ILIRIADA PORTAL

Mbarė kombi feston “Shqipėria nė NATO”

Shko poshtė

05042009

Mesazh 

Mbarė kombi feston “Shqipėria nė NATO”

Duke nisur nga Tirana, e cila ka njė axhendė tė paracaktuar festimesh, aktivitetet festive kanė pėrfshirė mbarė vendin

TIRANE - Kryeqyteti shqiptar Tirana ėshtė veshur tashmė me flamujt e NATO-s dhe flamujt shqiptar qė tregojnė mė sė miri axhendėn festive, e cila qė nga Strasburgu dhe Kehli ka zbritur tashmė nė Shqipėri. Axhenda e festimet pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO do tė mbėrrijnė kulmin e saj ditėn e sotme, ku nė tė pėrfshihen njė sėrė aktivitetesh, ndėr mė tė rėndėsishmit mbėrritja nė aeroportin e Rinasit e delegacionit zyrtar tė nivelit tė lartė qė pėrfaqėsoi Shqipėrinė nė Samitin e Strasburg-Kehl.
Me tė shkelur tokėn shqiptare, rreth orės 12.00, nė aeroportin e Rinasit do tė zhvillohet pritja ceremoniale e delagacionit shqiptar, e cila do tė pasohet nga njė deklaratė pėr shtyp e Kryeministrit Sali Berisha. Festimet do tė vijojnė mė tej gjatė pasdites, ku rreth orės 18.15 Kryeministri Berisha do tė takohet me studentėt e Akademisė sė Arteve, nė sheshin “Nėnė Tereza”.
Nė vazhdėn e takimeve dhe ndarjes sė kėtij gėzimi tė madh me tė gjithė qytetarėt shqiptar, rreth orės 18.45, Kryeministri do tė ndalojė te oborri i Galerisė sė Arteve ku do tė takohet me fėmijėt.
Mė pas, rreth orės 19:00, Kryeministri Berisha do tė pėrshėndesė mitingun “Shqipėria nė NATO”, qė do tė vijojė me njė koncert festiv me kėngėtarė dhe grupe tė njohura muzikore, si Redon Makashi, Aleksandėr Gjoka, Jonida Maliqi, grupi kosovar “Kthjellu”, grupi “Elita 5”, si dhe grupi UB40.
Mbi aktivitetet dhe festimet qė do zhvillohen sot nė Tiranė me rastin e anėtarėsimit tė plotė tė Shqipėrisė nė NATO, informoi ditėn e djeshme edhe Zėdhėnėsja e Kėshillit tė Ministrave, Majlinda Bregu. Zėdhėnsja Bregu bėri tė ditur se sheshet kryesore tė Tiranės kanė pėrfunduar tė gjitha pėrgatitjet pėr organizimin e aktivitetit pėrshėndetės dhe festiv “Shqipėria nė NATO”, i cili do tė organizohet sot nė orėn 19:00, nėn kujdesin e veccantė tė Kryeministrit Berisha.
Zėdhėnėsja Bregu tha se “Nė kėtė event, qė ėshtė edhe ngjarja mė e madhe pėr kombin shqiptar nė kėto ditė, besoj se do tė ishte jo vetėm e pėlqyeshme, por edhe nė ndėrgjegjen e gjithsecilit, pėr tė pėrshėndetur kėtė arritje tė madhe tė Shqipėrisė”, tha Bregu.
Duke kujtuar atmosferėn festive si dhe momentin historik tė kėtij Samiti, kur Shqipėrisė iu dorėzua kopja e traktatit tė Uashingtonit, zėdhėnėsja Bregu u shpreh se “tė gjithė qytetarėt kishin mundėsi tė ndiqnin edhe punimet e samitit dhe konkretisht, momentin mė tė rėndėsishėm kur Shqipėrisė i'u dorėzua nga Presidenti amerikan, Barak Obama, kopja e Traktatit tė Uashingtonit”.
Duke iu rikthyer aktiviteteve festive, zėdhėnėsja e Kėshillit tė Ministrave tha mė tej se “Ky moment kulmor do tė shoqėrohet me pėrshėndetjen nga ushtria shqiptare me goditjen e 28 topave, si njė ceremonial festiv, i cili ėshtė nė tė njėjtėn linjė me ceremonialin e festimeve qė po zhvillohen edhe nė Strasburg-Kehl”, tha Bregu.
Tirana i ka nisur aktivitetet e saj festive duke filluar nga dita e djeshme.
Duket se vala e gėzimit ka pėrfshirė gjithė Shqipėrinė, pasi festimet i kanė kaluar kufijtė e Tiranės, pėr tė mbėrritur nė ccdo qytet tė vendit. Atmosfera festive ėshtė ndjerė sot edhe nė qytete tė tjera tė vendit. Nė Durrės, rrugėt kryesore dhe fasadat e ndėrtesave tė qendrės janė zbukuruar me flamuj shqiptarė dhe tė NATO-s. Qytetarėt e kanė konsideruar 4 prillin si njė ditė tė veēantė pėr historinė e vendit.
Edhe nė Fier hyrja e Shqipėrisė nė NATO shihet si njė mundėsi e mirė pėr rritjen e mirėqenies dhe afrimin e vendit me bashkimin evropian. E njėjta atmosferė dhe i njėjti dekor festiv ka mbuluar tė gjitha qytetet e tjera, si Shkodrėn, Korēėn, Elbasanin, etj.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Mbarė kombi feston “Shqipėria nė NATO” :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Apr 05, 2009 3:36 pm nga flutura

E pashe nga TV pritjen qe ju be delegacionit dhe atmosferen qe sundonte ne Tirane. O zot sa zili ju kam! Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Apr 05, 2009 3:55 pm nga ad

Tiranė -Ka mbėrritur nė aeroportin e Rinasit, delegacioni shqiptarė i kryesuar nga presidenti Bamir Topi dhe kryeministri Sali Berisha. Krerėt mė tė lartė tė shtetit kthehen nė atdhe, pas pjesėmarrjes nė samitin e Strasburgut, ku Shqipėria u bė anėtare me tė drejta tė plota nė kėtė aleancė. Pas mbėrritjes nė aeroport, presidenti Topi e konsideroi njė ditė tė rėndėsishme pėr historinė e kombit shqiptar, duke falėnderuar popullin shqiptarė, institucionet shtetėrore si dhe vendet aleate nė Aleancėn e Atlantikut Verior. “Falėnderoj aleatėt dhe nė mėnyrė tė veēantė SHBA-nė” tha presidenti Topi nė mesazhin e tij tė shkurtėr dhėnė pėr mediat.

Ndėrsa kryeministri Sali Berisha e cilėsoi kėtė anėtarėsim, si “ditėn e mrekullisė sė lirisė dhe tė dinjitetit tonė kombėtar, e tė ardhmes sonė tė sigurt”. “Sapo vijmė nga samiti i Kehln- Strazburg ku ne si pėrfaqėsues tė shqiptarėve u ulėm pėr herė tė parė nė histori me udhėheqėsit e vendeve mė tė fuqishme dhe mė tė lira tė planetit si tė barabartė”- deklaroi Berisha, drejtuar popullit shqiptar tė cilėt kontribuuan nė konsolidimin vlerave dhe nė realizimin e reformave tė thella dhe tė shumanshme.

Kryeministri ka falėnderuar edhe Forcat e Armatosura “qė me pėrkushtimin e tyre u bėnė ambasadorėt e Shqipėrisė nė misionet mė tė vėshtira ushtarake nė botė”. Mė tej kryeministri i shprehu mirėnjohje qeverive tė vendeve anėtare tė NATO-s qė nėnshkruan protokollin e anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO.
start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Apr 05, 2009 4:52 pm nga ADMIN

flutura shkruajti:E pashe nga TV pritjen qe ju be delegacionit dhe atmosferen qe sundonte ne Tirane. O zot sa zili ju kam! Very Happy

Po neve po e festojme ketu tek ILIRIADA ,shume bukur edhe ketu

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Apr 05, 2009 8:41 pm nga shqiptari

Po neve po e festojme ketu tek ILIRIADA ,shume bukur edhe ketu
Very Happy
Po ndjek festimet qe po zhvillohen ne Tirane! Eshte nje feste madheshtore! Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Apr 05, 2009 8:45 pm nga neni 55

Edhe une! Tani po ndjek kengen "Po ēmendem" Elita 5 dhe them me vete ja dhe ne jemi te merzitur qe ne kto momente nuk jemi atje ne shesh per te festuar diten e madhe.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Apr 05, 2009 10:00 pm nga shqiptari

shum e bukur festa Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Apr 05, 2009 10:03 pm nga i persekutuari

o sa mir me qen shqiptar cheers

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Apr 05, 2009 10:11 pm nga lola

o sa mir me qen shqiptar cheers
Very Happy cheers

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Apr 06, 2009 2:50 pm nga ADMIN

Ishte vertete nje feste e bekuar per popullin shqiptar ,ti shikoshe fetyrat e rinise shqiptare te qeshura dhe te gezuara ,per here te pare ne kryeqytetin e Tiranes manifestimet ,dhe koncertete kishin pamjen sikur te ishim ne NEW YORK ,ose PARIS pra vertete cilivizuara

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 07, 2009 10:47 am nga lidabica

Une isha ne festimin e kesaj DITE TE BEKUAR-ISHTE NJE MREKULLI-NJEREZ TE GEZUAR DHE TE LUMTUR ,PER KETE DITE TE SHUMEPRITUR PREJ SHQIPTAREVE PREJ VITESH DHE VITESH. cheers cheers cheers

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi