ILIRIADA PORTAL

CIRK ME MORRO

Shko poshtė

09042009

Mesazh 

CIRK ME MORRO
Nga Edison Ypi
Morrua erdhi ne Cirk lakuriq. Vetem me nje pale mbathje te ngushta fare nga ato qe quhen tanga. Tangat e morros ishin te prera e te qepura me gazete. Gazeta quhej TemA.

Mbi nje banderole te madhe aty nga mesi i turmes se sehirxhinjve te Cirkut lexohej; "Flamuri brenda morros". Kjo banderole pasohej nga nje tjeter ku lexohej; "Bishti i flamurit te antenes se Partise Demokratike brenda bathes se morros". Pak me tutje lexohej qarte; "o morro, pse e ke frike detin?!". Dhe me pas te tjera; "Pleher", "Vrrome", "Pocaqi'" "Pis", "S'je gazetar, je hajdut".

Morrua me fytyre nga turma. Rretheqark morros, nje ketu nje atje, duke perplasur kembet si per nxemje para gares; Genc Ruli, Rezart Taci, Artan Santo, Genc Pollo, si dhe, Bode, Fullani, Frangaj, Mediu, dhe natyrisht Fazllici.

Ne balle te turmes se elektrizuar rane ne sy nje numer femrash; gra miqsh, vajza shokesh, te fejuara kolegesh, te dashura, nena, kunata, kusherira. Pa numerim femrat. Nga me te ndryshmet. Nga me te shumellojshmet. Te gjitha te pergojuara nga morro ndyresira.

Ne radhen e dyte qendronin syleshet. Ata qe morrua i ka pergojuar, por ata nuk e kishin ditur, e moren vesh se fundi.

Pas tyre qindra ish-te persekutuar, perfaqesues te mijera te tjereve qe morrua me perversitetet e tij te liga te panumerta dhe te pa kuptimta, i ka ftohur me Partine Demokratike.

Pas te persekutuarve, gjindja, populli.

Dhe cirku nisi.

I pari ishte Fullani. Fullani, me nje garze ne hunde per tu ruajtur nga ndotja dhe krrupa qe te shkakton afrimi me morron, fet zgjati doren e majte, dhe paf me thoin e gishtit te vogel i grisi morros pjesen e pasme te tangave prej teme. Pastaj, Fullani, gjithmone nga mbrapa, sepse nga surrati i morros i vjen te vjellet, nje ta rreshqitur doren e djathte mes shaleve te morros dhe i zuri morros olet duke ia kapur dhe duke ia terhequr per t'ia shkulur. Dhe s'ia leshoi olet Fullani morros. Ashtu ia mbajti te dyja, brenda ne grusht, deri ne fund. Turma qeshi. Morrua nuk qeshi. E ka pare ndonjeri morron te qeshe?! U mblodh i teri kruspull morrua dhe beri te ktheje koken. Por nuk mundi sepse bamp ndjeu nje grusht te forte ne ije. Ishte Mediu, i cili, te tilla goditje te herepashershme ne vende te ndryshme te trupit ia dha deri ne fund te Cirkut, sa here morrua levizi bishtin.

Nderkohe, aty nga mesi i turmes kishte plasur muhabeti; Sa mire ia bejne qenit, po thoshte njeri. Gjithe jeten ky morr shpif e shpif s'la njeri ky ndyresire pa marre neper goje. Ja priti tjetri; Edhe nje ushtri e tere me gra llapaqene, nga ato me te ndyrat, nga ato qe marrin neper goje gjith' dynjane, nuk e ka aftesine te shpifi sa morrua.

Rezar Taci kishte marre me vete nje nga ato koburet e karburantit qe furnizohen makinat. Nje t'ia drejtuar morros koburen e karburantit dhe vu e vu nga para e nga prapa e beri morron helaq me sharre. I afrohet e i thote Rezarti morros; O morro, o felliqesire, mos u cudit per keto qe po heq se te tera hak i ke, sepse te tera lahen ne kete bote, sepse une o shpifarak kam pasion biznesin dhe gjigantizmin, ti ke pasion shpifjen dhe skutat.

Disa nga turma i ishin futur kalkulimeve; Ky ndyresire thote se eshte gazetar, po thoshte njeri. Le ta besojme dhe te themi per nje moment se per dhjete vite ka fituar maksimumin e maksimumit qe mund te fitoje nje gazetar, nje milione leke te vjetra ne muaj, qe bejne 10 here 12 baraz me 120 milione. Duke i shtuar te gjitha cikrra-mikrrat e morros, lepirjet, kruajtjet, teshtimat, kollitjet, kuturisjet, jargavitjet e tij lart'-e-posht' sa te njeri te tjetri, ja ta zeme ne keto vite paska fituar 200 milione. Kesaj shifre nuk mund t'i heqim me pak se gjysmen, pra 100 milione, se perndryshe, cfare do vishte e mbathte, cfare do hante e pinte, si do ta trashte qafen morrua?! Po si ka mundesi o hajdut i felliqur qe me 100 milione ne dhjete vite te arrish te besh afera qindra milioneshe duke shitur e blere gazeta e shtypshkronja e duke ngritur vila?!

Genc Ruli c'beri?! Se nga kishte gjetur Genci nje brisk berberi te ndryshkur dhe me tehun i guduliste morros fytin. Duke i perkedhelur fytin me brisk, duke ia bere morros ne turi, tyryryryryryryryry!

Genci tjeter, Pollua, me paqesor. Duke i ferkuar tullen morros me pellembe, rri e rri e me nyjen e gishti te mesit te dores se djathte, gup ndonje cok' mbi koke te morro hajdutit shoqeruar me fjalet; Morracak gdhe!

Tek shihte morron ne ate gjendje, turma, hovin e se ciles per ta shqyer morron mezi e mbanin dy kordona me police dhe nje gardh me pengesa hekuri, vazhdonte te ulerinte me gishtin e madh poshte.

Ne kete moment dikush nga turma terhoqi vemendjen ndaj vajzave dhe grave te radheve te para. Pamja ishte krejt e pazakonte. Ato, te shpifurat nga morroja, qe tashme kishin ulur banderolat, ne duart e ngritura lart mbanin disa sende. Turlifarlloj veglash! Tost per pjekje mishi. Thika nga me te ndryshmet per therje dhe rrjepje, pirunj te mprehte per hapje plagesh dhe nxjerrje sysh, luge te vogla embelsirash per ngrenie truri ne kupa Krem Karameli, shtypese bifteku prej celiku per rrahje dhe zbutje kockash, grirese frutash, copetuese djathi, mullinj kafeje, perforuese brumerash, te gjitha pershtatur per perpunim dhe grirje mishi njeriu.

Frangaj me nje kamera digitale HD mbi sup regjistroi gjithcka. Te gjitha perpelitjet e morros, jarget qe i rridhnin nga goja, disa lengje te tjera nga te tjera brima, dridhjet, rrenqethjet, nxirjet. Si dhe natyrisht pa lene menjane zerin, piskamat, ofshamat, grimasat, te cilin e regjistroi me nje audio perfekte. U tha Frangaj si nen ze atyre qe kishte afer; Kete do t'a transmetoj ne "Blue", rrethuar me qirinj, ne sfond Erik Satie. Per vete do ta shoh me nge' te regjistruar ne shtepi, kur te jem shtrire ne qef' t'im, mbi divan, dhe perpara te kem nje got' raki', pakez buke te thekur, dy qofte, pak salc' kosi.

Tan Santo, apo si kane nisur t'i thone ndryshe me perkedheli duke e shnderruar ne Shenjtor, "San Tanto", pra si "San Pietro" apo si "San Marco", ndryshe nga te tere, bankieri fare i qete, me nje TemA perpara, pa i levizur qepalla, gjithe kohen se c'bente, ndoshta e peshtynte.

Bodja s'e pi cigaren, por per kete rast e kishte ndezur nje. Dhe c'bri Bodja?! Rrinte e rrinte e nje te afruar morros cigaren tek syrit. Sa ja prekte pak lekuren e holle tek ai mishi i bute poshte syrit.

Disa kalamaj, nga ata gjenialet e kompjuterit qe luajne me celulare, mbanin gjithe kohen te ngritur lart nje beze ku ishte shkruar; Eudora. Kur u pyeten femijet per kete enigme mbi enigme, thane se nga kerkimet qe kishin bere dilte se Eudora quhej softueri qe morrua ka perdorur per te shpifur duke ndryshuar emrin e derguesit tek settings-at.

Disa kosovare nga turma te cilet morrua i ka vjedhur, shajne rendshem.

Fazllici?! Fazllici, krejt i heshtur, gjithe kohes koka e tij gjysme metri para kokes se morros. Ashtu pa folur, me perpikmeri c'do minute, nje bam me koke mbi turirin e morros. Pas goditjes, ndreqte pak syzet qe i kishin levizur gjate goditjes, fliste pak ne celular, priste sa te kalonte minuti, dhe prap bamp e bamp e bamp mbi turirin e morros.

Ne sfond kenga "Cika e Prishtines".

Cirkun e mbylli San Tanto. E ngriti me se fundi gazeten qe peshtynte nder duar, dhe, duke e zene ne te dy qoshet, si bejme kur shkundim ndonje peshqir, ja shkundi gazeten mu ne surrat morro ziut. Gjate shkundjes, germat u shkeputen nga gazeta duke u shnderruar ne mijera miza te zeza qe ja mbuluan dhe ja nxine koken morros.

A ishte aty Berisha?! E ku ja ka ngene Vigani Berisha pleshtit morro. Kaloi vrikthi nja tri kater here andejpari, peshtyu pleshtin po aq here, dhe iku.

Po une a isha aty?! Si mund te mungoja ku perdhosej ajo fytyre?! Isha nje nga sehirxhinjte e shumte per te pare morron e ndyre.
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

CIRK ME MORRO :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Apr 09, 2009 11:45 am nga blu

MER - HUM BAZE eshte turpi i gazetarise shqiptare.Deri dje ankohej se nipi i GRAMOZ RUCIT e kishte rrahur dhe i kishte thyer dhembet, sot eshte bere shok me RUCIN dhe qan se BERISHA nuk i dha shperblimin qe sipas tij i takonte.Jo me kot i kane njgjitur epitetin MERO BRACE se hiqet sikur i di te gjitha po ne fakt nuk di asgje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 09, 2009 12:16 pm nga lidabica

hahaha..."ja paskan marre ftyren,morros",gjithnje n.q.s. ka pas edhe fytyre.....hahaha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 09, 2009 2:51 pm nga ad

me keta lloj morrosh as DDT nuk ben pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 09, 2009 3:49 pm nga emigranti

o ypi lere o morron rehat se e ke bo leck fare

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Apr 09, 2009 5:30 pm nga i persekutuari

o ypi lere o morron rehat se e ke bo leck fare
Laughing Laughing Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi