ILIRIADA PORTAL

Kujdes kompjuterat, sot starton virusi "Conficker'

Shko poshtė

02042009

Mesazh 

Kujdes kompjuterat, sot starton virusi "Conficker'
BOSTON-Njė program i rrezikshėm kompjuterik qė ka infektuar miliona kompjutera mund tė evolojė sot nė njė fazė edhe mė tė rrezikshme, nga njė sulm virtual i drejtpėrdrejtė nė njė ndryshim tė qetė qė do tė rezultonte nė pėrhapjen e tij mė tė gjėrė.

Ekspertėt e sigurisė kompjuterike, tė cilėt kanė analizuar kodet e virusit "Conficker", kanė deklaruar se virusi ėshtė programuar pėr tė nisur njė faze tė re zhvillimi mė 1 prill dhe ndėrkohė nuk ėshtė e qartė nėse do tė shkatojė dėme, apo do tė mbetet inaktiv, prania e tij e padėshiruar po detyron biznese me buxhete prej disa miliona dollarėsh tė nisin njė luftė kundėr krimit kompjuterik.
"Conficker", qė besohet se ka infektuar nga 2-12 milionė kompjutera nė tė gjithė botėn, ėshtė programuar qė tė shndėrrojė njė kompjuter tė infektuar nė njė lloj "skllavi" qė i pėrgjigjet vetėm komandave tė dėrguara nga njė server i i caktuar, qė kontrollon njė ushtri "skllevėrish" tė njohur ndryshe si "botnet".
"Mund tė pėrdoret pėr tė sulmuar virtualisht apo edhe si spiun virtual. Mund tė shkatėrrojė dosje tė ruajtura nė memorien e kompjuterit, mund tė lidhet me adresa nė internet dhe tė dėrgojė sėrisht postėn elektronike nga njė kompjuter tek njė tjetėr", deklaroi Gadi Evron, ekspert pėr "botnets" i cili ndihmon qeveritė tė mbrohen kiundėr krimit kompjuterik.
Por si tė gjithė ekspertėt e sigurisė ai dyshon se do tė shohim njė sulm tė rėndė virtual.
Virusi ėshtė i pafuqishėm pasi ka sulmuar pėr muaj me radhė kompjuterat e infektuar duke shfrytėzuar dobėsitė e sistemit operativ tė Microsoft Ėindoės. Evron dhe disa analistė tė tjerė deklaruan se evolimi qė mund tė ndodhė sot mund t'i mundėsojė "Conficker" shtimin e fuqisė sė tij infektive dhe kjo rrit shkallėn e rrezikshmėrisė qė virusi arrin.
Shekulli
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kujdes kompjuterat, sot starton virusi "Conficker' :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Apr 02, 2009 1:15 pm nga ADMIN

F.B.I po merret me kete pune ,mendojne se jane nxenes shkollash keta qe po i leshojne keto

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi