ILIRIADA PORTAL

BE: Jemi nė dijeni tė aplikimit tė Shqipėrisė

Shko poshtė

17042009

Mesazh 

BE: Jemi nė dijeni tė aplikimit tė Shqipėrisė
Bruksel - Zėdhėnėsja e KE Cristina Nagy, deklaroi se qeveria shqiptar ėshtė konsultuar me Komisionin Evropian dhe presidencėn ēeke tė Bashkimit Evropian mbi datėn e aplikimit pėr statusin e kandidatit. “Pėr sa i takon Komisionit, ne jemi ne kontakte te rregullta me vendet potencialisht kandidate te tilla si Shqipėria dhe nė kėtė kontekst, ēėshtja e ndonjė aplikimi te mundshėm ėshtė diskutuar disa here gjate muajve te kaluar, por i takon presidencės Ceke te bjere dakord pėr tė fiksuar njė datė pėr dorėzimin e aplikimit”-ka deklaruar zėdhėnėsja e KE Cristina Nagy.

Presidenca ēeke e Bashkimit Evropian ka bėrė tė ditur se mė 28 prill, Sali Berisha do tė dorėzojė nė Pragė aplikimin e Shqipėrisė pėr statusin e vendit kandidat. Duket se pengesa kryesore ėshtė Komisioni, sepse Praga e ka deklaruar disa herė qė Shqipėria tė aplikojė pėr kėtė status, duke ofruar mbėshtetjen e fuqishme tė saj. Zėdhėnėsja e tij, Kristina Nagy pėrsėriti se ecuria e zgjedhjeve ti qershorit mbetet kyē pėr vlerėsimin e aplikimit pėr statusin kandidat.

“Siē jemi shprehur gjithnjė, zbatimi i suksesshėm i reformave kyēe, ne veēanti ato pėr shtetin ligjor dhe funksionimin demokratik te institucioneve, pėrbejnė elementin kryesor qe Bashkimi Evropian te konsideroje ndonjė aplikim te mundshėm pėr anėtarėsim. Ne veēanti zgjedhjet parlamentare te Shqipėrisė, qe mbahen ne fund te qershorit, do te jene test madhor pėr demokracinė e Shqipėrisė. Kjo ėshtė ajo ēfarė kemi thėnė deri tani dhe ky ėshtė pozicioni i prere i komisionit, por mund te shtoj se dorėzimi i aplikimit pėr anėtarėsim ne BE ėshtė sigurisht njė hap i rėndėsishėm. Gjithsesi, ėshtė po ashtu e rėndėsishme qe ky hap te ndiqet nga vendimi i Kėshillit Evropian pėr t’i kėrkuar Komisionit pėrgatitjen e opinionit mbi meritat e kėtij aplikimi”- ka thėnė Nagy.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

BE: Jemi nė dijeni tė aplikimit tė Shqipėrisė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 17, 2009 1:02 pm nga ad

Ky mendoj eshte nje lajm shum i mire qe i jep fund ēdo spekulimi dhe iniciative per ta demtuar ēeshtjen shqiptare permes deklaratash spekulative dhe te qellimshme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi