ILIRIADA PORTAL

Strasburg: Sot fillon takimi i nivelit tė lartė nė 60-vjetorin e NATO-s

Shko poshtė

03042009

Mesazh 

Strasburg: Sot fillon takimi i nivelit tė lartė nė 60-vjetorin e NATO-s
Nė Strasburg mbėrrijnė sot udhėheqėsė tė lartė botėrorė pėr takimin e nivelit tė lartė tė NATO-s, qė do tė zhvillohet pėr dy ditė, i ndarė mes Gjermanisė dhe Francės. Shqipėria, zyrtarisht anėtare e Aleancės, pėrfaqėsohet me autoritetet mė tė lartė tė vendit, tė cilėt sot nė mbrėmje do tė marrin pjesė nė darkat e punės qė do tė mbahen nė Baden Baden. Takimi, nė tė cilin pritet tė merren vendime tė rėndėsishme pėr vetė Aleancėn, Afganistanin por dhe marrėdhėniet me Rusinė, do tė jetė nė trysninė e protestave anti-NATO, tė cilat kanė nisur dhe kanė provokuar edhe pėrplasje me policinė nė jug tė Strasburgut.

Nėnshkrimi i traktatit tė NATO-s, 4 Prill 1949
Strasburgu ka qenė gjithnjė njė udhėkryq i Europės kontinentale, por njė qytet kozmopolit, ku tė krishterė protestantė e katolikė jetojnė nė harmoni mes tyre dhe falen nė tė njejtėn kishė.
Kjo histori, e cila duket se ka ndikuar nė pėrzgjedhjen edhe si kryeqyet tė disa institucioneve tė rėndėsishme europiane, si Parlamennti europian, apo Kėshilli i Europės, duket se i shkon mė sė miri pėrshtat edhe takimit tė nivelit tė lartė tė Natos, ku fryma e mirėkuptimit dhe solidaritetit do tė jetė nė sfond tė cėshtjeve qė do tė trajtohen: njė angazhim mė i madh i tė gjitha palėve nė sfidėn mė serioze pėr Naton, Afganistanin, apo afrimi me Rusinė pas thyerjes sė fortė pėr rastin e Gjeorgjisė.
Me njė simbolikė tė qartė, edhe cereminia e mėngjesit tė nesėrm para hapjes sė sesionit, kur tė gjithė kryetarėt e shteteve dhe kryeministrat e vendeve anėtare do tė nisen nga toka gjermane tė shoqėruar kancelarja Angela Merkel, pėr t'u pritur nė pasarelėn e dy brigjeve, urėn qė lidh Gjermaninė e Francėn, nga presidenti Francez Nikola Sarkozi.
Njė shtrėngim duarsh mes dy udhėheqėsve, qė simbolizon paqen nė Europė mes dy vendeve tė cilat historia e kaluar i ka vėnė shumė shpesh pėrballė si armiq. Franca, nė kėtė takim rikthehet edhe nė komandėn e bashkuar ushtarake tė Natos pas 43 vjetėsh.
Por kjo atmosferė ndodhet nėn trysninė e fortė tė protestave tė mėdha qė janė parlajmėruar.
Protesta nė hyrje tė Strasburgut, 2 prill 2009
Shkėndijat e tė cilave kanė ndezur edhe gjatė ditės dhe mbrėmjes sė djeshme pėrplasje mes forcave tė policisė dhe pėrfaqėsuesve tė lėvizjeve pacifiste anti Nato. Njė fotograf i njė agjencie gjemane u plagos mbrėmė gjatė kėtyre pėrleshjeve, ndėrsa u qėllua sipas agjencisė gjermane, nga njė plumb plastik.
Strasburgu ėshtė tėrėsisht i blinduar. Dy zona tė qytetit, qendra e saj historike e monumentale si dhe vendi ku do tė zhvillohet takimi, janė konsideruar zona tė kuqe, ose ndryshe tė sigurisė sė lartė.
Njė pjesė e mirė e dyqaneve dhe restoranteve, apo bareve nė kėtė zonė qė sot do tė jenė tė mbyllur. Autoritetet franceze kanė paralajmėruar se ato ēka ndodhėn nė Londėr, ku u mbajt takimi i G20 janė mjaft tė vogla me ēka ata parashikojnė nga mijėra protestuesit qė mendohet tė mblidhen nė kufirin mes Gjermanisė dhe Francės, mes tė cilėve tė paktėn 5 mijė konsiderohen ekstremistė.
Takimet e udhėheqėsve botėrorė nisin qė sot paradite, kur presidenti amerikan Barak Obama do tė takohet mes presidentin francez dhe pasdite me kancelaren Merkel. Nė Baden Baden njė lokalitet i njohur gjerman, do tė organizohen darkat e punės, tė tre tilla tė ndara. Njė nė tė cilėn do tė jenė kryetarėt e shteve dhe kryeministrat, njė tjetėr pėr ministrat e jashtėm dhe njė tjetėr ku do tė jenė sė bashku ministrat e mbrojtjes.

Shqipėria dhe NATO

Nė tė trija Shqipėria, si njė vend zyrtarsiht anėtar, do tė pėrfaqėsohet me Presidentin Bamir Topi, kryeministrin Sali Berisha, si dhe ministrant e saj tė jashtėm e tė mbrojtjes. Delegacioni nga Shqipėria pritet tė mbėrrijė pas mesditės.
Nė sesionin e sė shtunės, ku Shqipėria do tė ulet si anėtare, do tė jenė rreth tryezės sė Natos Presidenti dhe kryeministri. Autoritetet shqiptare kanė bėrė tė qartė se dėshirojnė t'i pėrgjigjen shqetėsimeve tė Natos, duke konfirmuar angazhimin e bėrė publik nga kryeministri Sali Berisha gjatė takimit nė Uashingtion me Sekretaren amerikane tė Shtetit Hillari Klinton, pėr tė rritur praninė nė Afganistan edhe me njė tjetėr kompani. Aktualisht, Shqipėria ka atje 135 ushtarakė tė saj nė Kabul dhe Herat.//
shekulli
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi