ILIRIADA PORTAL

ITALI/ Njoftimet pėr punėn shtėpiake do tė bėhen vetėm nė INPS (Zyrat postale)

Shko poshtė

13042009

Mesazh 

ITALI/ Njoftimet pėr punėn shtėpiake do tė bėhen vetėm nė INPS (Zyrat postale)
Me qarkoren e 17 shkurtit 2009, INPS njofton se, duke filluar qė nga punėsimet e datės 29 janar 2009, punėdhėnėsit e punėtorėve shtėpiake duhet tė paraqesin nė INPS ( dhe jo nė Centro per l’Impiego) njoftimin pėr marrjen e njerėzve nė punė, pushimin nga puna, transformimin dhe zgjatjen eventuale tė marrėdhėnies sė punės. Kjo procedurė zėvendėson tė gjitha detyrimet ligjore edhe pėrballė Shėrbimeve Kompetente tė Ministrisė sė Punės, Shėndetit dhe Politikave Sociale,
tė INAIL-it si dhe, pėr punėtorėt e huaj, detyrimin e kontratės sė qėndrimit pranė Sportelit Unik pranė prefekturės (UTG). Qarkorja e INPS, e 17.02.09, ka pėrcaktuar modalitetet dhe ka parapėrgatitur formularėt qė duhen pėrdorur pėr njoftimet, siē parashikohet nga neni 16, paragrafi 11 i ligjit 2 tė 28 janarit 2009. Njoftimet pėr marrjen nė punė duhet tė paraqiten ose tė dėrgohen brenda 24 orėsh para (edhe nėse ėshtė ditė feste) lidhjes sė marrėdhėnies sė punės. Njoftimi nė lidhje me transformimin, shtyrjen ose ndėrprerjen e marrėdhėnies sė punės, duhet tė dėrgohet brenda 5 ditėsh nga situata e re e raportit tė punės. Pėr tė realizuar kėto njoftime duhet tė pėrdoren formularėt e rinj. Punėdhėnėsi nė kėtė rast, mund tė kryejė kėtė procedure (relativisht mė e thjeshtė se e mėparshmja) nė mėnyrat e mėposhtme:
- Duke ju drejtuar Contact Center, me numrin 803.164, pėr tė njoftuar tė dhėnat e nevojshme;
- Tė pėrdorė procedurėn e re nėpėrmjet Internetit (mund tė gjendet te faqja web www.inps.it ) pėr pėrpilimin dhe dėrgimin telematik tė moduleve;
- Ose tė pėrdorė formularin nė letėr pėr paraqitjen dhe dėrgimin e njoftimit direkt pranė selisė sė INPS.

*******************************************************************************
ITALI/ Bashkėshortėt, prindėrit dhe fėmijėt me moshė mbi 14 vjeē duhet tė bėjnė kėrkesė direkt nė Corso Verona
7 muaj kohė pėr lejeqėndrimet e reja, ja dokumentet dhe mėnyra e dėrgimit

Kohėt e pritjes pėr rinovimin e lejeqėndrimit pas kėrkesės me anė tė Zyrave tė Postės janė rreth 7 muaj (pak muaj mė parė koha e pritjes shkonte deri nė 11 muaj). Nga momenti qė dėrgohet kiti postal, kalojnė rreth 60 ditė pėr tė marrė takimin nė Zyrėn e Imigracionit nė Corso Verona 4, pėr procedurėn e fotosinjalizimit dhe tė paraqitjes sė dokumenteve nė origjinal (pasaportė, lejeqėndrim i skaduar, kartė identiteti, tė ardhurat, busta pagat, kodin fiskal si dhe dokumente tė tjera tė paraqitura fillimisht nė fotokopje nė brendėsi tė zarfit postal). Kėsaj kohe pritjeje i duhen shtuar edhe kohėt qė duhen pėr fazat e mėpasshme qė mund ti ndajmė nė kėtė mėnyrė:
-Rreth 40 ditė pėr tė ashtuquajturėn “istruttoria”, nė tė cilėn zyra e imigracionit kontrollon dokumentet dhe bėn verifikimet e nevojshme.
-Rreth 80 ditė pėr shtypjen dhe pėrgatitjen e lejeqėndrimit nga ana e Poligrafikut tė Shtetit nė Romė.
-Rreth 30 ditė tė tjera pėr marrjen nė dorėzim tė letėrnjoftimit nga ana a Zyrės sė Emigracionit tė lejeqėndrimit dhe dorėzimi tek i interesuari nė Sportelet e saj, nė Corso Verona 4.
Pra nėse llogarisim tė gjitha kohėt e pėrshkruara mė sipėr, shohim se koha totale e pritjes ėshtė rreth 7 muaj. Kjo ėshtė koha nėse tė gjitha dokumentet nė brendėsi tė zarfit janė korrekte dhe pėrpilimi i kėrkesės nė modulin pėrkatės ėshtė bėrė pa gabime. Pėrshkrimi i mėsipėrm, pasqyron kohėt dhe mėnyrat standarde, por mund tė ndodhė edhe qė njė qytetar i huaj tė ketė dėrguar mė pas kėrkesėn pėr rinovim ose kėrkimin e lejeqėndrimit dhe tė ketė takimin mė shpejt se njė tjetėr qė e ka dėrguar mė parė Kjo nuk tregon domosdoshmėrisht qė kėrkesa pėrmban parregullsi. Shpesh kjo vonesė ka tė bėjė me kompleksitetin dhe jo perfeksionimin e tė gjithė procedurės sė kėrkesės pėr lejeqėndrimet elektronike.
E rėndėsishme:
Pėr tė lehtėsuar procedurėn e prenotimit ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė jepet edhe njė numėr telefoni celular, nė mėnyrė qė sistemi tė ketė mundėsi tė dėrgojė automatikisht njė SMS me datėn dhe orėn e paraqitjes nė Sportelet e Corso Verona 4 (pėr ēdo fazė tė procedurės: fotosinjalizimi dhe marrja e gjurmėve tė gishtave, komunikime tė ndryshme dhe dorėzimi i lejeqėndrimit). Nė rast se kėrkohet integrim dokumentesh pėr praktikat e bllokuara ose komunikime tė tjera tė kėsaj natyre, tė interesuarit do i dėrgohet njė SMS me datėn dhe orėn kur duhet tė paraqitet nė Sportel. Ky SMS i dėrgohet tė interesuarit rreth 21 ditė pėrpara datės sė paraqitjes, pėr ti dhėnė kėshtu mundėsinė atij, tė pėrgatisė dokumentin e kėrkuar. Por sidoqoftė burimi kryesor i informacionit dhe pikė referimi mbetet siti web www.portaleimmigrazione.it, ku mund tė kontrollohet periodikisht pėr komunikime tė ndryshme si dhe pėr dokumente qė eventualisht mund tė mungojnė nė praktikėn e rinovimit. Konsultimin nė kėtė portal qytetari i huaj mund ta bėjė personalisht, duke dixhituar nė dritaren pėrkatėse identitetin dhe paswordin(jane dy tė dhėna qė gjenden nė pjesėn e sipėrme tė kuponit postal ose sic quhet ndryshe “ricevuta postale del rinnovo/richiesta del permesso di soggiorno”). Nėse hasni vėshtirėsi ose nuk jeni praktikė nė pėrdorimin e internetit, mund tė drejtoheni nė Zyrat e Patronateve ose tė Sindikatave dhe tė kėrkoni ndihmė nė to. Nė kėtė rast kujtohuni qė tė kėrkoni prej tyre stampimin e fletės me informacione, nė mėnyrė qė ta keni me vete nė momentin e praqitjes nė kuesturė (mund tė bėhet e domosdoshme nėse pėr ndonjė arsye sistemi nuk ju ka dėrguar SMS nė numrin tuaj tė celularit). Njė gjė tjetėr e rėndėsishme nė lidhje me kohezionin familjar midis dy qytetareve tė huaj jo komunitare. Bashkėshortėt, prindėrit dhe fėmijėt me moshė mbi 14 vjeē duhet tė bėjnė kėrkesė pėr kohezion familjar direkt nė Corso Verona 4 dhe jo nė Zyrat Postale. Pėrveē dokumenteve qė kėrkohen duhet tė kenė me vete edhe njė bolletin postal pėr PSE (Permesso di Soggiorno Eletronico) tė parapaguar nė Zyrat e Postės, me vlerė Euro 27.50. Ndėrsa pėr procedurėn e kohezionit tė fėmijėve nėn 14 vjeē me prindėrit me qėndrim tė rregullt nė Itali, duhet bėrė kėrkesa nėpėrmjet kitit postal nė Zyrat e Postės Italiane.

*****************************************************************************
*****************************************************************************
SHBA/ Kėrkohen mė shumė viza amerikane H-1B dhe leje pune mė tė gjata pėr studentėt
Viza jo emigratore tė jep qėndrim deri nė gjashtė vjet punė

Tavani i vizave H-1B, prej 65.000 vetė e pamjaftueshme
Po ē’ėshtė “H-1B visa”
Viza SHBA H-1B ėshtė njė vizė jo emigratore, qė i lejon njė kompanie tė SHBA-sė tė punėsojė njė shtetas tė huaj, deri nė gjashtė vjet. Meqė, parashtrimi i kėrkesės pėr njė vizė jo imigratore, nė pėrgjithėsi ėshtė mė i shpejtė se sa procesi pėr “Green Card-in SHBA”, personeli i kėrkuar pėr punėsim afatgjatė nė SHBA, zakonisht, nė fillim sillet me njė vize jo imigratore, si ajo H-1B. Individėt nuk mund tė parashtrojnė kėrkesė pėr vizė H-1B, ēka do t’u mundėsonte tė punonin nė SHBA. Pra, i takon punėdhėnėsit tė mundshėm tė parashtrojė kėrkesė tek autoritetet pėrkatėse pėr hyrjen e shtetasit tė huaj. Vizat H-1B janė subjekt i kuotave vjetore numerike. Punėdhėnėsit e SHBA-s mund tė nisin parashtrimin e kėrkesave, gjashtė muaj pėrpara datės sė fillimit aktual tė vizės. Viza H-1B ėshtė konceptuar pėr t’u pėrdorur pėr punėsimin e personelit nė “profesione tė specialitetit”, d.m.th. nė profesione, qė kėrkojnė njė nivel tė lartė tė njohurive tė specializuara. Nė pėrgjithėsi kėrkohet, tė paktėn ekuivalenti i njė grade “US Bachelor” katėrvjeēare (kjo kėrkesė pėrmbushet dhe duke pasur njė gradė trevjeēare dhe tre vjet pėrvojė pas marrjes sė gradės). Sidoqoftė, profesionistė, si avokatė, mjekė, financierė etj. duhet tė licencohen pėr ushtrimin e profesionit nga shteti i punėsimit tė kėrkuar. P.sh. avokati duhet tė kalojė provimin pėrkatės tė avokatisė sė shtetit pėrkatės.
Tė padiplomuarit
Tė padiplomuarit mund tė punėsohen me vizė H-1B, nėse mund tė provojnė se janė “ekuivalentė tė diplomės”, pėr shkak tė njė pėrvojė 12 dhe mė shumė vjeēare nė profesion. Pozicionet qė nuk pėrfshihen nė “profesionet e specialitetit”, ose ato, pėr tė cilat kandidatit i mungojnė kualifikimet/pėrvoja mund tė zihen duke pėrdorur vizėn H-2. Dizavantazhi i vizės H-2B ėshtė se kėrkon “certifikim tė fuqisė punėtore””, njė proces kushtues dhe kohėkonsumues, qė kėrkon edhe reklamimimin e gjerė tė vendit tė lirė tė punės, me synim tė bindė autoritetet se nuk ka punėtorė tė disponueshėm amerikanė pėr zėnien e kėtij vendi pune. Po kėshtu, vizat H-2B nė fillim lėshohen, vetėm pėr njė vit, qė ripėrtėrihen pėr njė vit deri nė tre vjet. Meqė ēdo ripėrtėritje kėrkon njė “certifikim tė ri tė fuqisė punėtore”, nuk ėshtė befasuese qė pėr kuotėn vjetore tė vizave H-2B, 66.000 tė lėshohen vetėm pak mijėra leje.
“Punėdhėnės nė varėsi tė H-1B”
Legjislacioni i ri pėr vizėn H-1B i kėrkon disa punėdhėnėsve, tė quajtur “punėdhėnės nė varėsi tė H-1B” tė reklamojnė vendet e punės nė SHBA para se tė parashtrojnė kėrkesė pėr punėsimin e punėtorėve tė huaj nė kėto vende pune. Kjo kategori punėdhėnėsish ka tė bėjė me ato, qė kanė mė shumė se 15 % tė tė punėsuarve tė tyre me statusin H-1B (pėr ndėrmarrjet me mė shumė se 50 punėtorė, lejohet tė kenė njė pėrqindje mė tė lartė tė tė punėsuarve me vizė H-1B, para se tė pėrfshihen nė kategorinė e (punėdhėnėsve nė varėsi tė H-1B). Po kėshtu, tė gjitha kėrkesat pėr vizė H-1B dhe ripėrtėritjet e para, tani kėrkojnė njė tarifė tė re (si shtesė e tarifave tė zakonshme pėr pėrpunimin e kėrkesės), afro US$1.000. Fondi i mbledhur kėsisoj parashikohet pėr financimin e programeve tė formimit pėr punėtorėt rezidentė nė SHBA.
Viza fillestare
Viza fillestare mund tė lėshohet deri nė tre vjet. Ajo mund tė ripėrtėrihet, sė pari deri nė dy vite tė tjerė, si edhe njė herė tjetėr pėr njė vit tė fundit, pra nė njė kohėzgjatje maksimale gjashtėvjeēare. Ato qė dėshirojnė tė qėndrojnė nė SHBA pėr mė shumė se gjashtė vjet, mundet, qė sa kohė qė janė ende nė SHBA, me vizė H-1B tė parashtrojnė kėrkesė pėr leje qėndrimi tė vazhdueshme (“green card”). Nėse kėto tė punėsuar nuk fitojnė qėndrimin e vazhdueshėm, me pėrfundimin e periudhės gjashtėvjeēare, ato duhet tė jetojnė jashtė SHBA-sė, tė paktėn pėr njė vit, para se pėr ato tė paraqitet njė kėrkesė e re pėr tė hyrė me vizė H, apo L. Nėse kompania ka sjellė njė punėtor nė SHBA me vizė H-1B dhe nėse ajo largon kėtė punėtor nga puna, para pėrfundimit tė vlefshmėrisė sė vizės, kjo kompani ėshtė pėrgjegjėse pėr ēdo shpenzim, teksa ai/ajo mbart veten, sendet e tij/saj pėr nė vendin e fundit tė qėndrimit tė tij/saj. Kjo dispozitė mbulon vetėm rastet e largimit (pushimit) nga puna dhe nuk zbatohet atėherė kur i punėsuari zgjedh tė largohet me dėshirėn e tij/saj.

*************************************************************************
Angli/ Migrantėt e kualifikuar, jetikė pėr ekonominė e Mbretėrisė sė Bashkuar
Kėrkohen 19 mijė emigrantė tė kualifikuar
Emigrantėt e rinj, 77 miliardė paund nė ekonominė e MB

E pėrditshmja britanike “The Guardian” ka bėrė me dije pėr njė studim, ku shkruhet se njė numėr rekord i emigrantėve tepėr/tejet tė kualifikuar do tė kontribuojė me 77 miliardė paund britanikė nė ekonominė e MB nė katėr vjetėt e ardhme. Raporti i hartuar nga Qendra pėr Kėrkime Ekonomike dhe tė Biznesit (CEBR), spikat faktin se migrantėt e kualifikuar bėjnė qė ekonomia britanike tė mos mbesė prapa, duke plotėsuar mangėsi tė fuqisė punėtorė nė sektorė kyē tė saj. Pjesa mė e madhe e kėsaj kategorie migratore punon nė sektorėt e arsimit, pėrkujdesjes shėndetėsore dhe nė shėrbime shtetėrore. Kėto punėtorė pėrfaqėsojnė 2.5 % tė fuqisė punėtore nė rrafsh kombėtar.
Parashikimi
Nė studim parashikohet se nė vitin 2012, numri i migrantėve tė kualifikuar nė Mbretėrinė e Bashkuar do tė rritet me 14 %, krahasuar me atė 7.15 % qė tashmė ishin nė MB nė vitin 2007. Migrantėt e kualifikuar, aktualisht shpenzojnė 8.4 miliardė paund britanike pėr mallra dhe shėrbime dhe kjo shifėr pritet tė rritet nė 13 miliardė paund britanikė nė 2012, kjo si shtesė e 18 miliardave tė tjerė, si mbėshtetje e tyre jo e drejtpėrdrejtė pėr ekonominė britanike. Me rritjen e kėrkesave pėr specialistė tė softuerit dhe tregtie, studimi parashikon ardhjen e 19.000 migrantėve tė tjerė tepėr tė kualifikuar nė MB nė katėr vitet e ardhme. Raporti bėhet publik nė nj kohė, kur MB po zbaton njė sistem imigrator me pesė Klasa/Kolona, qė pėrfshin imigrimin nė tėrėsi, me tė gjitha llojet e punėsimit, atė me qėllime studentore dhe imigrimin e bazuar nė formimin profesional. Klasa 1 pritet qė tė hyjė nė zbatimin e plotė nė verėn e vitit 2008.
Aktualisht, tė huajt, pra jo shtetas tė BE-sė, qė dėshirojnė tė qėndrojnė nė MB, nė nėnkategorinė e emigrantit tepėr tė kualifikuar, duhet tė paraqesin kėrkesė dhe tė plotėsojnė rregullat e reja tė Klasės 1.
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

ITALI/ Njoftimet pėr punėn shtėpiake do tė bėhen vetėm nė INPS (Zyrat postale) :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Apr 13, 2009 12:01 pm nga ILIRI

BE/ 2 milionė njerėz kanė hyrė nė Evropėn me 27 shtete anėtare, ēdo vit, nė harkun kohor 2004-2005
Lehtėsimi krizės, Evropa nevojė pėr 56 milionė emigrantė
Struktura demografike e Evropės po ndryshon, sakohė qė popullsia e saj po pėrjeton dukurinė e plakjes, kjo sipas mendimit tė Parlamentit Evropian. Po kėshtu, pėrmasat numerike tė popullsisė nė moshė pune pritet tė pėsojnė ulje, ēka mund tė fillojė qė nė dhjetėvjeēarin e ardhshėm. Kaherė, por me theks tė veēantė kohėt e fundit, Bashkimi Evropian u pėrball me njė kulmim tė flukseve imigratore: 2 milionė njerėz kanė hyrė nė Evropėn me 27 shtete anėtare, ēdo vit, nė harkun kohor 2004-2005. Ky grup madhor imigrantėsh nėnkupton 3.7 % tė popullsisė totale tė Bashkimit Evropian me 27 shtete anėtare. Shtetet anėtare tė BE-sė, ku spikat numri i ulėt i lindjeve mund tė ketė nevojė pėr njė rritje tė ndjeshme tė flukseve imigratore, duke pėrfshirė shtete, si Gjermania, Spanja, Italia dhe Polonia. “Tė kesh njerėz nė pėrmasa tė mjaftueshme nė moshė pune ėshtė jetike jo vetėm pėr ekonominė, por edhe nė rrafshin e taksave” shprehet Parlamenti Evropian. “Kėto para do tė volisin pėr financimin e nevojave tė pensioneve dhe pėrkujdesjes shėndetėsore pėr numrin nė rritje tė tė moshuarve”. Sidoqoftė, tema e imigrimit ėshtė njė prej atyre qė ngjall debate dhe kėndvėshtrime, rėndom tė kundėrvėna nė disa prej shteteve anėtare tė BE-sė, ēka e shtyn Parlamentin evropian tė shohė edhe mė pėrtej, d.m.th. tė kėrkojė si parėsi trajtimin e njė prej tipareve tė pashmangshme tė dukurisė imigratore, atė tė integrimit tė imigrantėve. Pa kėtė integrim tė suksesshėm mund tė ngjizet dhe tė pėrhapet perceptimi dhe qėndrimi negativ ndaj imigrantėve. Kėshtu, njė anketim i EUROBAROMETER-it nė 2007 nxori nė pah se, vetėm 4 nga 10 shtetas tė BE-sė mendonin se imigrantėt japin ndihmesė pozitive pėr vendet pėrkatėse.
Nė Raportin e hartuar nga Deputetja i Parlamentit Evropian, francezja Fronsuaz Kasteks shkruhet se BE-ja ka nevojė “pėr njė trajtim tė qartė dhe tė arsyeshėm” brenda suazės sė njė orvatjeje tė kundėrvėnies ndaj perceptimeve negative pėr imigrantėt. Po nė Raport bėhet thirrje qė emigrantėve t’u jepet status legal dhe mbrojtje shoqėrore, sikurse qė tė rritet lufta ndaj imigrimit tė paligjshėm.

**********************************************************************************
BE/ Emigrantėt qė zotėrojnė njė “Kartė Blu”, po kėshtu mund tė sjellin familjet e tyre nė BE
Karta Blu edhe pėr emigrantėt specialistė, punėsim deri nė dy vjet nė 27 vende

Raporti pėrshkon tė njėjtat linja tė propozimit tė BE-sė pėr “Kartėn Blu” tė BE-sė, qė do tė lehtėsonte lėvizjen e lirė tė punėtorėve tejet tė kualifikuar, shtetas nga shtete jo anėtare tė BE-sė, nė tė gjithė Bashkimin Evropian. Ky propozim qė gėzon mbėshtetje nga deputetėt e Parlamentit Evropian, synon qė t’u mundėsojė shtetasve nga shtete jo anėtare tė BE-sė, qė kanė njė ofertė pune dhe kualifikimet e duhura tė punojnė nė BE pėr dy vjet.
Pas kėsaj periudhe, kėto punėtorė mund tė paraqesin kėrkesė pėr ripėrtėritjen e “Kartės Blu” dhe mund tė zhvendosen nė njė shtet tjetėr tė BE-sė, nėse e dėshirojnė. Emigrantėt, qė zotėrojnė njė “Kartė Blu”, po kėshtu mund tė sjellin familjet e tyre nė BE.
SOT

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi