ILIRIADA PORTAL

Central bėrthamor, kroatėt pro, shkodranėt kundėr

Shko poshtė

17042009

Mesazh 

Central bėrthamor, kroatėt pro, shkodranėt kundėr
Shkodėr -Qytetarėt e Shkodrės kanė kundėrshtuar ngritjen e centralit bėrthamor midis Shqipėrisė dhe Kroacisė, i cili do tė ndėrtohet nė afėrsi tė lumit Buna nė kėtė qytet. Qė prej ditės sė djeshme, qendra e qytetit ishte mbushur me postera kundėr ndėrtimit tė kėtij impianti gjigant, i cili do tė ndotė jo pak ajrin e qytetit mė tė madh verior. Megjithatė, ende nuk ėshtė organizuar ndonjė protestė masive, pėrveē posterave tė vendosur nėpėr mure, ku shkruhet: Ndal centralit nuklear nė Shkodėr! Ndal Bombės Atomike! Ndal Vdekjes! Ndal shkatėrrimit tė qytetit tonė!, etj.

Kroacia ka konfirmuar marrėveshjen me qeverinė shqiptare, duke deklaruar se tashmė ka nisur puna me anė tė ekspertėve. Zėdhėnėsi i ministrit kroat tė Ekonomisė, Tomoslav Mazal, i tha televizionit tė Podgoricės "Vijesti", se qeveritė e dy vendeve kanė formuar njė grup pune prej 10 ekspertėsh, tė cilėt kanė si detyrė qė tė zbatojnė nga ana teknike kėtė projekt tė madh. Mediat kroate kanė njoftuar mė parė se kontrata ėshtė firmosur mes kryeministrit shqiptar, Sali Berisha dhe kryeministrit kroat, Ivo Sanader.

Sipas vlerėsimeve tė ekspertėve, impianti bėrthamor do tė kushtojė 4 deri nė 5 miliardė dollarė. Centrali do tė vendoset nė afėrsi tė lumit Buna nė Shkodėr, njė zonė pranė kufirit me Malin e Zi. Kapaciteti i tij do tė jetė midis 1200 dhe 1500 MW, ndėrsa pėr ndėrtimin do tė duhen tė paktėn 10 deri nė 15 vite.

Marrėveshja ėshtė nėnshkruar mė parė nė Tiranė, ku tė dyja palėt kanė rėnė dakord qė tė ngrenė njė grup tė pėrbashkėt ekspertėsh prej dhjetė anėtarėsh.

"Dy vjet mė parė, Kroacia nėnshkruan njė marrėveshje tė bashkėpunimit tė energjisė me vendet e Evropės Juglindore, nė tė cilat Shqipėria ėshtė gjithashtu e pėrfshirė, qė do tė thotė se mund tė merrni energji nga Shqipėria nė Kroaci, pa asnjė problem pėr shkak se nėnshkruesit e marrėveshjes kanė sistemin e tyre tė rrjetit tė energjisė-"shpjegoi Tonēi Tadiē, fizikan bėrthamor.

Edhe pse ai theksonte se ishte shumė herėt pėr tė diskutuar detajet, sepse nuk kishte asnjė analizė apo vendim pėrfundimtar mbi ndėrtimin e centrali bėrthamor, ai theksoi se sasia e energjisė nga centrali bėrthamor qė Republika e Kroacisė do tė marrė, do tė korrespondojnė nė sasinė e parave qė ai do tė investojė nė ndėrtimin e saj.

Vjeran Pirsic, kryetar i organizatės Eko Kvarner, fuqishėm nuk pajtohet me kėtė plan. Ai pohon se ėshtė i rrezikshėm pėr tė ndėrtuar diēka mė komplekse sesa njė shtėpi dykatėshe me shqiptarėt. "Shqiptarėt kanė jashtėzakonisht nivel tė ulėt tė arsimimit teknologjik, dhe pasi ata janė tė etur pėr investime, ata do tė binin dakord pėr tė ndėrtuar teknologjite pa pastra,"- u Pirsic.

Hrvoje Šarinić, i cili tė mbikėqyrur ndėrtimin e dy centraleve bėrthamore nė Afrikėn e Jugut nė njė kohė, thotė se centrali bėrthamor ėshtė sigurisht i nevojshėm. Sipas opinionit tė tij, pėr mungesėn e profesionalizmit nga ana e shqiptarėve nuk ėshtė problem, pėr shkak se do tė jenė tė huajt ata qė do tė ndėrtojnė centralin.

Ekspertėt malazeze japin alarmin pėr rrezikun e madh qė sjell ndėrtimi i centralit bėrthamor pėr liqenin e Shkodrės dhe tė gjithė zonėn. Eksperti i ndėrtimeve, Cedomir Cejoviē, ka paralajmėruar pėr rreziqet e ndėrtimit tė njė impianti tė tillė nė njė zonė qė njihet pėr aktivitetin sizmik. "Riviera jonė ėshtė 30 kilometra larg atij rajoni, ēdo incident do tė fshinte qytete tė tėra nga harta.

Liqeni i Shkodrės, edhe pa incidente do tė vihej nė rrezik nga puna e impiantit, pasi temperatura do tė rritet nė disa gradė. Kjo do tė shkatėrronte jetėn e gjallesave nė kėtė liqen", - paralajmėron ky ekspert, i cituar nga radio serbe "B92". Ndėrkohė, nga pala shqiptare ende nuk ka ndonjė koment pėr rreziqet e ndėrtimit tė kėtij impianti.
START
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Central bėrthamor, kroatėt pro, shkodranėt kundėr :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 17, 2009 1:04 pm nga ad

Besoj se kjo pune duhet menduar mire. Personalisht e perkrah kundershtimin qe i bejn shkodranet ketij projekti.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed May 06, 2009 4:44 pm nga blu

Nė se Saliu i beson edhe vetė turlisė sė broēkullave tė tij tė pėrditshme dhe sidomos kėsaj tė fundit, pa dyshim qė ai ėshtė njė individ i lajthitur, shumė herė mė i lajthitur nga cilido prej atyre qė kurohen brenda dritareve me hekura tė spitalit Nr. 5. Por nė qoftė se ai nėpėrmjet bombave dhe shashkave mediatike, kėrkon tė bėjė shou dhe tė tallet me kėtė popull tė rraskapitur, atėherė ėshtė njė karagjoz i pa ndreqshėm dhe cinik.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed May 06, 2009 4:48 pm nga blu

Si shkodran qe jam dua te theksoj me ze te larte:-Jo, Berisha, Shqipėria nuk ėshtė ēifligu tėnd! Atė nuk mund ta trajtosh si njė mall pa vlerė. Yt atė, Rama, nė Viēidol, tė ka lėnė vetėm, njė shtėpi, jo kullė, tashmė gati e rrėnuar, tė cilėn ke vite e vite pa e parė, disa bokėrima dhe tre qiparisa qė thahen ēdo ditė e mė tepėr. Nė qoftė se dėshiron ndėrtoje atje “centralin bėrthamor

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed May 06, 2009 4:56 pm nga ADMIN

Nuk e kuptoj se ku eshte rreziku ketu ,duhet te kemi leverdi te madhe me kete ,pastaj kto jane shume te sigurta ne qofte se zbatohen rregullat e duhura ,nuk munt te rrime te varfer gjithe jeten

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed May 06, 2009 6:18 pm nga nardlushnja

Te lumte goja blu.
Ketu te kam pelqyer.Si duket u zgjua shpirti i vertet demokrat i shkodranit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue May 12, 2009 7:02 pm nga nardlushnja

PORTA shkruajti:Nuk e kuptoj se ku eshte rreziku ketu

??????????????
sa mire qe i kuptojme gjerat e tjera...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi