ILIRIADA PORTAL

Masakara/ Plehrat e Tiranės shėnojnė pragun e epidemisė dhe sėmundjeve.

Shko poshtė

10042009

Mesazh 

Masakara/ Plehrat e Tiranės shėnojnė pragun e epidemisė dhe sėmundjeve.
Anilejda Shėmbitraku
Masakara/ Plehrat e Tiranės shėnojnė pragun e epidemisė dhe sėmundjeve. Drejtoria e pastrimit ėshtė kthyer nė bunker
Tirana nė prag tė epidemisė dhe kolerės. Kėtė rradhė rreziku real vjen nga plehrat, si edhe nga paaftėsia e dukshme e drejtuesve tė Bashkisė, tė cilėt janė mbyllur nė zyrat e bunkerizuara, duke favorizuar masakrėn. Por heshtja e tyre ėshtė njė kompromis qė vret. Para sė gjithash indiferentizmi i personave pėrgjegjės ėshtė njė atentat qė prodhon viktima. Mė poshtė po japim me emra dhe mbiemra disa prej personave pėrgjegjės, si edhe viktimat e pambrojtura tė kryeqytetit mbi tė cilėt bien pasojat e kėtij akti tragjik. Drejtoresha e Drejtorisė sė Pastrimit tė Tiranės quhet Anila Shehu. Ajo ėshtė vetėm njė, ndėrsa viktimat e plehrave tė Tiranės janė me dhjetra. Por drejtoresha nuk begenis tė pranojė njė takim me gazetaren tonė, apo pėr tė dėgjuar alarmin e qytetarėve, i cili ėshtė para sė gjithash njė kėmbanė pėr ata qė kanė veshė. Nė Tiranė po bie epidemia, dhe po e lamė tė vijojė kėshtu, kryeqyteti rrezikohet nga kolera. Ndėrsa, zyrat e bashkisė janė kthyer nė akuariume, ku zyrtarėt nuk pranojnė tė shohin pėrtej qelqit tė dritareve. [/size][size=12]Pėr tė gjithė ata qė nuk janė tė informuar Drejtoria e pastrimit tė Tiranės ka si detyrė primare tė saj kontrollin e cilėsisė dhe sasinė e shėrbimit tė pastrimit qė kryejnė operatorėt privatė, nė bazė tė kontratės dhe zonės pėrkatėse tė kontraktuar. Nė nėntor tė 2008 janė kontraktuar nga kjo drejtori 5 kompani private pastrimi me kontrata sipėrmarrjeje 5 vjeēare tė cilat e kanė ndarė qytetin nė 6 zona pastrimi. Ne u interesuam pėr njė informacion mė tė detajuar pėr punėn qė ėshtė bėrė deri tani pranė Drejtorisė sė Pastrimit tė Tiranės, pėrkatėsisht pranė zonjės Anila Hoxha, drejtoreshės sė kėtij sektori. Duke qėnė se kishim tė bėnim me njė institucion shtetėror dhe mbi tė gjitha me njė person qė paguhet nga taksat tona, nuk e mendonim nė asnjė moment qė drejtoresha Shehu do tė refuzonte, apo do ta kishte kaq “tė pamundur takimin me ne”. Gazetarja e gazetės “Telegraf” ka tre ditė qė ka informuar zėdhėnėsen e Bashkisė nė lidhje me ēėshtjet pėr tė cilat dėshironte tė kishte informacion nga drejtoresha ( ndėrkohė qė ju sigurojmė e dashur zonjė qė ka qėnė shumė mė e lehtė lėnia e njė orari takimi me Ambasadorin Amerikan nė vendin tonė). Edhe pas kėtij afati kohor, ende asnjė takim, ende asnjė informacion. Duket se drejtoria qė paguhet nga taksat tona dhe drejtoresha qė u mburr nė media nė momentin qė deklaroi se paguheshin 800 milion lekė nė vit pėr pastrimin e kryeqytetit, ka harruar se kėto para janė marrė nga xhepat e taksapaguesve. Taksa e pastrimit rritet, ndėrkohė Tirana mbulohet me plehra dhe ndotje nė zemėr tė saj. Nė vitin 2007 taksa e pastrimit ishte 2.100 lekė tė reja, ndėrkohė qė nė vitin 2008 u rrit me 50% dhe arriti shifrėn 3.600 lekė tė reja. Nė fakt, drejtoresha Anila Shehu mund tė mos e dijė se ēfarė do tė thotė kjo shifėr pėr njė qytetar tė thjeshtė, sepse jo tė gjithė e kanė mundėsin tė kenė dy burime financiare nė muaj, gjithsesi qytetarėt paguajnė sepse shėndeti ėshtė mbi tė gjitha. Me kėtė shkrim dėshirojmė t`i kujtojmė zonjės Shehu, se gazetarėt mbrohen nga njė ligj qė i lejojnė tė marrin informacion kur tė duan dhe ku tė duan ( brenda orareve shtetėrore kuptohet). Bashkia ėshtė njė institucion shtetėror pėr qytetarėt dhe nė shėrbim tė tyre. Nuk mund ta ktheni nė bunkerin tuaj personal.
TELEGRAF
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23913
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Masakara/ Plehrat e Tiranės shėnojnė pragun e epidemisė dhe sėmundjeve. :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 10, 2009 7:28 pm nga bulqizaku

Tirana nė prag tė epidemisė dhe kolerės. Kėtė rradhė rreziku real vjen nga plehrat, si edhe nga paaftėsia e dukshme e drejtuesve tė Bashkisė, tė cilėt janė mbyllur nė zyrat e bunkerizuara, duke favorizuar masakrėn.
ēar ket rradh mor Ntiran ver per ver ke epidemi .....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Nov 10, 2010 10:53 pm nga Qemals

Anila SHEHU e bashkise ka qene ... e Qemal Stafes, pYESNI te gjithe ata qe kane qene ne brez me te se e dine. Kryesiht dashnore drogaxhinj e trafikante ka pasur. Por edhe cuna me et rinj se vetja.... eh Anila... kush se njeh nga brezi yne.

Ka nje gje te mire sepse ben nje orale te hatashme dhe eshte e ngushte poshte te pakten ishte deri heren e fundit deri ne 1999.

Lum dashnoret e saj tani dhe i shkreti burre,Po thua edhe ky Edi Rama ta kete perdorur?

shendet

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Nov 11, 2010 12:23 pm nga lidabica

Shume i rende ky postim,e Laughing une as qe e njoh kete zonjen por nuk eshte e keqja vetem te kjo e gjithe bashkia nuk funksionon.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Nov 11, 2010 3:22 pm nga ADMIN

lidabica shkruajti:Shume i rende ky postim,e Laughing une as qe e njoh kete zonjen por nuk eshte e keqja vetem te kjo e gjithe bashkia nuk funksionon.....

Eshte vertete per te ardhur keq,Tirana perfaqeson po thuaj te gjithe popullin shqiptar tek te huajt,duhet te punojme per pastrimin e Kryeqytete

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi