ILIRIADA PORTAL

Berisha: Pensionet nė fshat mbi 100$

Shko poshtė

13042009

Mesazh 

Berisha: Pensionet nė fshat mbi 100$
Fier-Kryeministri Sali Berisha ėshtė ndalur nė Fier nė turin e tij, duke inauguruar veprat publike nė disa komuna tė kėtij qarku, i dyti pas Tiranės pėr numrin e deputetėve. Berisha theksoi se nė katėr vite, qeveria ka investuar nė fshat rreth 106 miliardė dollarė. Ai ka shtuar se qė nga 1 maji, pensionet e fshatit do tė dyfishohen. “Ne ju premtuam dyshimin e pensioneve dhe e mbajtėm. Tani ju premtoj se ne mandatin e dyte ne fshat nuk do tė kėtė pension nen 100 dollarė”-theksoi kreu i qeverisė.

Berisha ėshtė ndaluar konkretisht nė komunat Strum dhe Kuman tė Fierit, ku u ka kėrkuar qytetarėve tė aplikojnė pėr letėrnjoftimet. “Bashke realizuam NATO-n dhe tani ju premtoj liberalizimin e vizave. Por duhet te shkoni te bėni aplikimin pėr letėrnjoftimet dhe pasaportat, pėr tė qenė tė barabartė me tė gjithė shtetasit e vendeve tė zhvilluara”-tha Berisha.

Kryeministri Berisha, tha se ne jemi zotuar qė Shqipėrisė rurale, fshatrave tė saj, t’u ngremė infrastrukturėn qė kanė qytetet e lagjet e tyre. Vetėm nė komunėn e Kumanit, nė 3 vjet e 8 muaj janė investuar 267.5 milion lekė, duke shtuar se zhvillimi i zonave rurale ėshtė njė pėrparėsi absolute pėr qeverinė. “Pa zhvillimin e Shqipėrisė rurale, nuk ka e nuk mund tė ketė Shqipėri tė zhvilluar,” u shpreh Kryeministri.
START
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha: Pensionet nė fshat mbi 100$ :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Apr 15, 2009 11:03 pm nga lidabica

Very Happy ,shume mire qeveria Berisha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi