ILIRIADA PORTAL

Dy vajzat myslimane hedhin nė gjyq shkollėn

Shko poshtė

03042009

Mesazh 

Dy vajzat myslimane hedhin nė gjyq shkollėn
Tiranė -Dy vajza myslimane tė mbuluara me shami kanė vendosur ti drejtohen gjykatės sė Tiranės, pėr tė kėrkuar tė drejtėn e tyre pėr shkollim. Gentjana dhe Marsela Hasani, dy motrat besimtare u pėrjashtuan nga shkolla 9-vjeēare "28 Nėntori" nė Laprakė njė vit mė parė. Dy vajzat i kėrkojnė gjykatės tė detyrojė Drejtorinė Arsimore tė Tiranės dhe shkollėn 9-vjeēare, t'u japin tė drejtėn pėr tė vazhduar ciklin mėsimor 9-vjeēar nė institucionin arsimor publik.

Mė tej motrat kėrkojnė tė dėmshpėrblehen pėr dėmin moral e financiar tė shkaktuar nga shkelja e njė tė drejte. Gjatė seancės sė djeshme gjyqėsore, babai i dy vajzave Medat Hasani i tha gjykatės se ėshtė i padrejtė vendimi i marrė pėr dy vajzat e tij, duke u mohuar atyre tė drejtėn pėr t'u arsimuar. Por, drejtoresha e kėsaj shkolle Lirie Ahmeti, deklaroi para gjykatės se "nuk i ka pėrjashtuar ajo vajzat, por ligji".

Gjyqtari Ilir Mustafaj do tė vendosė nėse pretendimet e motrave praktikante tė besimit islam janė apo jo tė drejta. Kjo nuk ėshtė hera e parė qė besimtarėt mysliman kanė probleme tė tilla nė shkollat publike dhe nė universitete. Nė fakt, Shqipėria ėshtė njė rast paradoks, pasi nė shumicėn e vendeve perėndimore tė krishtera, besimtarėt mysliman lejohen tė praktikojnė ritet e tyre fetare, ndėrsa nė shkolla dhe institucione tė tjera, lejohet mbajtja e shamisė.

Por nė Shqipėri, edhe pse shumica janė tė besimit Islam, praktikantėt e fesė hasin probleme tė shpeshta nė shkolla dhe institucione tė tjera publike.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Dy vajzat myslimane hedhin nė gjyq shkollėn :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 1:06 pm nga ADMIN

Ne qofte se keto dy vajza motra nuk fitojne gjygjin ,apsulutisht nuk jemi gati te bashkohemi me Europen ,dhe eshte dicka shume problem me kushtetuten e shtetit shqiptar dhe duhet AMENDMANTUAR sa me pare,mendimi im

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 2:20 pm nga emigranti

askush nnuk e ka ndaluar komunitetin mysliman te kerkoje amendimimin e nenit perkates

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 3:05 pm nga gerrard

PORTA shkruajti:Ne qofte se keto dy vajza motra nuk fitojne gjygjin ,apsulutisht nuk jemi gati te bashkohemi me Europen ,dhe eshte dicka shume problem me kushtetuten e shtetit shqiptar dhe duhet AMENDMANTUAR sa me pare,mendimi im
Nese keto vajza fitojne gjygjin ne Shqiperi do te kishim nje shkelje te rende te kushtetutes dhe nje demokraci shume te brishte. Askush nuk ndalon askend qe te frekuentoje shkollen por me kusht qe te zbatohen rregullat minimale te demokracise dhe rregullat e brendeshme te shkolles. Mua nuk me rezulton qe ne klase nje nxenes mund te qendroje me kapele ne koke, mua nuk me rezulton qe nje nxenes mund te qendroje ne klase me nje maske, mua nuk me rezulton qe nje nxenes mund te qendroje ne klase lakuriq qe do te ishte ana tjeter e medaljes. Shkolla si nje institucion publik eshte nje vend ku shkohet per te mesuar dhe jo per te bere propagande dhe as dimostruar abljamente.
Per te ndjekur rregullat fetare jane shkollat fetare, bile Shqiperia eshte nder vendet qe eshte e mbushur me shkolla kuranike, nuk e shikoj ku eshte problemi, nese nuk u pelqen shkolla publike dhe rregullat e saje mund te shkojne ne nje shkolle tjeter ku eshte i lejuar abiljamenti i tyre. Kushtetuta e Shqiperise nuk mund te ndryshohet se 10 vajza ne te gjithe Shqiperine e duan nje gje te tille, bile kemi nje kushtetute shume me demokratike se shume vende te BE-se.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 3:12 pm nga emigranti

shum dakort me ty gerard

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 4:22 pm nga lidabica

Komuniteti mysliman tju mundesoje ,ketyre vajzave vajtjen ne nje shkolle fetare myslimane dhe keshtu sdo te kete konflikte ndermjet shkolles dhe vajzave.te gjitha shkollat jane te detyruara te zbatojne rregulloren qe ju ka dhene Ministria e Arsimit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 5:00 pm nga ADMIN

Gerard ,emigranti dhe lidabica jeni fantastik dhe beni komente te shkelqyera ,por une jam plotsisht kundra juve ne kete teme ,separi ne jemi popull te perbere ne disa besime fetare ,dhe njekosisht gezojme te drejtat e njeriut ,si keto vajza muslimane gjithashtu edhe ato vajzat murgesha qe ecin ne tretuaret e kryeqytetit ,pra nuk duhen te kene dallime fetare ne nje demokraci te vertete ,VETEM NE QOFTE SE HIDHET NE VOTA DHE POPULLI VOTON NDRYSHE ,keto vajza kane te drejten te veshen si te duan per sa i perket besimit fetar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 03, 2009 11:02 pm nga gerrard

Eshte e vertete qe edhe murgeshat jane te veshura pak a shume si femra muslimane por nuk duhet harruar se murgeshat per t'u bere te tilla pra murgesha, kryejne shkolla fetare katolike, bile nganjehere edhe ne Vatikan. Prandaj nese nje vajze deshiron te ndjek shkollen e veshur me perēe duhet te shkoje ne nje shkolle fetare ashtu siē bejne murgeshat. Ligji eshte i njejte per te gjithe, apo jo?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 10:25 am nga lidabica

edhe une e kete llogjike kam shprehur me lart,shume dakort gerrard,gjithkund zbatojme rregullat ,perndryshe ik rri ne shtepi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 12:43 pm nga ilda

mendoj qe ne momentin qe ne shkolla te mos lejohet minifundi e sterminifundi te mos lejohen dhe ferexhet .... Wink Wink Wink Wink

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 4:07 pm nga ADMIN

ilda shkruajti:mendoj qe ne momentin qe ne shkolla te mos lejohet minifundi e sterminifundi te mos lejohen dhe ferexhet .... Wink Wink Wink Wink

Une mendoj qe ne shkoolle te mos lejohet DIKTATURA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi