ILIRIADA PORTAL

Edi Rama prish pallatin me 40 familje pėr interesa personale

Shko poshtė

17042009

Mesazh 

Edi Rama prish pallatin me 40 familje pėr interesa personale
Kryebashkiaku, nė bashkėpunim me firmėn “2 K” dhunojnė banesat e qytetarėve
Gjatė zbatimit tė punimeve pėr rikonstruksionin infrastrukturor nė Bllokun e Banimit 31, Rr. “Ferit Xhajko” nė kryeqytet, ėshtė shkelur leja e ndėrtimit tė objektit, e dhėnė nga KRRT e Bashkisė sė Tiranės, duke ndryshuar projektin e rrugės nė dėm apo nė favor tė qytetarėve. Kėshtu, nuk ėshtė zbatuar projekti i mėparshėm pėr prishjen e objekteve nė perėndim tė rrugės nė fjalė, duke bėrė prishjen e objekteve, tė shtrira nė njė territor mė tė gjerė nė krahun lindor tė Rr. “Ferit Xhajko”. Ndėrkaq, si rrjedhojė e kėtij abuzimi flagrant, janė prishur objekte dhe shkallėt e pallateve shumėkatėsh, duke ngujuar kėshtu dhjetėra familje, ndėrkohė qė kishte hapėsirė nė krahun tjetėr tė rrugės.
Banorėt e kėsaj zone ankohen pėr shtrirje tė paligjshme tė rrugės nė njėrin krah, e cila cėnon hapėsirat publike tė dhjetėra familjeve dhe dėmton rėndė biznesin e vogėl, i cili ushtron aktivitet nė katin e para tė pallateve. Pallati ėshtė ndėrtuar nė vitin 1998 me lejen e Bashkisė sė Tiranės dhe ėshtė i regjistruar nė regjistrin hipotekor me nr. 118, dt. 10.08.2000, me sipėrfaqe trualli 670 m, ndėrkohė ėshtė identifikuar dhe i legalizuar si i tillė mė 06. 06. 1995. Nga ana tjetėr, Shoqėria Ndėrtuese, pėrveē se nuk ka respektuar projektin e punimeve, projekt i cili parashikonte zhvendosjen e rrugės 3 metra drejt perėndimit tė zonės nė fjalė, pra larg pallatit nė fjalė, ajo nuk ka dėmshpėrblyer banorėt pėr dėmin qė u ka shkaktuar. Zbatimi i projektit tė mėparshėm, nuk cenonte hapėsirat publike dhe as territori e bizneseve private. Megjithatė, banorėt pallatit nr, 61/4, nė Rr. “Ferit Xhajko”, pėr shkak tė devijimit tė zbatimit tė punimeve pėr rikonstruksionin e rrugėve, kanė mbetur tė burgosur nė shtėpitė e tyre, pasi shkallėt e kėtij pallati janė prishur. Kėshtu, rruga qė po rikonstruktohet, shtrihet ngjitur me pallatin nė fjalė, dhe pse nė krahun tjetėr tė saj kishte hapėsirė tė lirė, e cila mund tė shfrytėzohej pėr zhvendosjen e rrugės.
Ndėrkaq, Vendimi Nr. 131, dt. 07. 05. 08. i KRRT tė Bashkisė sė Tiranės, jep lejen pėr ndėrtimit tė objektit, pasi ėshtė pėrcaktuar projekti i saj. Vetė nga shenjat e projektit, kuptohet se gjatė zbatimit tė punimeve, rruga ėshtė zhvendosur me 3 metra nė dėm tė njėrit krah tė bllokuar tė banesave. Gjithashtu, investitori pėr rikonstruksionin e kėsaj rrugė ėshtė po vetė Bashkia e Tiranės, e cila me ose pa tė drejtė ia ka dhėnė fondin Shoqėrisė Ndėrtuese “Varaku E”, sh.p.k. Sipas banorėve, pėr shkeljen e projektit nė dėmin e tyre, gjatė zbatimit tė punimeve, duhet tė pėrgjigjet Bashkia e Tiranės, e cila ose nuk po kryen detyrimin ligjor tė mbikėqyrjes sė punimeve sipas projektit qė ajo vetė ka miratuar, ose ėshtė njė konflikt interesi midis shoqėrisė ndėrtuese, KRRT-s dhe banorėve qė janė favorizuar nga zhvendosja e rrugės larg objekteve apo pronėsisė sė tyre. Banorėt e qė ankohen pėr cėnim tė padrejtė tė hapėsirave tė tyre gjatė rikonstruksionit tė rrugės, kėrkojnė vetėm drejtėsi dhe pėrgjegjshmėri nga Bashkia e Tiranės pėr dėmin e shkaktuar.
Ata kėrkojnė tė dėmshpėrblehen pėr prishjen e objekteve dhe kėrkojnė zhvendosjen e rrugės ashtu siē e kishte parashikuar KRRT-ja nė projektin e miratuar. E denoncojnė publikisht kėtė shkelje, kėtė pakt ilegal midis Shoqėrisė Ndėrtues dhe Bashkisė sė Tiranės, i cili diskriminon qindra banorė, duke favorizuar interesat e qindrave tė tjerėve. Banorėt atė ēka u pėrcakton kushtetuta. Sigurinė e jetės sė tyre, tė fėmijėve, sigurinė e pronės sė tyre, tė truallit dhe tė godinės nė ato pėrmasa qė figuron nė regjistrin hipotekor. Sė dyti, gjatė zbatimit tė projektit, jo vetėm qė ėshtė devijuar nė mėnyrė tė paligjshme projekti qė pėrcaktonte hapėsirėn e kalimit tė rrugės, por, sipas banorėve nuk janė zbatuar kushtet teknike pėr rrjetin e kanalizimeve tė ujėrave tė zeza. Sistemi i kanalizimeve tė ujėrave tė zeza, ka mbetur po ai qė ishte mė parė, ku njė pjesė e tyre kanė plasur mbi sipėrfaqen e rrugės pranė pallatit nr, 61/4.
Devijimi i projektit tė rrugės
Prishja e shkalleve tė pallati 61/4 dhe e ndėrtesave tė tjera nė tė njėjtin krah, pėr shkak tė devijimit tė projektit gjatė rikonstruksionit tė Rr. “Ferit Xhajko”, ėshtė kryer pa shpronėsuar territorin e cėnuar dhe nė kundėrshtim me interesat e qytetarėve. Pėrveē prishjes sė objekteve tė legalizuar nga Bashkia e Tiranės, sipas banorėve tė kėsaj zone, Shoqėria Ndėrtuese nuk respektoi projektin e miratuar dhe dhunon nenet 41, 42, 43 dhe 44 tė Kushtetutės sė Shqipėrisė. Zėri i 40 familjeve tė pallatit nė fjalė nė Rr. “Ferit Xhajko” nė kryeqytet, pėr ndėrtimin e rrugės nė mėnyrė tė paligjshėm pranė pallatit tė tyre, ka trokitur jo vetėm nė dyert e Bashkisė sė Tiranės, por nė tė gjitha instancat qeveritare. Megjithatė, jo vetėm qė nuk kanė marrė njė pėrgjigje nė zgjidhjen e problemit nė fjalė, por punimet pėr rikonstruksionin e rrugės nė fjalė shkaktuan prishjen e shkallėve dhe tė themeleve tė pallatit tė tyre, duke rrezikuar kėshtu jo vetėm pronėn, por jetėn e qindra banorėve. Sipas banorėve, e gjithė kjo ka ndodhur pėr shkak tė zhvendosjes sė rrugės, nė sajė tė marrėveshjeve korruptive midis Shoqėrisė Ndėrtuese, Bashkisė sė Tiranės dhe banorėve nė krahun tjetėr tė rrugės.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Edi Rama prish pallatin me 40 familje pėr interesa personale :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 17, 2009 12:53 pm nga ad

ēbehet kshtu????????? Shocked

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 17, 2009 4:07 pm nga lidabica

po ky duhet shpene ne psikiatri,pse e lene te lire dhe te beje c't'i doje qefi?Qeveria duhet ta ndaloje doren e ketij psiqiku se po i rendon shume njerezit ky,psikopat

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 17, 2009 8:20 pm nga bulqizaku

mkan than se ntiran ska burra.......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Apr 19, 2009 1:52 am nga ilda

natyre destruktive ka ky dhe nje destruktim i tille i shkon per shtat po mjer populli shkret!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Apr 20, 2009 11:06 pm nga lidabica

hajde mos u merzisni se edhe pak e ka ky....kushedi se ku do te fluturoje ne ndonje plazh nudistesh, se do te kete shume vape pas zgjedhjeve

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 11:04 am nga blu

nuk eshte se nuk ka burra ne Tirane , por ne Tirane kane ngel pak Tiransa, dhe eshte populluar me skraparlli, tepelensa, permetare, dhe vete Tiranasit jane minoritet ne vendin e vet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi