ILIRIADA PORTAL

Grabitja e pronave tė qytetarėve nga Kryetari i Bashkisė

Shko poshtė

11042009

Mesazh 

Grabitja e pronave tė qytetarėve nga Kryetari i Bashkisė
Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, akuzohet me fakte pėr lejet e ndėrtimit, me grabitjen e dhunshme tė trojeve nė Tiranė, me tenderat e shkollave e kopshteve, me tenderat e pastrimit tė plehrave tė Tiranės nė katėr zona, me tendera hajdutėrie dhe me abuzimet me taksat publike. Grabitjet dhe dėmet qė i ka shkaktuar Edi Rama pronave tė qytetarėve tė ndryshėm i kanė kushtuar rėndė buxhetit tė bashkisė dhe taksapaguesve tė Tiranės. Shpesh herė pasi i ka grabitur tokėn apo i ka shkatėrruar banesat qytetarėve, Rama i ka mbyllur problemet provatishtė. Por kanė qenė edhe tė shumtė rastet kur gjykata e ka detyruar bashkinė qė tė dėmshpėrblejė qytetarėt pėr shkak tė grabitjeve tė kryetarit tė saj.
Disa nga rastet e denoncuar

Selman Hysenagolli ka hedhur nė gjyq bashkinė duke e akuzuar se i ka grabitur tokėn tė cilėn mė pas e ka shfrytėzuar pėr zgjerimin e rrugės. Nga shqyrtimi gjyqėsor rezultoi se, paditėsi ėshtė pronar i njė sipėrfaqe trualli prej 569.0 m2 dhe ndėrtese 93.0 m2, tė ndodhur nė “Rrugėn e Elbasanit”, me nr. Pasurie 2/187, volumi 14, faqe 179 ,e zone kadastrale 8160 fakt qe rezulton e provuar nga certifikata pėr vėrtetim pronėsie tė lėshuar nga Zyra e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme Tirane.
Bashkia Tiranė me vendimin Nr. 84, ndonėse nuk e ka paraqitur si provė gjatė procesit gjyqėsor, ka vendosur zgjerimin dhe pėrmirėsimin e “Rrugės sė Elbasanit”. Kjo sipėrmarrje pėrfshinte ndėr te tjera dhe pjese rruge nė pronėn e paditėsit. Nė shkresat kthim pėrgjigje tė Bashkisė Tiranė rezulton se ne zbatim tė kėtij vendimi sipėrfaqja qė prek pasurinė e paditėsit tė sipėrcituar ėshtė 104 m 2 . Gjykata pasi ka nxjerrė qė bashkia pa tė drejtė ka marrė pronėn e qytetarit ka vendosur detyrimin e, bashkisė, tė dėmshpėrblejė dėmin e ardhur Selman Hysenagollit si rezultat i zhveshjes nga posedimi nė mėnyrė tė paligjshme tė pronės sė tij, nė masėn 10 725 600 lekė. Njė tjetėr qytetar qė ka hedhur nė gjyq bashkinė ėshtė Agim Daja. Daja ka ngritur njė padi nė ngarkim tė Bashkisė Tiranė dhe Drejtorisė sė Policisė sė Ndėrtimit , Policia e Ndėrtimit Dega Tiranė. Pasi ėshtė njohur me provat e paraqitura nga tė dyja palėt gjykata vendosi pranimin e pjesshėm tė kėrkesėpadisė. Detyrimin e palėve tė paditura, Bashkia Tiranė, Inspektoriati Ndėrtimor Urbanistik Tiran, Dega e Insperktoriatit ndėrtimor Kombėtar Tiranė tė dėmshpėrblejnė bashkėpronarėt Agim dhe Lindita Daja vlerėn e dėmit tė shkaktuar nė total 25600 Euro ose 32 000 000 lekė. Rrėzimin e kėrkesėpadisė pėr kėrkimet e tjera nė objektin e saj. Shpenzimet gjyqėsore nė raport me vlerėn e pranuar dhe tė rrezuar tė padisė nė ngarkim tė palėve. Veli Drizi ka hapur njė proces gjyqėsor nė ngarkim tė bashkisė me objekt padi pėr shkaktim dėmi. Pasi ka zhvilluar disa seanca gjyqėsore, gjykata ka vendosur, pranimin pjesėrisht tė kėrkesės.
Detyrimin e palės sė paditur, Bashkia Tiranė ti paguaj palės paditėse Shoqėrisė “Vefi” sh.p.k. vlerėn e dėmit tė shkaktuar nė masėn 3.692.589 leke . Rrėzimin e kėrkesė padisė pėr pjesėn tjetėr ku kėrkuesi ka paditur edhe Prefekturėn Tiranė. Zonja Elsa Hamaj ėshtė njė tjetėr qytetare e cila i ėshtė drejtuar Gjykatės sė Tiranės ku i ka kėrkuar qė tė ndalojė bashkinė nė cenimin e pronės sė saj. Nė kėrkesėn e saj Hamaj i ka kėrkuar gjykatės, pushimin e cenimit tė pronėsisė nga tė paditurit truallit me sip. 97 m2 si dhe objektit 1 kat+bodrum tė ndėrtuar mbi tė ndodhur nė rr. “Bardhyl” dhe mospėrsėritjen nė tė ardhmen. Sigurimin e padisė , pezullimin e prishjes sė objektit pronė e imja dhe e punimeve pėr ndėrtimin e rrugės dhe trotuareve nga subjekti ndėrtues 2 K deri nė pėrfundim tė gjykimit, ka cituar qytetarja nė kėrkesėn e saj drejtuar gjykatės. Pasi kas zhvilluar procesin gjyqėsor, gjykata vendosi, detyrimin e palės sė paditur, Bashkia Tiranė tė pushojė cenimin nė pronėsi tė paditėses Elsa Hamaj pėr sipėrfaqen e truallit prej 79.2 m2 sipas aktit tė ekspertimit
**********************************
Grabitja e tokės te Parku Rinia
Njė tjetėr kallėzim penal qė ėshtė bėrė nė Prokurorinė e Tiranės ėshtė ai pėr grabitjen e tokės te Parku Rinia tė cilėn kryebashkiaku Rama ja ka bėrė peshqesh mikut tė tij Besos sė Tajvanit. Nė mėnyrė skandaloze kryebashkiaku ka shitur nė mėnyrė abuzive njė tokė qė nuk ėshtė pronė e Bashkisė sė Tiranės dhe ja ka kaluar nė pronėsi personit tė sipėrpėrmendur.
***************************************
Grabitja e pronės sė familjes “Hoxha”
Veē tė tjerash prokuroria vazhdon tė heshtė para fakteve skandaloze tė grabitjes sė pronės sė Familjes Hoxha. Edi Rama nė bashkėpunim me zyrėn e Regjistrimit tė Pasurive Tiranė, ka falsifikuar dokumentacionin e pronės sė Fatime Hoxhės, pėr t’ia kaluar nė shfrytėzim pronarit tė Tajvani, edhe kėtu prokuroria e Tiranės hesht.
**************************
Historia e Ilir Kokones
Njė tjetėr rast qė ėshtė denoncuar ėshtė ai i Kokones. Tashmė historia e Ilir Kokonės kryetarit tė minibashkisė numėr 3 dihet nga tė gjithė si njė sulm politik i Edi Ramės ndaj njė personi qė braktisi subjektin politik PS, pėr tu bashkuar me njė subjekt tjetėr. Edi Rama rrethoi me polici shtėpinė e babait tė Kokonės pėr tė bėrė presion me prishjen e shtėpisė. Megjithėse Edi Rama u tėrhoq me turp nga kjo iniciativė, pasi kjo shtėpi ishte nė legalizim, nė lojė u fut institucioni i prokurorisė i cili hapi ēėshtje penale pėr procedurat e legalizimit tė kėsaj shtėpie. Tashmė ēėshtja Kokona kaloi nga kompetencat e policisė sė Edi Ramės nė kompetencat prokurorisė sė Edi Ramės.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Grabitja e pronave tė qytetarėve nga Kryetari i Bashkisė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Apr 11, 2009 2:48 pm nga lidabica

SHQIPERIA DHE SHQIPTARET GJATE GJITHE HISTORISE SE TYRE KANE NJOHUR SI HAJDUTIN ME TE MADH VETEM NJE
EDVIN KRISTAQ-ANTONETA RAMEN

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 11, 2009 7:29 pm nga shqiptari

nuk besoj se Antoneta eshte shume krenare per djalin e saj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 11, 2009 10:56 pm nga lidabica

eh po i biri eshte....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi