ILIRIADA PORTAL

Kokona: Rama i ka vjelur taksat pėr bizneset, sipas preferencave tė tij

Shko poshtė

16042009

Mesazh 

Kokona: Rama i ka vjelur taksat pėr bizneset, sipas preferencave tė tij
Rritja e taksave abuzive, shprehet kreu i njėsisė bashkiake numėr 3
Dyfishimi i taksave vendore si pėr qytetarėt e thjeshtė ashtu edhe pėr biznesin, brenda harkut kohorė qė nga viti 2007-2009, nga njė vendim i Kėshillit Bashkiak, ėshtė bėrė nė kundėrshtim tė plotė me propozimet dhe vullneti i kryetarėve tė njėsive bashkiake tė kryeqytetit, gjithashtu nuk ėshtė kuvenduar as edhe me popullin. Sipas Kryetarit tė Njėsisė Bashkiake Nr. 3, Ilir Kokona, jo vetėm ai vetė, pot pjesa mė e madhe e krerėve tė minibashkive e kanė kundėrshtuar kėtė vendim pėr rritjen e taksave mė 30 % nė vit dhe kanė kėrkuar transparencė pėr mėnyrėn e menaxhimit tė kėtyre parave. “Taksa e pastrim-gjelbėrimit ėshtė dyfishuar dhe ne e kemi kundėrshtuar me tė gjitha mjetet e tona tė mundshme. Madje, i kemi kėrkuar edhe lehtėsim deri nė heqjen e taksave tė shtresave nė nevojė, siē janė tė verbrit, invalidėt, pensionistėt, tė papunėt, familjet me tė ardhura tė pakta ekonomike etj. Kėshtu, kėto kategori tė shoqėrisė i nėnshtrohen taksave tė vendosura, pa pėrjashtim, ashtu si qytetarėt e tjerė, pa u marrė parasysh mundėsitė ekonomike tė tyre, nėse munden t’i pėrballojnė kėto taksa apo jo. Kemi kėrkuar qė emigrantėt qė vijnė njė herė nė vit nė Tiranė, pra si turistė, tė mos paguajnė taks banese, pastrim-gjelbėrimi, sepse kjo ėshtė njė e padrejtė dhe dėm ekonomik qė u bėhet kėsaj shtresė.
Ėshtė e jo e drejtė qė njė emigrant qė nuk banon nė shtėpinė e tij dhe nė qytet tė paguajė taksat vendore, kur ky i fundit nuk ka marrė asnjė shėrbim pėr ato qė paguan”, u shpreh Kokona pėr gazetėn “SOT”. Veē tė tjerave Kokona shtoi se, Rama pėrpara se tė bėjė transparente programin e fushatės dhe mbjelljen e pemėve, duhet tė bėjė transparente nė stacionet televizive rritjen e taksave vendore nga Bashkia, nė mėnyrė qė populli tė informohej pėr atė ēka do tė paguajė. Problemet dhe faktet qė prekin mė shumė qytetarėt e kryeqytetit nuk bėhen transparente. Pėr sa i pėrket menaxhimit tė taksave tė vjelė nga Bashkia e Tiranės, Kokona u shpreh, se kėrkesa themelore e bėrė nga krerėt e` minibashkive ndaj Edi Ramės, transparenca nė buxhet. Tė dėshmoheshin publikisht % e taksave tė vjelė nga njėsitė bashkiake. Menaxhimi i tyre dhe publikimi nė mėnyrė tė detajuar duke pėrcaktuar vendin se ku kanė shkuar kėto para. “Politika e ndjekur nga Bashkia e Tiranės po seleksionon bizneset nė vend.
Shumė biznese kanė falimentuar pėr shkak tė rritjes apo dyfishimit tė taksave. Vetėm muajt e fundit kanė falimentuar 20 biznese nė kryeqytet. Njė pjesė tjetėr e bizneseve po favorizohen gjatė procesit tė vjeljes sė taksave, pėr shkak tė konfliktit tė interesave. E njėjta situatė paraqitet edhe me Policinė Ndėrtimore, e cila po rrjep popullin duke parė para nė kėmbim tė mos prishjes sė objekteve”, u shpreh ai. Sipas Kokonės, si rrjedhojė e rritjes sė taksės si pėr qytetarėt ashtu dhe pėr biznesin, reagimet dhe pakėnaqėsitė e popullit kanė qenė nė kulmin e tyre. Pranė zyrave tė Njėsisė Bashkiake Nr. 3, janė ankuar ēdo ditė qytetarėt dhe kanė kėrkuar sqarime se mbi ē’baza janė rritur kėto taksa. Kokona bėri tė ditur se qytetarėt pėrplasen nė zyrat e minibashkive, sepse ata nuk kanė informacionin e nevojshėm se kush i kujt institucion ėshtė ekskluzivitet rritjeve e taksave dhe mbi rolin qė kanė luajtur njėsitė bashkiake.
Roli i minibashkive nė rritjen e taksave
Ndėrkaq, sipas Kryetarit tė Njėsisė Bashkiake Nr. 3, Ilir Kokona, Bashkisė sė Tiranės i ėshtė kėrkuar, jo vetėm ndalimi i rritjes sė taksave pėr qytetarėt, por edhe dėmshpėrblimi financiarė tė bizneseve tė falimentuara nė Tiranė, pėr shkak tė vendimit tė miratuar. Minibashkitė e kryeqytetit kanė luajtur njė rol pozitiv nė krah tė qytetarėve dhe bizneseve, por mendimi i tyre ėshtė shpėrfillur nga Bashkia dhe Kėshilli Bashkiak. Sė fundmi, Kokona shtoi se Bashkia e Tiranės nga njėra anė e pranon se vendi ėshtė nė krizė dhe i bėn thirrje qeverisė tė marrė masa dhe nga ana tjetėr ngre taksat vendore. Jep fonde pėr rikonstruksionin e tregjeve kur nė tė vėrtetė tregjet nuk ekzistojnė fare, pra janė nė rrugė.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kokona: Rama i ka vjelur taksat pėr bizneset, sipas preferencave tė tij :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Apr 16, 2009 4:53 pm nga ad

Shumė biznese kanė falimentuar pėr shkak tė rritjes apo dyfishimit tė taksave. Vetėm muajt e fundit kanė falimentuar 20 biznese nė kryeqytet. Njė pjesė tjetėr e bizneseve po favorizohen gjatė procesit tė vjeljes sė taksave, pėr shkak tė konfliktit tė interesave. E njėjta situatė paraqitet edhe me Policinė Ndėrtimore, e cila po rrjep popullin duke parė para nė kėmbim tė mos prishjes sė objekteve”
Kur nja i aferm i imi me ka treguar shumat qe ka paguar per tmos ju shembur objekti edhe pse me dokumente te rregullta jam habitur pa mase. I eshte dashur disa here te marre edhe kredi per kte qellim. Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi