ILIRIADA PORTAL

Dėshton puēi antizgjedhje me paramilitarėt, ish-policėt kuptojnė kurthin e Edi Ramės

Shko poshtė

13042009

Mesazh 

Dėshton puēi antizgjedhje me paramilitarėt, ish-policėt kuptojnė kurthin e Edi Ramės

Mbledhja e ish-kryepolicėve nė selinė e PS-sė ėshtė shndėrruar nė njė protestė tė heshtur tė tyre ndaj kurtheve tė vazhdueshme qė ngre kryetari i PS-sė. Shumė ish-kryepolicė kanė deklaruar se s’mund tė pėrfshihen nė veprime antikushtetuese qė do t’i ēonte pėrballė organeve tė drejtėsisė, ndėrkohė qė Edvini nuk ėshtė i gatshėm tė ofrojė kurrfarė mbrojtjeje politike, pėrveē shitjes sė tyre, pėr efekte elektorale.

TIRANE - Shthuret struktura paramilitare e PS-ės, e cila u krijua vetėm njė javė mė parė, nėn prezencėn edhe tė kreut tė PS-ės Edi Rama, nė selinė e kėsaj partie. Pas promovimit tė strukturės sė PS-sė “pėr mbrojtjen e votės”, tė ish-oficerėve tė policisė qė tashmė janė nė lirim, njė pjesė e emrave qė morėn pjesė nė takimin “themelues” tė njė jave mė parė, janė larguar. Shkak pėr kėtė largim tė shpejtė tė tyre ka qenė frika se mos sėrish Edvin Rama, kreu i kėsaj strukture, pėrkundėr “besės” qė ju kishte kėrkuar “nė rast se do tė fitojnė zgjedhjet”, bėnte sėrish “tė pabesin” sikurse ai e kishte bėrė pėr aq kohė sa ėshtė nė politikė. Shqetėsimin e tyre, ish-oficerė tė policisė e kanė shprehur mes debateve nė prezencė tė disa ish-titullarėve tė lartė tė policisė, ku spikaste Pjerin Ndreu, gjatė mbledhjes sė tyre para njė jave nė ambientet e selisė sė PS-sė. Duket deklarimet e kryera, nuk i kanė bindur njė pjesė tė ish-oficerėve tė policisė, tė cilėt, menjėherė pas takimit kanė zgjedhur tė largohen nga kjo strukturė paramilitare, e cila mund tė kryejė ēfarėdolloj detyre, por jo mbrojtjen e votės me struktura paralele.

Debati
Burime nga mbledhja e njė jave mė parė nė selinė e PS-sė, e ish-oficerėve tė policisė, qė tashmė kanė braktisur strukturėn e PS-sė “pėr mbrojtjen e votės”, kanė zbardhur debatet qė janė bėrė mes ish-uniformave blu.
Zanafilla e kėtij debati, ka qenė ndėrhyrja e Pjerin Ndreut, izh-Zėvendės Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė, por edhe si ish-Drejtor i Pėrgjithshėm i Policisė, i komanduar, i cili u ka kėrkuar “besėn”, ish-kolegevė, ish-vartės tė tij. “T’i japim fjalėn njėri-tjetrit, qė nė rast se fitojmė zgjedhjet, tė mos ia fusim njėri-tjetrit”, ka qenė “apeli” irritues i Pjerin Ndreut.
Menjėherė pas kėtij deklarimi ka reaguar Gėzim Goxhi, ish-drejtori i Policisė sė Qarkut tė Dibrės, i shkarkuar nga kjo detyrė me urdhėr tė Pjerin Ndreut, kur ky mbante postin e komanduar tė Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė. Pasi Goxhi, i ka kujtuar Ndreut shkarkimin e tij nė shtator tė vititi 2002, jo pa ironi, idenė e ish-eprorit tė tij pėr “t’i dhėnė ‘besėn’ pėr tė mos ia futur njėri-tjetrit”, e ka ēuar edhe mė tej, kur ka kėrkuar qė kėtė “besėdhėnie” ta sanksiononin edhe nė statusin e PS-sė. “Duhet ta shėnojmė nė statusin e PS-ės, ‘Me rob shtėpie ai qė ia fut njėri-tjetrit, nė rast se fitojmė zgjedhjet’”, ėshtė shprehur me cinizėm dhe tallje Goxhi.
Pas kėsaj, edhe “viktima” tė tjera tė keqpėrdorimit politik tė PS-sė kanė kujtuar sjelljen joetike qė po mban prej kohėsh lidershipi i PS-sė.

Takimi
Takimi i ish-oficerėve tė policisė, “themelues” tė strukturės paramilitare tė PS-sė, “pėr mbrojtjen e votės”, u zhvillua nė selinė e kėsaj partie njė javė mė parė, me prezencėn edhe tė kreut tė PS-ės, Edi Rama.
Takimi, mėsohet se kishte si qėllim angazhimin e tyre nė zgjedhjet e 28 qershorit nė ruajtjen e votės. Nė realizimin e kėtij qėllimi, nisur edhe nga pėrvoja qė kanė nė detyrat qė kanė kryer, ėshtė kėrkuar njė organizim i detajuar i tyre pėr tė pasur nėn mbikėqyrje tė gjitha qendrat e votimit. Mėsohet se ish-oficerėt e policisė do tė drejtojnė tė gjithė procesin e ruajtjes sė votave nė tė gjitha qarqet e vendit.
Nė kėtė takim me Edi Ramėn, mėsohet se kanė qenė Pjerin Ndreu, ish-Zėvendėsdrejtor i Pėrgjithshėm i Policisė, si edhe ish-Drejtor i Pėrgjithshėm i Policisė si i komanduar, Arben Ēuka ish-Komandanti i Gardės sė Republikės dhe ish-drejtues tė tjerė si Xhevahir Karaj, Artan Didi, Gėzim Goxhi etj.
Burime nga takimi i njė jave mė parė, bėnė tė ditur se, kryetari i PS-sė Edi Rama i ka cilėsuar largimet e tyre nga puna krejtėsisht politike, duke akuzuar qeverinė aktuale se nuk ka pasur asnjėherė si qėllim forcimin e shtetit tė sė drejtės. Jo vetėm kaq, por mėsohet se Rama ju ka premtuar njė rishikim pas 28 qershorit tė tė gjitha procedurave tė largimit tė tyre.
Kjo deklaratė e Ramės, ka nxitur mė pas Pjerin Ndreun, kreun e kėtij “operacioni” qė tė hedhė nė tryezėn e kėtij takimi, “alternativėn”, nė rast tė fitimit tė mundshėm tė zgjedhjeve “e tė mosfuturit njėri-tjetrit”.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Dėshton puēi antizgjedhje me paramilitarėt, ish-policėt kuptojnė kurthin e Edi Ramės :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 11:07 am nga lidabica

Po sot s'ka budallenj,ehuuu,Edit i ka dale boja tashme,mos harroni edhe me nene Feriden ,kete beri ai dhe ajo pastaj Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi