ILIRIADA PORTAL

"Ju heqim shpenzimet, kthehuni ne Shqiperi"

Shko poshtė

16042009

Mesazh 

"Ju heqim shpenzimet, kthehuni ne Shqiperi"
Qeveria mori dje vendimin per te paguar shpenzimet e te gjithe studenteve shqiptare, te cilet do te pranohen ne 10 universitet me te mire te te gjithe botes. Por sipas vendimit te miratuar ne mbledhjen e radhes se Keshillit te Ministrave, kushti per te financuar studimet e studenteve ne keto universitete prestigjioze, eshte se pas kryerjes se studimeve keta studente jane te detyruar te kthehen ne Shqiperi, per te kontribuar shtate vjet prane administrates shqiptare. Ky vendim merret ne kuader te fondit te ekselences, per te mbeshtetur studentet shqiptare me rezultate te shkelqyera, qe arrijne te pranohen ne universitetet me te mira te Evropes dhe Shtetet e Bashkuara te Amerike, ne te gjitha nivelet e studimit, diplome e nivelit te pare, master dhe doktorature. Ne menyre te perseritur kryeministri Berisha, ka theksuar se qeveria qe ai drejton eshte e vendosur te kontribuoj maksimalisht ne sistemin e arsimit. Gjate takimeve qe kreu i qeverise ka bere me banoret ne komuna dhe bashki te ndryshme te vendit, ka theksuar se cdo femije i cili mbaron sistemin arsimor te detyrueshem, duhet te kete mundesite per te vazhduar shkollen e mesme dhe cdo i ri qe mbaron shkollen e mesme do te kete mundesi per te vazhduar studimet e larta. Po keshtu, kryeministri Berisha ka theksuar se gjate mandatit te tij te dyte qeverises, asnje studente nuk do studioje ne shkolle te parikonstruktuar.
Koha Jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23948
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

"Ju heqim shpenzimet, kthehuni ne Shqiperi" :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Apr 16, 2009 4:59 pm nga ad

me sa di une nje vendim i tille ka egzistuar edhe pra 97-tes por qe asnjeher nuk u zbatua

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 16, 2009 5:25 pm nga nardlushnja

Shume gje e mire kjo!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 16, 2009 7:12 pm nga emigranti

me sa di une nje vendim i tille ka egzistuar edhe pra 97-tes por qe asnjeher nuk u zbatua
Nuk u zbatua nga qeveria qe erdhi. Te gjith studentet qe u kthyen pas studimeve jasht u lan nga qeveria socialiste pa pune.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi