ILIRIADA PORTAL

Kthehet bojkoti, Edvini po qarkullon formulat marksiste tė mospranimit tė zgjedhjeve

Shko poshtė

17042009

Mesazh 

Kthehet bojkoti, Edvini po qarkullon formulat marksiste tė mospranimit tė zgjedhjeve
Grupi Parlamentar i PS-sė ka marrė dje urdhrin maoist pėr tė braktisur Kuvendin e pėr tė shpallur sezonin e protestave, tė paktėn derisa Edvini ta ndajė mendjen nėse do tė konkurrojė nė zgjedhje e tė pranojė humbjen, apo do t’u drejtohet formulave marksiste tė prishjes sė zgjedhjeve, tė cilat tė ēojnė drejt destabilitetit, por edhe ndėshkimit penal

TIRANE - Partia Socialiste duket se do tė riciklojė bllokadėn e dy viteve mė parė nė zgjedhjet lokale tė shkurtit 2007, kur “sebepi i ēertifikatave” shtyu tej nė limitet maksimale kushtetuese rinovimin e drejtuesve nė pushtetin vendor. Por vetėm pak ēaste pas kėtij veprimit, sikurse ishte bojkoti i seancės sė djeshme parlamentare, PS-ja demonstroi pendesė dhe ftoi qytetarėt tė aplikojnė pėr pasaportat elektronike. Asnjėherė deri dje, askush prej zyrtarėve e drejtuesve tė PS-sė, nuk kishte guxuar tė ftonte zgjedhėsit pėr tė aplikuar pėr pasaportat elektronike.

Bojkoti i seancės parlamentare
Dje grupi parlamentar socialist ka braktisur qė nė fillim tė seancės punimet e Kuvendit tė Shqipėrisė duke kėrcėnuar se nuk do tė kthehet deri nė plotėsimin e kėrkesės pėr dhėnien falas tė letėrnjoftimeve tė reja elektronike.
“Taksa e votės po lė qindra mijėra shqiptarė pa votuar dhe po e provokon opozitėn pėrtej kufirit tė durimit. Ndaj sot ne po i biem kambanės sė alarmit pėr zgjedhjet duke dalė nga parlamenti”, ishte preteksti i deklaruar nga kryetarja e grupit parlamentar tė PS, Valentina Leskaj.
Ajo ka kontestuar edhe vendimin mė tė fundit tė qeverisė pėr rimbursimin e ēmimit tė kartės sė identitetit pėr disa kategori sociale ne nevojė.
Pas fjalės sė saj tė gjithė deputetėt socialistė braktisėn sallėn mė mėnyrė demonstrative.
Pas bojkotit tė seancės sė djeshme, PS-ja vijoi

Pendesa dhe ftesa pėr aplikim
Pas bojkotit tė seancės sė djeshme parlamentare, Partia Socialiste u ka bėrė thirrje tė gjithė qytetarėve qė kanė mundėsi ekonomike pėr t’u pajisur me kartė identiteti tė shkojnė tė aplikojnė nė qendrat pėrkatėse. Me kėtė veprim, duket se PS-ja, ėshtė tėrhequr disi nga kėrkesa e saj pėr dhėnie pasaportash elektronike falas.
“PS me kėtė rast u bėn thirrje njerėzve tė pėrgatiten shpirtėrisht pėr tė shpėtuar demokracinė nė rrezik me rezistencė paqėsore. Askush tė mos vonojė tė aplikojė nėse e pėrballon taksėn e votės. Nuk mund tė ketė zgjedhje tė lira e tė ndershme dhe nė pėrputhje me standardet demokratike pa zgjidhje tė kėsaj nyje qė po mbyt zgjedhjet”, deklaroi dje nė njė dalje para gazetarėve, pas bojkotit tė seancės parlamentare Kastriot Islami, nėnkryetari socialist i komisionit ad hoc pėr kėtė ēėshtje.
Sipas tij me vendimin e fundit nė Kėshillin e Ministrave, kryeministri Berisha ka pranuar pėrfundimisht gabimin e vendosjes sė taksės sė votės por nuk ka marrė asnjė masė pėr heqjen e saj dhe nuk ka ofruar zgjidhjen e pėrshtatshme.
“Nga ana tjetėr qeveria duhet tė gjejė zgjidhjet e pėrshtatshme nė pėrdorimin e saj pėr tė gjithė shėrbimet e tjera pas zgjedhjeve tė pėrgjithshme. Nėse situata nuk ndryshon PS do tė pėrshkallėzojė shprehjen e refuzimit ndaj kėtij procesi tanimė qėllimisht tė dėshtuar e tė kompromentuar nga qeveria”, paralajmėroi Islami.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kthehet bojkoti, Edvini po qarkullon formulat marksiste tė mospranimit tė zgjedhjeve :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 17, 2009 1:07 pm nga ad

Kjo eshte nje menyre qe jo pak i ka kushtuar PS. Lenia e salles per nje shkak pa shkak siē eshte ajo e paijsjes ma karta falas nuk binsd asnje nga qytetaret shqiptar. Ky qendrim perveēse mesazheve deshperuese te PS asgje tjeter nuk percjell ne popull.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 17, 2009 3:40 pm nga blu

200 leke te reja taksa e votes , 800 - 1500 euro per meter katror taksa e strehimit qe Edvin Rama ne saje te politikave klienteliste ne Tirane u kerkon edhe shtresave te varfera .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 17, 2009 4:01 pm nga lidabica

po keta jane plehra,te gjithe ata qe duan te votojne per PS-ne le te shohin se sa seriozitet kane keta kllouna parlamentare qe,kercejne e hidhen sa andej kendej me akrobacirat me banale dhe pa bereqet.
na e shpifen....effff

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 17, 2009 8:21 pm nga bulqizaku

ki meti tu i ra bilbilit si polic trafik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi