ILIRIADA PORTAL

Kryeministri: Superfuqi energjetike, 4-vjecarin e ardhshem

Shko poshtė

10042009

Mesazh 

Kryeministri: Superfuqi energjetike, 4-vjecarin e ardhshem
Kryeministri premtoi dje ne Lushnje se gjate katervjecarit te ardhshem Shqiperia do te kthehej ne nje superfuqi energjetike, per te gjithe rajonin e Ballkanit. Sipas Berishes, kjo perspektive e qeverise bazohet vetem ne baze te shifrave. Ne kete kuader kryeministri permendi se ne vitin 2008 qeveria ka importuar 2.4 miliarde kilovat /ore energji elektrike, ne menyre qe te mos nderprisnim furnizimin me energji. Po keshtu Berisha theksoi se vetem ne keto dy muaj te fundit nisin punimet per 20 hidrocentrale, vetem keto dy muaj nisin punimet per parqet e eres, vetem keto dy muaj shtohen burimet e reja, si termocentrali i Vlores. Nga ana tjeter kryeministri Berisha, theksoi se qeveria kishte arritur te bente realitet edhe premtimin e bere ne vitin 2005, sipas te cilit nuk do te kishte me nderprerje energjie ne vend.

Te vecantat, batuta dhe bllokim rruge.

Nje banor i zones i eshte drejtuar kryeministrit me fjalet: "Edi Rama mbjell peme, e ne ndertojme rruge". Kryeministri i eshte pergjigjur: "Mbjell kumbulla te kuqe, qe nuk iu kemi pare kokrrat. Ende se kam zbuluar se ku e ka gjetur faren". Ne pritje te ardhjes se ambasadorit italian ne prerjen e shiritit te perurimit, i jane drejtuar kryeministrit duke i thene: "Me thone se kemi bllokuar autostraden". Berisha: "Ne kemi bllokuar autostraden?! Te vije nje perfaqesues i ambasades italiane dhe do te presim shiritin e inaugurimit qe ta zhbllokojme autostraden". Nderkohe rruga ka qendruar e bllokuar per 30 minuta, deri ne perfundim te perurimit.

Investimet mes shifrave

3 vjet e 8 muaj- 1 miliarde e 600 milione dollare investime ne fshatra

2 here me shume- investime ne mandatin e dyte

100 km rruge te asfaltuara, rrethi i Lushnjes

100 km pritet te asfaltohen ne Fier

21.5 km-autostrada e perfunduar Lushnje-Fier

20 milione euro investimi italian
koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kryeministri: Superfuqi energjetike, 4-vjecarin e ardhshem :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 10, 2009 3:51 pm nga lidabica

ne rregull,o Sale,ec perpara per nje Shqiperi te perparuar Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 10, 2009 5:07 pm nga bulqizaku

sala bo mejr ta ktheje krėt pak ma fort knej ka na se bajagi ne ki fort i hallakat mduket .....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi