumet ke nje respekt te vecante ,nje femer me karakter dinjotos te nje femre vertete shqiptare qe ndjeke vetem perparimin e popullit shqiptar ,dhe duhet qe te merresh keshilla nga njerez qe kane te njejtin qellim per shqiperine,keshilla ime do te ishte ,NUK JA VLEN TE HUMBESH KOHE ME NJEREZ QE E DINE SHUME MIRE REALITETIN ,POR PER ARSYET E TYRE ANTIKOMBETARE DUAN TE DREDHOJNE NGA SINQERITETI
PORTA,shume f.l.m per kujtesen ,ke te drejte ,nuk ja vlen ,kur mendoj se tek ky forum ka gjera shume me te rendesishme per te lexuar dhe mesuar ,se sa te ngresh nervat dhe te mmerresh me kete lloj.Edhe nje here f.l.m.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 01, 2009 6:52 pm nga gerrard

nardlushnja shkruajti:Shume mire kane bere qe kane ndaluar hyrjen ne shkolle me ferexhe.
Edhe une jam plotesisht dakort me kete.Te them te drejten nuk di nga ligjet,por ai ligji i cili ndalon ferexhene duhet te ndaloje edhe mbajtjen e kryqit ne qafe.
Ne kushtetuten e Republikes se Shqiperise ndalohet me ligj mbajtja e simboleve fetare ne institucionet shtetrore, por nuk ndalohet mbajtja e bizhuterive te ē'faredo lloji qofshin, pra nuk mund te ndalosh nje njeri te mbaje ne qafe qofte nje kryq qofte nje simbol tjeter. Krahasimi mes nje bizhuterie qe mbahet ne qafe me shkuarjen ne shkolle te nje vajze te mbuluar eshte nje krahasim i sforcuar qe nuk qendron. Ky krahasim i ngjan atije fshatarit qe ne dyshekun ku flinte gjeti disa pleshta dhe per te eliminuar pleshtat djegu edhe dyshekun.
Ne kushtetuten e Shqiperise eshte e ndaluar me ligj mbulimi i fetyres ne vende publike dhe ne rruge, qofte kjo nje shami ne fetyre qofte nje kaske per motorra qofte nje maske ē'faredo. C'do njeri eshte idetyruar qe te identifikohet dhe ndalohet rrepsisht maskimi ne publik. Ndersa ndalimi i mbajtjes se nje kryqi ne qafe do te ishte shkelje e te drejtave te njeriut, nje njeri ka te drejte te mbaje ne qafe ate qe do, nje kryq, nje ylle dhe hene, nje zemer te dhuruar nga e dashura etj etj. Te mbash nje kryq eshte e njejta gje sikur te mbash floket e gjata apo mjekren e gjate, sikur te ndalonim edhe keto do te ktheheshim ne kohen e diktatures.
Besoj se jam i qarte, nese duam te shkojme ne NATO dhe BE do te duhet te cilivizohemi pak, mendoj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 1:34 am nga i persekutuari

perdorimi i shamijave nga ana e femrave shqiptare eshte shprehje e injorances te tyre dhe te familjeve te tyre

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 2:16 am nga ADMIN

i persekutuari shkruajti:perdorimi i shamijave nga ana e femrave shqiptare eshte shprehje e injorances te tyre dhe te familjeve te tyre

Po perdorimi i kapeleve i shume njerezve ne bote eshte injorance,nuk e kuptoj cka ketu me zgjuarsine,injorance eshte per neve ketu ,e kam fjalen per gjithesecilin qe gjukojme njerzit vetem nga pamja e jashtme dhe nga rrobat qe ai ose ajo veshe,ne instuticione publike ose ato qeveritare ndoshta mund te vendosin rregulla perkatese por !!??

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 9:38 am nga i persekutuari

E di si osht puna port, injoranca ska te beje me zgjuarsin. Mund te jesh i zgjut dhe njikohesisht mund te jesh injorant.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 8:18 pm nga nardlushnja

lidabica shkruajti:
POR UNE THEM SE DUHET TE MENDOJ SE NGA ME VJEN KY OFENDIM DHE KUR ME VJEN NGA PERSONA SI TY.....

PASI KETU JJEMI NE NJE FORUM DINJITOZ DHE SERIOZ

Lida bica nuk e dija qe me njihkeni kaq mire.Kush jam une?
Jam ai qe nuk pranoj ofendime.

Forum dinjitozkur ne cdo postim tuajin gjen nje ofendim(emershuari,e pamoralshmja,perversi etj.etj qenuk me kujtohen tani.Forumi mund te jete dinjitoz,por ti nuk je ne ate rang

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 8:22 pm nga nardlushnja

gerrard shkruajti:
nardlushnja shkruajti:Shume mire kane bere qe kane ndaluar hyrjen ne shkolle me ferexhe.
Edhe une jam plotesisht dakort me kete.Te them te drejten nuk di nga ligjet,por ai ligji i cili ndalon ferexhene duhet te ndaloje edhe mbajtjen e kryqit ne qafe.
Ne kushtetuten e Republikes se Shqiperise ndalohet me ligj mbajtja e simboleve fetare ne institucionet shtetrore, por nuk ndalohet mbajtja e bizhuterive te ē'faredo lloji qofshin, pra nuk mund te ndalosh nje njeri te mbaje ne qafe qofte nje kryq qofte nje simbol tjeter. Krahasimi mes nje bizhuterie qe mbahet ne qafe me shkuarjen ne shkolle te nje vajze te mbuluar eshte nje krahasim i sforcuar qe nuk qendron. Ky krahasim i ngjan atije fshatarit qe ne dyshekun ku flinte gjeti disa pleshta dhe per te eliminuar pleshtat djegu edhe dyshekun.
Ne kushtetuten e Shqiperise eshte e ndaluar me ligj mbulimi i fetyres ne vende publike dhe ne rruge, qofte kjo nje shami ne fetyre qofte nje kaske per motorra qofte nje maske ē'faredo. C'do njeri eshte idetyruar qe te identifikohet dhe ndalohet rrepsisht maskimi ne publik. Ndersa ndalimi i mbajtjes se nje kryqi ne qafe do te ishte shkelje e te drejtave te njeriut, nje njeri ka te drejte te mbaje ne qafe ate qe do, nje kryq, nje ylle dhe hene, nje zemer te dhuruar nga e dashura etj etj. Te mbash nje kryq eshte e njejta gje sikur te mbash floket e gjata apo mjekren e gjate, sikur te ndalonim edhe keto do te ktheheshim ne kohen e diktatures.
Besoj se jam i qarte, nese duam te shkojme ne NATO dhe BE do te duhet te cilivizohemi pak, mendoj.

E pranueshme kjo qe thoni ju gerard.Une nuk e di ate ligj sepse nuk e kam lexuar......por kur themi simbolet fetare ketu hyjne te gjitha veshja,bizhuterite dhe ku di une se cmbajne ata qe besojne.
Sa per shkeljen e te drejtave te njeriut....shkelje eshte edhe te ndalosh besimin dhe menyren se si respekton cdo njeri prej atyre qe besojne zotin e tyre

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 8:26 pm nga nardlushnja

PORTA shkruajti:POR PER ARSYET E TYRE ANTIKOMBETARE DUAN TE DREDHOJNE NGA SINQERITETI

hajde mendje hajde.
Une jam armik i shqiperise...hajde mendje hajde.Ti je me keq nga enver hoxha o i uruar.
Gjynah amerika.

sikur kishe deshire qe te mos komentoja shkrimet tuaja "personale"....por nuk te rri miza nen kesul o shpirti i demokracise kombetare,o balli i kombit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 8:36 pm nga lola

sesht mire te kaloni ne fyerje dhe per ēfar?????? Rolling Eyes

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 2:41 am nga ADMIN

lola shkruajti:sesht mire te kaloni ne fyerje dhe per ēfar?????? Rolling Eyes

Lola apsulutisht qe une nuk po kaloj ne ofendime ,edhe te tjeret po shprehin mendimet e tyre ,kjo eshte demokracia ,une gjithnje shkruaj ne pergjithsi mendimin tim dhe kurre ne vecanti ,por disa persona keqkuptohen dhe kapen vetem me femra ,si puna e ketij drejtori te kesaj shkolle ,por ofendimet e tyre me bejne edhe me te forte ,me japin edhe ma kurajo qe ata burra qe ofendojne femrat nuk jane burra por jane BURRALECA ,gertasin ofendojne dhe nuk kane kulture fare ,une jam mesua me keta tipa prandaj nuk shqetsohem ,edhe ai drejtori shume gabim ka bere qe e ka larguar vajzen e botes nga shkolla,

E... nje prefesor nga KALABRIA me prejardhje shqiptare qe kam takuar ne universitetin LOS ANGELES "U.C.L.A ,ma ka thene kete qe

NUK ESHTE BURRE AI QE OFENDON DHE KAPET ME NJE FEMER ,POR THJESHTE NJERI PA KARAKTER DHE PA KULTURE ,TRIMERI NUK KA JO QE JO ,POR THJESHTE ESHTE BURRALEC PA VLERE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 10:29 am nga lidabica

nardlushnja shkruajti:
lidabica shkruajti:
POR UNE THEM SE DUHET TE MENDOJ SE NGA ME VJEN KY OFENDIM DHE KUR ME VJEN NGA PERSONA SI TY.....

PASI KETU JJEMI NE NJE FORUM DINJITOZ DHE SERIOZ

Lida bica nuk e dija qe me njihkeni kaq mire.Kush jam une?
Jam ai qe nuk pranoj ofendime.

Forum dinjitozkur ne cdo postim tuajin gjen nje ofendim(emershuari,e pamoralshmja,perversi etj.etj qenuk me kujtohen tani.Forumi mund te jete dinjitoz,por ti nuk je ne ate rang
me vjen keq qe duhet te te npergjigjem perseri ty nardlushnja,por si i thone nje fjale:
S'te lene djajte ,te jesh engjell.
Edhe puna jote keshtu na paska qene.Ti qenke prekur nga shprehjet e mija per emershuarin ,e per perversin apo ku ta di une se ē'fare tjeter kam perdorur per perfaqesuesit kriminele te rregjimit te diktatures apo per ate perfaqesues qe ka PS-ja sot.Mos nuk jane te verteta,mos duhet t'ju perkedhelim koken apo nuk jane ata qe e masakruan kete popull dhe po e grabit ky i sotmi(perversi),diten per diell.Ē'fare kerkon ti te lexosh ne shkrimet e mija per keta monstra Shocked
Dhe ketu eshte e keqja qe ti s'me duron dot mua me keto postime.
Une patjeter jam diametralisht e kundert ne mendime e bindje me ty,por ti nuk ke pse prekesh ,kur une nuk kam fare te bej me ty ne keto postime,ne rregull??Dhe patjeter qe nuk jam ne nivelin tend prej....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 1:12 pm nga ADMIN

Lidabica pershendetjet e mia te perzemerta ,ju jeni ne rregull ,dhe te falenderoj per postimet me nivel te larte qe poston ne kete forum si dhe mendimet e tuaja dinjitoze per perparimin e popullit shqiptar po vlersohen nga koka te zgjuara intelektuale dhe nga shume njerez te thjeshte,ju lutem qe te jepni mendimet tuaja sepse shumica e popullit shqiptar don demokraci ,o harrova ta lidhi me temen ,ai profesori ,drejtori ,ai eshte kundra demokracise me veprimin qe ka bere kundra vajzes ne fjale

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 2:47 pm nga gerrard

Nuk me pelqen rrjedha qe diskutimet marrin, dhe nuk me pelqen menyra se si ne internet krijohen simpati dhe antipati. Mendoj se asnjeri nga ne nuk ka nevoje per sufler sepse ē'donjeri eshte ne gjendje te pergjigjet. Une personalisht nuk kam as miq dhe as armiq, nuk kondizionohem nga opinionet e te tjereve dhe jam plotesisht i lire ne gjykim. Jam vetem une qe vendose kur kam te drejte dhe kur jo, ē'fare te tjeret mendojne per mua nuk mund te kondicionoje opinionet e mia, do te me pelqente te ishte per te gjithe keshtu. I madhi Bob Marley thoshte, "une jam i lire sepse nuk kam studiuar kurre dhe askush nuk me ka kondiconuar ne opinionet e mia"

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 3:16 pm nga emigranti

Nuk me pelqen rrjedha qe diskutimet marrin, dhe nuk me pelqen menyra se si ne internet krijohen simpati dhe antipati.
qe te jem i sinqerte as mua nuk me pelqejne keto lloj diskutimesh. Nganjeher me neverisin fare. Eshte mire te diskutojme me argumente dhe jo ta cenojme njeri tjetrin ne personalitet. Nuk e kuptoj ēlidhje ka ne fund te fundit me temen kjo gje. gjithsejcili ka mendimin e vet na pelqen apo nuk na pelqen.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 4:52 pm nga ADMIN

Atehere le te diskutojme me dhogjiken e edukates te njeriut ,dhe te respektojme kulturen e cdo individit,mund te shpreheni ne pergjithsi ,jo ne vecanti,eshte obligim moral i cdo individit qe te respektoje cdo njeri ketu ,nuk eshte e thene qe do te jemi shoke por duhet me detyrim te respetohet tjetri ,perndryshe i ka humbur vlerat e moralit si njeri i respektuar ,pra ky drejtori i shkolles per mua nuk futet me ne pozicionin e intelektualeve te demokracise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 5:51 pm nga nardlushnja

Lida bica citoi
Dhe patjeter qe nuk jam ne nivelin tend prej....
Vazhdo bjeri fyellit ti lida bica,por ben mire ta vazhdosh mendimin deri ne fund dhe te mos vendosesh nje radhe prej pikash.Te pakten keshtu dukesh sikur i con gjerat deri ne fund.
Me thuaj te lutem fjalen qe zevendesojne pikat

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 7:50 pm nga Drini

drejtori i shkolles ka zbatuar thjesht ligjin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 9:33 pm nga ADMIN

Drini shkruajti:drejtori i shkolles ka zbatuar thjesht ligjin

Dakort ..!! ndoshta ke te drejte ,atehere qenkan ata te ministrise te drejtesise gabim qe nuk e sqarojne rregullin e veshjeve te studenteve ,ose nuk e zbatojne per cdo studente ne menyre te barabarte

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 10:55 pm nga nardlushnja

zgjat e zgjat sa te kaloj dhe kjo nate

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 12:57 pm nga ilda

siē jam shpreh dhe tek artikulli tjeter sme duket e arsyeshme kur ne shkolle perdoren veshje super ekstravagante pse mos lejohet nje veshje e tille !!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 3:54 pm nga ADMIN

ilda shkruajti:siē jam shpreh dhe tek artikulli tjeter sme duket e arsyeshme kur ne shkolle perdoren veshje super ekstravagante pse mos lejohet nje veshje e tille !!!!

Shume e drejte ,moda e prefesorit eshte kollarja ,kurse moda ime eshte shamija,nena ime eshte 83 vjeve dhe ka deshire te vendosi shamine ne koke edhe ne qofte se eshte duke u takuar me kryeministrin ,dhe do ti mbeteni shul ne pike te qafes sikur ti thoni qe ajo duhet ta heqin shamine(ruben) me traditen malsore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 9:10 pm nga gerrard

Verja e shamis nuk eshte thjesht vetem nje zgjedhje personale, kjo eshte edhe nje shkelje e rende e te drejtave te njeriut, nese ne shikojme se nga e ka zanafillen. Po te lexojme disa fragmenta nga Kurani ne shikojme se kemi nje shkelje te rende te te drejtave te grave. Ja se ē'fare shkruhet aty:
Sura 33 Ahzab ajeti-59. O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le t'i vėnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, sepse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues.

Ketu "Zoti" flet me Muhamedin ne forme obligative,ky ajet eshte i obligueshem ne kuran.

sura nisa 4.ajeti 34, Burrat janė pėrgjegjės pėr gratė, ngase All-llahu ka graduar disa mbi disa tė tjerėt dhe ngase ata kanė shpenzuar nga pasuria e tyre. Prandaj, me atė qė All-llahu i bėri tė ruajtura, gratė e mira janė respektuese, janė besnike ndaj tė fshehtės. E ato qė u keni frike kryelartėsisė sė tyre, kėshilloni, madje t'i largoni nga shtrati (e mė nė fund), edhe t'i rrahni (lahtė, nėse nuk ndikojnė kėshillat as largimi), e nėse ju respektojnė, atėherė mos u sillni keq ndaj tyre. All-llahu ėshtė mė i larti, mė i madhi

Nuk mendoj se ka nevoje per komente, demokracia nuk mund te shkoje paralel me doktrinat e vjetra.

Edituar pėr herė tė fundit nga gerrard nė Sat Apr 04, 2009 9:22 pm, edituar 1 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 9:12 pm nga ilda

mbehet qefi shuuuuuum gerrard qe ke fillu tlexosh Kuranin....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 9:23 pm nga ADMIN

Gerrard une te respektoj mendimet e tuaja ,dhe vertete e meriton ,po clidhje ka se ku e kam marre une zakonin te vendosi kapele,te kem marre ku te dua mua nuk ka burre nanet qe me heq kapelen time nga koka apo jo eshte thejshte ceshtje personale dhe nuk i duhet as nje njeriut per vec atyre qe kane deshire ne DIKTATURE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 9:25 pm nga gerrard

sura nisa 4.ajeti 34, Burrat janė pėrgjegjės pėr gratė, ngase All-llahu ka graduar disa mbi disa tė tjerėt dhe ngase ata kanė shpenzuar nga pasuria e tyre. Prandaj, me atė qė All-llahu i bėri tė ruajtura, gratė e mira janė respektuese, janė besnike ndaj tė fshehtės. E ato qė u keni frike kryelartėsisė sė tyre, kėshilloni, madje t'i largoni nga shtrati (e mė nė fund), edhe t'i rrahni (lahtė, nėse nuk ndikojnė kėshillat as largimi), e nėse ju respektojnė, atėherė mos u sillni keq ndaj tyre.

Porta, kjo nuk eshte diktature?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 9:29 pm nga ilda

o gerrard ēa deshe me na thon me kte ajetin Kuranor?!?!?!,

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 9:34 pm nga ADMIN

gerrard shkruajti:sura nisa 4.ajeti 34, Burrat janė pėrgjegjės pėr gratė, ngase All-llahu ka graduar disa mbi disa tė tjerėt dhe ngase ata kanė shpenzuar nga pasuria e tyre. Prandaj, me atė qė All-llahu i bėri tė ruajtura, gratė e mira janė respektuese, janė besnike ndaj tė fshehtės. E ato qė u keni frike kryelartėsisė sė tyre, kėshilloni, madje t'i largoni nga shtrati (e mė nė fund), edhe t'i rrahni (lahtė, nėse nuk ndikojnė kėshillat as largimi), e nėse ju respektojnė, atėherė mos u sillni keq ndaj tyre.

Porta, kjo nuk eshte diktature?

Gerrard po ku i gjene ti keto!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi