ILIRIADA PORTAL

NATO dhe anti-amerikanėt

Shko poshtė

04042009

Mesazh 

NATO dhe anti-amerikanėt
Nga Robert PAPA
Nė Konferencėn e San Franciskos, nė vitin 1945, kur u firmos Karta e Atlantikut, Hoxha nuk u ftua. Nacionalistėt shqiptarė nė mėrgim, me Mit’hat Frashėrin i shkruanin Departamentit Amerikan tė Shtetit, se njihnin Kartėn dhe se nė Shqipėria ka pasur edhe forca tė tjera qė luftuan kundėr nazi-fashizmit dhe jo vetėm partizanėt e Hoxhės. Amerikanėt pranuan kritikimin e Komitetit Shqipėria e Lirė, por jo zi Qeveri nė Mėrgim. Por Uashingtoni nuk kishte shumė besim te ata, por i shikonte si njė zė nė qeverinė e re pa Hoxhėn. Me kėrkesėn e Parisit, sekretari i Shtetit u bind se Hoxha duhej hequr, por duhej gjetur dikush jo nga kėta emigrantė, tė cilėt Hoxha i quante kriminelė lufte.
“Diversantėt” ishin tė dėrguarit e CIA-s dhe u stėrvitėn nė disa baza tė NATO-s nė Gjermani dhe Maltė, madje edhe nė Qipro. Uashingtoni nuk kishte besim as te Zogu, por do donin njė Shqipėri ndryshe, pasi detyruan Titon dhe Athinėn tė pranonin Pavarėsinė e Shqipėrisė. NATO-n e kanė dashur nacionalistėt e tash vrapojnė tė gjithė tė tregohen sa mė shumė servilė. Mbase ka ardhur koha qė NATO tė dalė nė pension, se misioni i saj tashmė ka mbaruar dhe ėshtė kthyer nė njė grupim pėr tragjedi natyrore dhe ndėrhyrje lokale. Regani me Gorbacovin ranė dakord qė tė shkrihej si NATO dhe Pakti i Varshavės por Uashingtoni u tregua i “pabesė”. Ka shumė gjasa qė 5 shtete perėndimore tė kenė njė grupim tė ri ushtarak dhe ne tė jemi pjesė e NATO-s sė kategorisė sė dytė, por pėr ne edhe kjo nuk ėshtė pak. NATO, sa mirė tė mos kemi frikė se na sulmon si Athina e si Beogradi.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

NATO dhe anti-amerikanėt :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Apr 04, 2009 5:49 pm nga shqiptari

Mbase ka ardhur koha qė NATO tė dalė nė pension, se misioni i saj tashmė ka mbaruar dhe ėshtė kthyer nė njė grupim pėr tragjedi natyrore dhe ndėrhyrje lokale.
wauuu Rolling Eyes

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi