ILIRIADA PORTAL

Edi Rama shpėrndan honoraret e radhės nė prag tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme

Shko poshtė

18042009

Mesazh 

Edi Rama shpėrndan honoraret e radhės nė prag tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme
Mbledhja me dyer tė mbyllura, kryebashkiaku pėrsėri korrupsion nė KRRT-nė e Tiranės

TIRANE - Nė mbledhjen e djeshme tė radhės anėtarėt pjesėmarrės tė KRRT-sė, miratuan nė njė konflikt tė hapur interesi disa leje ndėrtimi, projektet e tė cilave ishin hartuar nga studiot e vetė anėtarėve tė KRRT-sė. Anėtarėt e tjerė tė KRRT-sė qė bojkotuan mbledhjen thanė se do ta denoncojnė kėtė shkelje tė hapur tė ligjit nė Inspektoratin e Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive. Ky institucion ka detyrimin ligjor pėr hetimin e situatave tė konfliktit tė interesit dhe nė rastet kur gjen shkelje tė ligjit ėshtė i detyruar tė anulojė vendimet e marra ose t’ia kalojė kallėzimin pėr shkeljet organeve tė drejtėsisė.
Mbledhja e fundit e KRRT-sė ėshtė karakterizuar nga njė pazar i pastėr, nga i cili mė i fituari rezulton se ka dalė kryetari i bashkisė sė Tiranės me 8 milion euro fitim. Me 8 milionė euro ryshfet, pėr tė siguruar fondet e nevojshme, pėr tė dhe partinė e tij, nė kuadėr tė zgjedhjeve parlamentare tė qershor 2009-ės, pasi nuk ia doli dot, nė sajė tė ndėrhyrjes sė menjėhershme tė qeverisė, qė ti sigurojė ato nėpėrmjet rritjes sė taksave biznesit tė vogėl.
Edi Rama shpėrndau honoraret dje dhe si shpėrblim, nė njė mėnyrė apo tjetėr, kėrkon tė sigurojė, ndonėse nė mėnyrė abuzive dhe tėrėsisht nė shkelje me ligjin, mbėshtetjen elektorale. Lejet e ndėrtimit tė dhėna dje, i pėrfituan anėtarėt e KRRT-sė dhe njė pjesė e anėtarėve socialistė tė Kėshillit Bashkiak. Nė konflikt tė hapur interesi, Rama dhe klika e tij e mafies sė ndėrtimit, shpėrfillin ligjet e shtetit, shpėrfillin institucionet legjitime nė vend.
Kėsisoj, as Ramat, as Shalsat dhe as mafia e ndėrtimit e udhėhequr prej tyre, nuk do tė mund tė mashtrojnė dhe gėnjejnė shqiptarėt dita-ditės, nuk do tė mundin tė manipulojnė mė opinionin publik, duke akuzuar, pėr ryshfet apo pėr korrupsion, pasi vetė qėndron i mbuluar me gjethe fiku. E gjithė gjullurdia korruptive qė ka hedhur rrėnjėt e sė keqes nė bashkinė e Tiranės dhe nė Kėshillin e Rregullit tė Territorit tė kryeqytetit, po ēon vazhdimisht nė njė destabilitet urbanistik tė kryeqendrės sė Shqipėrisė, dhe barrėn e rėndė pėr kėtė do ta paguajnė qytetarėt, taksapaguesit, ndėrsa Ramėt dhe mafia nė tėrėsi, nėse nuk do tė ndėrhyhet sa mė parė, do tė kthejnė nė ēifligje dhe koloni tė tyre, nė mėnyrė antiligjore, tė gjithė Tiranėn.
Nga 30 leje ndėrtimi tė miratuara nga KRRT, kryebashkiaku ka marrė plot 19 prej tyre, dhe pjesa tjetėr, e dhėnė nė konflikt interesi, anėtarėve tė Kėshillit Bashkiak dhe anėtarėve tė KRRT-sė, tė cilėt i miratojnė vetes sė tyre vendimet, pėr leje ndėrtimi.
Ndaj, Edi Rama, nuk pranon tė dorėzojė planin Urbanistik tė Kryeqytetit, pasi aty do tė dalin tė zbuluara tė gjitha pisllėqet dhe aferat korruptive tė tij dhe shalėsve tė mafies sė ndėrtimit.
...
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Edi Rama shpėrndan honoraret e radhės nė prag tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Apr 21, 2009 10:42 am nga lidabica

Eshte ngritur grupi i kontrollit parlamentar(se u derdh kupa tani ,me keto leje te ndyra ndertimi ,qe ju dha langojve te tij duke mbajtur thelen per vehte dhe duke ju hedhur therrimet ketyre langojve), dhe le te shohim se si do t'i pergjigjet ketij kontrolli te grupit parlamentar qe do te hetoje dhenien abuzive te ketyre lejeve,ky kryebashkiak bukurosh bashke me langojte e tij.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi